| raluca010 a întrebat:

.as avea doua intrebari...
prima:Am terminat prima cutie de anticonceptionale cu 21 de pastile si as vrea sa stiu daca pot lua in continuare sa-mi aman menstruatia luna aceasta sau e necesar sa fac pauza sa-mi vina?
si a doua: daca fac pauza aceea de 7 zile pana imi vine menstruatia mai sunt protejata impotriva sarcini?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poti sa amani menstruatia continuand sa iei anticonceptionale, dar incearca sa nu-ti faci un obicei din asta. Pe durata celor 7 zile fara anticonceptionale nu esti protejata impotriva sarcinii.
http://www.i-medic.ro/......-potrivite

| IMC90 a răspuns:

De ce iei anticonceptionale?

| zanabuna13 a răspuns:

Normal si bine ar fi sa folosesti anticonceptionale cum este recomandat (21 de zile cu 7 pauza, in zilele de pauza va apare sangerarea). Pentru a 2a intrebare:nu esti protejata 100%, chiar daca se spune ca nu se poate instala sarcina in aceea perioada eu nu iti recomand sexul neprotejat.

| Doscoci a răspuns:

Draga adreseazate la medic. el iti va da cel mai bun sfat