| Denisa a întrebat:

De ce ai iubi o persoana care ti-a facut numai rau? Te-a inselat, te-am mintit, si-a batut joc de tine. S-a intors la tine cand a avut chef si s-a despartit de tine cand a avut chef. De ce ai mai vrea sa fii cu ea/el impreuna, din nou? Chiar nu il inteleg pe cel mai bun prieten al meu. Fosta lui prietena si-a batut joc de el iar daca ea ar zice "vreau sa ne impacam" el ar fi de acord, desi acum are prietena. Vi se pare corect ca are prietena dar o iubeste pe fosta, plange cand isi aminteste de fosta? Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Merita sa tinem un moment de reculegere pentru genul asta de oameni care nu numai ca cred(cacofonie, mergeoh go on->Aia de la Realitatea fac mai rau ca mine) in dragoste, ba chiar in puterea ei VESNICA.Ba mai mult, cred in oameni. E incredibil cum intr-un singur om se gaseste atat pros...inocenta,naivitate si spirit curat
Eu nu mai am incredere nici in umbra mea de cand m-a inselat cu umbra altuia, d-apoi in oamenii care poseda cap si niste coarne invizibile cu care te impung cand ti-e lumea mai draga
La viata mea (ce cul suna asta, cand eu inca sunt prea mica sa zic asta, dar totusi zic ca sa vada lumea ca pot sa zic asta si sa am si dreptate pe deasupra) am fost si eu prostita de altii.Si inca in stil mare.Mai si nu m-am razbunat pe ei.Pen` ca m-a lovit inteligenta.Am zis:"De ce sa imi pierd timpul si sa-mi rup unghiile cand pot sa imi pierd timpul si sa imi pastrez unghiile frumoase, citind sau facand sport?"
Si atunci mi-am dat seama ca sunt un geniu in devenire
A, stai ca nu era vorba despre mine
Oamenii fraieri nativi.Asta e, unii oameni nu invata din suturile luate de la viata si se dedica unor cauze mizere precum iubirea vesnica

7 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Cand iubesti, ierti orice.ma uit la mama. dupa tot raul pe care ni l-a facut tata, il iubeste.si nu reusesc sa o inteleg, cum de poate. o iubeste enorm de tare pe fata aia, ea nu stie sa aprecieze baiatul pe care il avea langa ea.
si de actuala lui prietena imi pare rau, in caz ca e fata de treaba, si il iubeste, pentru ca pentru a-l face pe el sa o uite ii trebuie multa rabdare, sa il iubeasca ea atunci cand el e rece si distant, sa ii arate ca ii pasa.si asta nu au putere de a face toate fetelestraight face

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Eu zic in 2 cuvinte cam tot ce se poate spune.Asta inseamna iubire adevarata, pacat ca nu e impartasita. Din pacate asa ceva greu trece.Sunt lucruri ce pur si simplu ratiunea nu le poate judeca.Va continua in acest fel pana cand pur si simplu sentimentul va disparea. Dar de ce depinde asta nu se stie. Poate daca intalneste pe cineva care sa il faca sa simta acea iubire, traire ceva se va schimba dar pana atunci nu.Bafta!

| LoveUbutUdontCare a răspuns:

E normal. Inseamna ca e genul de persoana care se implica intr-o relatie, nu e superfici cand vine vorba de sentimente. Iubeste pe cineva, chiar daca acea pers nu are acelasi sentiment pentru el pentru ca este o perosana buna, care a descoperit in acea persoana ceva ce altii nu au putut vedea, sau a doua varianta:a orbit din dragoste. Oricum ar fi chestiile astea trec cu timpul, sau cel putin asa ar trebui daca dragostea nu e impartasita si sentimentul nu e reciproc.

| AnaBejenaru a răspuns:

Pai nu mi se pare corect, el chiar ca nu vede ca ea il foloseste? ar trebui sa nu se mai gandeasca la ea

| janynn a răspuns:

Deoarece asta este iubirea adevarata... apreciez respectivul baiat.cand iubesti ierti orice, si crede`ma ca iti spun din proprie experienta, el acum nu vede in stanga si`n dreapta lui cu toate ca ai vrea sa-l ajuti, el n`o vede decat pe fosta pe care evident o iubeste.
Cu totii vom trece printr`o asemenea situatie nummai ca nu toti reactionam la fel, fiecare are caracterul lui, unii mai slab, altii mai tare.atunci cand vei iubi cred ca vei intelegewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf cu iubirea asta...In aceiasi situatie sunt si eustraight faceil urasc si iubesc in acelasi timp. Mia facut rau si l-am iertat defiecare data.Insa mama cu care vorbesc foarte deschis despre lucrurile de genul acesta mia deschis ochii cum s-ar zice. Mia explicat ca toti vom trece prin acest lucru urat numai ca trebuie sa ne gandim la binele nostru.Ne facem singuri rau amagindune cu vise si sperante. Odata ce tea inselat si te lasa pentru toate fetele care ii ies in cale nu se merita sa iti piezi timpul plangadul si facandul pe el sa se simta bine stiind ca u esti in limba dupa el.Trebuie sai arati indiferenta sai arati ca ai trecut peste asta si ca esti de ajuns de puternica sa o iei de la inceput cu un alt tip poate mai dragut si care merita iubirea ta.Nu plange dupa cel ce te face sa plangi.Plangi pentru cel ce merita insa cel ce merita nu te va face sa plangi.Cam asta e adevarul.Trebuie sa se gandeasca la el. Isi face singur rau.Ar trebui sa profite de faptul ca a gasi o prietena si sa inceapa sa tina la aceasta persoana care poate chiar il iubeste.Ptc ea merita nu fosta care il joaca pe degete ca pe o papusa.Sasi ocupe timpul liber cu activitati.Asta il va face sa nu mai aiba timp sa se gandeasca la ea si sa se gandeasca doar la iubita care o are acum. Si eu mai tin inca la fostul insa ma gandesc mai intai la binele meu si am ales sa stau singura si sa ies mai des cu prt si sa fac lucrurile care imi plac si care nu am avut timp sa le fac cand eram cu el... Sper sa il ajute sfaturile mele.
Si eu chiar il apreciez pentru faptul ca stie sa iubeasca nu ca altii doar sasi bata joc.Mult noroc si sa treci pentru obstacolul asta cat mai usor.>big grin:d

| scumpika_5764 a răspuns:

Trec printr-o situatie asemanatoare
il iubesc chiar daca mi-a facut rau, chiar daca m-a inselat, chiar daca m-a mintit si si-a batut joc de mine
s-a despartit de mine cand a avut chef si s-a intors tot atunci cand a avut chef
si poate cand se va intoarce din nou il voi ierta iar
chiar daca a facut toate astea eu inca il iubesc si cred ca mereu v-a avea un loc in inima mea orice s-ar intampla
mereu ma intreb si eu cum se poate sa iubesti asa de mult o persoana care ti-a facut rau dar inca nu am gasit raspunsul
poate asta inseamna dragoste adevarata sau cine stie
sper ca intr-o zi daca va veni din nou la mine sa am puterea de a-l refuza
chiar imi pare rau pentru prietenul tau pentru ca stiu cum e sa treci prin asa ceva si sa stii ca nu e deloc usor
si nu prea se poate face nimic in privinta asta
si eu am incercat multe, chiar si sa-mi fac un alt prieten dar degeaba pentru ca mi-am dat seama ca nu-l iubesc si m-am despartit de el pentru a nu-l face sa sufere
il iubesc pe fostul indiferent de cum este el si chiar daca nu as vrea voi fi mereu acolo pentru el la orice ora din zi sau din noapte daca v-a avea nevoie de mine