| SG1995 a întrebat:

De ce ati accepta sa fiti friendzone? Aveti ceva de castigat din asta?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai de castigat un prieten

| SG1995 explică (pentru suntserios):

Esti indragostit, ea spune ca vrea sa fiti doar amici, unde e acel castig, ca oricum erati "prieteni" pana sa ii revelezi ca o vezi ca pe o femeie in adevaratul sens al cuvantului, deci nu ca pe o amica.

| RAY a răspuns:

Pentru ca barbatul secolului 21 este asexual sau homosexual,el isi neaga propia sexualitate,el se considera ca daca ar spune ca ar vrea sex ceea ce e normal e cumva imoral asa ca fetele percep pe acesti tipi ca fiind homo sau asexuali, eu personal nu pot fi prieten cu o fata real ma refer asa ca mai scimb o fata pe TPU cu fete e ceva dar real sa vb cu o fata frumoasa nu as putea,de ce sa imi neg sexualitatea? nu ma placi pa,asta e,eu nu cred in prietenie fete si baieti mereu va interveni iubirea, dorinta sexuala, multi se complac a fi acolo, ala nu e mascul care e acolo parerea mea, disperati, obsedati dupa o fata cand sunt atatea

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca incepi sa simti si altceva pentru persoana in cauza si stii ca ea te vede doar ca amic atunci poti fi sigur ca n ai nimic de castigat doar de pierdut. Mai bine te indepartezi ca doar stii sigur c o sa suferi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa accepti, ii dai de inteles ca da ori ba

| SG1995 explică (pentru anonim_4396):

Stiu asta, eram.doar curios, de ce exista acest friendzone, daca nu accepti automat acest statut de doar prieteni si semnificatia cuvantului "friendzone".

| munteanuionvictor a răspuns:

Ai de câștigat foarte mult. Orice om are nevoie de prieteni, amici etc.

| SG1995 explică (pentru munteanuionvictor):

Dude, daca esti indragostit de tipa, cum ai de castigat?

| AdinaanidA a răspuns:

Acest "friendzone" nu există. E creat de voi. O fată (sau băiat) iți spune civilizat și delicat că nu vrea să aibă o relație fizică cu tine. Acel "putem rămâne prieteni" e de complezență. Nu înseamnă absolut nimic. Dar voi nu vreți să înțelegeți asta și preferați un compromis călduț care să nu vă elimine total speranța. Și îl numiți "friendzone".

| LoveSleep a răspuns (pentru AdinaanidA):

De fapt, "friendzone", e atunci când tipa te tratează ca pe un prieten, nu când îți spune că puteți rămâne prieteni.

| AdinaanidA a răspuns (pentru LoveSleep):

Da, corect. Te tratează ca pe un prieten după ce respinge o relație fizică cu tine și îți spune că vrea să rămâneți prieteni.
A, mai sunt unii care nici măcar n-au curajul să încerce ceva și se plasează singuri în zona asta neîmpinși de nimeni. Așa e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdinaanidA):

Inteleg neinteresul si ca vreati sã pareri bune cu toti baietii dar eu inteleg friendzonul astfel De exemplu una imi da de inteles, "azi nu esti Alesul poate altã datã" vrea doar sa ii tin de urât prin sms, plimbari, povesti, imbratisari si dupa vine masculul care crede ea ca e alpha, iar gata el se alege cu sex iar eu sunt doar pus acolo de o parte, cand nu mai este nevoie de mine atunci PaC friendzone
Dupa parerea mea friendzonul este doar backupul vostru, ca daca pierdeti pe cel de care va simtiti atrase sa nu fiti singure. Ca altfel nu ar mai exista interes in atatia baieti

| AdinaanidA a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-e greu să pricep chestia cu backup-ul și "să nu fiți singure". Nu știu cine face asta dar e treaba lor.
Eu tocmai asta vreau. Să fiu lăsată în pace.
Dacă te iau acasă astăseară pentru că așa am avut chef și eu și tu, nu înseamnă că mâine am vreo obligație față de tine, să te mai sun, să te mai caut. Și la fel, nu vreau să fiu stresată de nimeni. Nu îmi plac cei care vor să se lipească să te facă proprietatea lor.
Eu nu țin pe nimeni lângă mine și nu creez speranțe deșarte, dar dacă vrei să atârni aiurea în speranța că se va întâmpla ceva vreodată, poți să fi în ce zonă vrei tu, friendzone, twilightzone ..etc. Mi se rupe.