| Mihaibossepwp a întrebat:

De ce am câteva bubiţe albe pe penis şi gen sunt tari ca nişte petricele? Ps(am 15 ani)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz inseamna ca sunt de fapt cosuri cu sebum exact la fel cum sunt cei care apar pe frunte, fata, piept sau orice alta parte a corpului, cu singura diferenta ca aceste cosuri situate in porii pielii probabil la baza unor fire de par.
Pur si simplu bubitele albicioase, pot fi stoarse intre 2 degete cu putina atentie, exact la fel cum se procedeaza cu orice alt cos sebaceu (de grasime). Este indicat ca ''operatiunea'' sa fie executata dupa ce in prealabil ai facut baie/dus si atat pielea cat si cosurile s-au inmuiat intr-o anumita masura. Succes!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai precizat (in) care parte a penisului este afectata de existenta acelor bubite albe? Sunt amplasate pe trunchiul penisului, adica in porii pielii care inveleste ca o tunica cei 3 corpi ai penisului si se prezinta sub forma unor cosuri pline cu sebum (grasime), sau bubitele albe sunt situate pe suprafata glandului penian (capul penisului) sub forma unor siraguri in jurul coroanei glandului sau sub forma unor grupuri mai mici sau mai mari.
Raspunsul corect se poate formula numai daca vei mentiona si localizarea lor cat mai precisa. Indiferent unde sunt amplasate se poate aprecia ca acele bubite NU reprezinta o afectiune grava. Multa sanatate!

| davidmariuss a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Salut, eu am acele bubite pe capul penisului, oare imi poti zice un remediu pentru a scapa de ele?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru davidmariuss):

In acest caz inseamna ca sunt de fapt cosuri cu sebum exact la fel cum sunt cei care apar pe frunte, fata, piept sau orice alta parte a corpului, cu singura diferenta ca aceste cosuri situate in porii pielii probabil la baza unor fire de par.
Pur si simplu bubitele albicioase, pot fi stoarse intre 2 degete cu putina atentie, exact la fel cum se procedeaza cu orice alt cos sebaceu (de grasime). Este indicat ca ''operatiunea'' sa fie executata dupa ce in prealabil ai facut baie/dus si atat pielea cat si cosurile s-au inmuiat intr-o anumita masura. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu, sunt niste cosuri cu sebum, dispar de la sine de la o varsta.

| Valentina8 a răspuns:

Ai putea aplica Betadine unguent, este un antiseptic eficient atat in infectii cauzate de bacterii, cat si de ciuperci si virusuri. Aplica in strat subtire dimineata si seara, timp de o saptamana.Contribuie la dezinfecția pielii și mucoaselor înainte de injecții, puncții, biopsii, transfuzii, perfuzii; dezinfecția preoperatorie a pielii și mucoaselor; tratamentul plăgilor aseptice; tratamentul infecțiilor cutanate bacteriene și fungice; dezinfecția preoperatorie corporală totală sau parțială.
Daca nici dupa aceasta nu iti va trece, va fi cazul sa consulti un medic. Costa in jur de 12 ron.

| kepler22b a răspuns:

Daca ai si mancarimi, sigur este o ciuperca si trebuie sa mergi la medic pentru investigatii mai amanuntite, fara rusine ca nu-ti mananca doctorul puta!?