| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci când un băiat care mă place, dar eu nu îl plac, îmi provoacă scârbă? Îmi vine să vomit când îi aud vocea sau când îl văd. Unui coleg îi place de mine de un an și ceva, iar mie, de când mi-a spus asta, îmi vine să vomit și când îi văd fața sau aud de el. Pur și simplu mă enervează încât îmi e scârbă de el. Parcă simt ură, scârbă, nervi. E vreo problema la mine?

Răspuns Câştigător
| luffypk a răspuns:

Esti o nesimtita (poate-s prea direct, dar m-a iritat ceea ce am citit). Tu chiar crezi ca e atat de usor sa-ti faci curaj sa ii spui persoanei pe care o iubesti ca ai sentimente pentru ea? Iti zic eu, nu, nu e. De aceea nu suport genul asta de tipe ca tine, cand asteptati totul pe tava si nu luptati pentru ceea ce doriti, evident ca aveti mentalitatea asta de **** si va vine sa "vomitati" si va e "scarba" cand un simplu baiat va marturiseste sentimentele, de parca voi sunteti mari zeite si n-are nimeni dreptul sa va zica asta, imi pare rau pentru baiat ca s-a indragostit de una ca tine. Si mie mi-e scarba dupa ce ti-am vazut comentariul plin de ura, dispret, nesimtire doar din simplul fapt ca un baiat si-a facut curaj sa-ti zica ceea ce simte pentru tine. N-ai pic de empatie? N-ai absolut niciun motiv sa te comporti de **** cu el, chiar daca nu ai sentimente pentru el, ii spui frumos faptul ca nu simti acelasi lucru si o lasi asa. Daca tu ai fi fost in locul lui, iar persoana pentru care ai avea sentimente s-ar comporta de **** cu tine si ti-ar spune in fata faptul ca ii vine sa vomite si ca ii e greata cand iti vede fata, ai mai avea aceeasi mentalitate de ****? Da, raspunsul e da. Problema e clar la tine si ar trebui sa o rezolvi, altfel nimeni nu o stea sa suporte o persoana plina de ea care nu e in stare nici macar sa empatizeze cu alte persoane!

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Nu imi aduc aminte cand am scris ca i-am spus asta in fata. Ai interpretat gresit pentru ca nu prea faci conexini.Eu de un an si ceva tot incerc sa ii arat ca nu il vreau, i-am si spus ca degeaba incearca, dar el fiind un rahat, nu este capabil sa inteleaga. Pur si simplu forteaza nota ca poate ii iese ceva in cele din urma. Pana sa comentezi, invata sa citesti si sa faci conexiuni.

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Tu ai mentalitate de ****. Hai sa imi pese ce vrea ala, sa fiu si cu el, ca vrea baiatu' gagica, ce conteaza ca eu nu il plac. El conteaza.

| luffypk a răspuns (pentru Jany123Jane):

Cred ca tu nu prea faci conexiuni, eu nu am mentionat faptul ca tu i-ai fi zis asta in fata, am mentionat faptul ca nu-mi place mentalitatea ta si am mai zis faptul ca sper ca tu sa patesti ceea ce gandesti fiindca asta meriti. E suficient faptul ca ai gandit asta, pun pariu ca nu te comporti mai frumos decat gandesti cu baiatul, asa ca nu face pe victima, nu impresionezi pe nimeni. Nu-ti place de el? Okay, ii spui ca nu iti place de el si il rogi frumos sa nu mai insiste ca nu are rost, daca nu intelege, aia e. De ce il jignesti? Cine te crezi sa jignesti un om? Cu ce esti mai presus decat el? Ai complexe grave de superioritate si de aia n-o sa ai parte niciodata de o relatie sanatoasa in conditiile astea, tocmai din cauza gandirii tale si problemelor pe care le ai, daca vrei sa-ti rezolvi problemele, okay, daca nu, tot okay, pe mine nu ma intereseaza, eu ti-am spus parerea mea, dar tu vrei sa auzi doar ceea ce iti convine, nu vrei sa auzi adevarul, da, te-ai comportat groaznic cu baiatul si ar trebui sa-ti asumi asta, chiar daca insista fara rost, n-ai niciun drept sa-l denigrezi si sa-l jignesti nicaieri (fie ca o faci pe TPU, in realitate, cu prietenele tale etc), il eviti si aia e, daca nu intelege cu frumosul, nu te apuci sa jignesti pe TPU ca e un rahat de om si ca vai ce diva esti tu, ca na, tu nu iti pierzi timpul cu primate sub nivelul tau. Sper doar sa-ti revii si sa nu mai fii asa, nu te astepta sa primesti bunatate daca tu arunci doar cu ura, asta asa, ca un sfat "prietenesc".

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Iar nu faci conexiuni. Am spus ca ma comport urat cu el?

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Cati ani ai tu de ai atitudinea asta cu mine? Din raspunsurile tale am vazut ca ai vreo 16 ani. Nu iti permiti cam multe?

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Cica denigrare, dar eu nici nu am spus cum il cheama. Si daca as fi facut asta, oricum nu il stie nimeniwinking nu vezi ca vorbesti doar aberatii?

| luffypk a răspuns (pentru Jany123Jane):

Tu ne ceri sfaturile, iar atunci cand le primesti, nu esti de acord cu ele. De ce ai mai pus intrebarea daca esti atat de inteligenta, iar ceilalti sunt prea prosti pentru tine? Noi suntem prosti, iar tu esti cea desteapta, cand nu esti in stare sa aduci argumente valabile, bagi dume obosite cum ca noi aberam, ca nu facem conexiuni, ca nu gandim etc. Am 19 ani (daca chiar conteaza atat de mult pentru tine ce varsta am, poate daca esti mai mare aduci argumentul ca-s prea mic sa-ti dau tie sfaturi, chiar astept rolling on the floor). Nu prea intelegi nici sensul cuvintelor, nu trebuie sa ii dai numele ca sa-l denigrezi, e suficient ca-l vorbesti nasol pe acest baiat si tot se numeste denigrare, in caz de nu stiai asta. Invata sa intelegi mesajul unui text, stai linistita, nu esti singura care nu e in stare, oricum Romania sta prost la capitolul asta. Cine esti tu de nu-mi permit sa ti dau comentariu la o intrebare pusa in mod public pe TPU? Daca iti ziceam doar eu ca ai o problema, era ok, poate ma inselam eu, dar nu sunt doar eu, asa ca iti recomand sa-ti pui niste semne de intrebare, pana atunci, iti recomand niste texte cu intrebari pe text dedicate intelegerii textului (iti pot recomanda cateva si sunt sigur de faptul ca nu esti in stare sa faci nici 2/5 raspunsuri corecte), ca nu prea te descurci la a intelege o amarata de parere, da pai sa o mai si accepti...

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Daca o fata te place, dar tu nu o placi, incerci sa o eviti ca observi ca e dusa, ii spui frumos ca nu o vrei, si tot insista, mai pune si mana pe tine, pur si simplu te obliga sa o vrei? Ce faci? Empatizezi cu ea?

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Baiatu', pune mana pe carte si lasa sfaturile. Esti depasit, crede-ma. Esti penibil de prost in gandire. Sper sa gasesti si tu o raie din asta care se baga in sufletul tau. Poate o sa iti dai seama cat de bine e.winking

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Multumesc pentru efort. Apreciez cantitativ, nu si calitativ.

| luffypk a răspuns (pentru Jany123Jane):

Vezi ca se poate si fara ura? Eu nu tin ranchiuna pe oameni, daca nu intelege cu frumosul, o evit si imi vad de treaba mea, eu nu am patit niciodata sa nu ma fac inteles cand am vrut sa zic ceva pentru ca eu nu ma feresc, zic totul direct ca sa se inteleaga mesajul, dar direct intr-un mod civilizat, evident... Da, empatizez cu oamenii, de aia nu-mi place sa-i pun intr-o ipostaza naspa. Daca tipa e insistenta, nu inceteaza si nu intelege ceea ce i-am explicat, fac in asa fel incat sa o evit si sa nu am de-a face cu ea, ce e atat de greu? Se aplica in orice situatie, chiar daca sunteti colegi, ii spui frumos ca nu esti interesata de el, iar daca el nu intelege si nu intelege, nu ai ce sa faci mai mult. Esti la liceu/facultate sau e vorba de un coleg de munca? Daca esti inca la liceu, poti vorbi cu dirigintele despre asta.

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Facultate.

| luffypk a răspuns (pentru Jany123Jane):

Sa ma faci prost pentru ca nu rezonezi cu modul meu de gandire, cred ca tu esti cea limitata grav. Vorbim de inteligenta? N-ai carti citite si nici nu studiezi cat studiez eu pe zi, multumeste-mi pentru 30 de minute irosite din viata mea dandu-ti tie reply-uri, ca nu meritai nici macar unul pentru ca, in final, n-ai inteles nimic si te mai comporti si urat. E ultimul reply pe care ti-l las si iti urez succes in ceea ce vrei sa faci cu viata ta.

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Uite cine sufera de complex de superioritate acum. Nu m-ai convins.

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Citesti pentru bac si te dai mare. Mi-ar fi rusine sa ma dau mare cu un lucru derizoriu.

48 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal acest comportament!
Ce se va intampla cand te vei angaja si seful tau va fi unul care nu-ti place ca om (fara sa-ti faca avansuri)?
Iti dai demisia doar pentru ca nu-ti palce de seful de la munca?

Astea sunt copilarii si fite de copil razgaiat, fiind un om matur nu se comporat asa!
Bunul simt si educatia te invata sa refuzi politicos pe oricine nu-ti place, dar intr-o maniera sa nu jignesti si nici sa te dai ins tambe, vomitand sau facand circ.
Din pacate, viata este plina de oamnei antipatici si daca te apuci sa vomti la fiecare cu care interactionezi chiar so ocazional, atunci esti pierduta!

| Jany123Jane a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu am zis ca ma enerveaza ca insista incontinuu.
Nu am spus ca asta simt pentru cei pe care nu ii plac. Pentru cei care insista, chiar daca le-ai spus de n ori ca degeaba încearcă.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Pai asa zi! Din intrebarea ta se intelege ca iti e scarba de el doar pentru ca el te place si tu nu! Daca insista, asta e altceva, intr-adevar, nu e normal sa se comporte asa, si ai tot dreptul sa simti ceea ce simti!

| Drimmero a răspuns:

E perfect normal sa nu placi pe oricine si sa nu rezonezi cu oricine, dar este absolut anormal sa iti vina sa vomiti sau sa ti se faca scarba de o persoana pe care nu o placi sentimental, practic omul nu ti-a facut nimic decat te place si totusi ai o repulsie irationala, nu e semn de normalitate in niciun caz. Clar e o problema la tine daca nu ti-a facut nimic si ai repulsie necontrolata, un psiholog te-ar putea ajuta.

| Drimmero a răspuns:

Am citit putin din raspunsurile tale de aici, trebuia sa dezvolti la intrebare ca nu toti au rabdare sa citeasca toate comentariile intrebarii, nici puteri supranaturale nu au ca sa ghiceasca ce se intampla intre voi 2, daca nu te lasa in pace desi i-ai zis inseamna ca e obsedat, din intrebarea ta reiese fix asa: ''Daca cineva ma place iar eu nu-l plac automat imi e scarba de persoana aia, imi vine sa vomit daca il vad/aud si bla bla''.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Drimmero):

Da, mi-am dat seama ca trebuia sa dezvolt. Mai sunt baieti care ma plac, dar nu sunt insistenti ca asta, iar de ei nu mi-e scarba. Chiar ma inteleg bine. Baiatul asta e obsedat si ma enerveaza. Ma face sa cred ca este extrem de batut in cap. Multumesc pentru raspuns.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă doar te place dar nu te deranjează nu ar trebui sa simți toate astea, dar probabil te incomodează sau te agasează

| Crackman a răspuns:

Pai cam da.
Pari genul de persoana toxica care o sa fie singura toată viata alergând după dobitocule ce o sa te excite ca nu te baga în seama iar după ani de chinuiască o sa zici ca suntem rai.
Per total nu zic sa te combini cu tipul dacă nu îți place dar totuși mentalitatea ta este de un copac comunal în care toți cățeii fac pipi pe el.
Rezolvarea: poți opta pentru un psiholog în caz de ceva sa afli ce anume nu îți place ( posibil sa ai un tata alcoolic sau un singur părinte ori părinții tăi nu îți oferă atenție și cand apare cineva ce o face îți provoacă scârbă ca nu ști ce sa faci altceva )
Nu știu asta este o mica analiza nu am vrut sa fiu ofensator dar asa vorbesc eu.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Crackman):

E ceva sa iti faci povesti in minte fara sa cunosti. Ai tu ceva de esti complexat, mai ales cu alcoolismul. Eu oi avea nevoie de psihlog, dar nu trebuie neaparat sa ajungi la psihiatru, pana nu te duci pe aratura.

| Crackman a răspuns (pentru Jany123Jane):

De aici îmi dau seama ca nu prea ai nervii sa accepți unele răspunsuri.
Data viitoare nu întreba, invata-te pe tine, citește mult și cam atat.
Dacă aveam probleme eram de mult plecat altundeva. Asa ca pentru, banuiesc aia 10 ani ai tai este oarecum bine ca ti-ai dat seama de problema ta.
Ce sa zic mult succes în continuare cu problema ta

| Crackman a răspuns (pentru Jany123Jane):

Partea amuzanta este ca majoritatea oamenilor ca tine vin la mine pentru tratament happy și cică eu am nevoie de psihiatru. Este puțin prea prințesa complex. oricum ai răspunsul meu mai jos.
Iti urez o viata bună, daca nu poți sa o faci asta este altceva.
La finalul zilei eu dorm liniștit în patul meu

| Jany123Jane a răspuns (pentru Crackman):

Daca ai gandi cu creierul, sigur ai intelege ce spun.

| Crackman a răspuns (pentru Jany123Jane):

Dacă ai gândii tu cu capul o sa descoperi ca în lumea asta sunt n răspunsuri și nu o sa fie 3 la fel.
Nu știu cine ești, ce ești, ce meserie și astea nu sunt treburile mele.
Dar îmi dai dovada de nivel scăzut ca om nu doar mental.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Crackman):

Vezi ca "a gandi" nu e cu doi i. "Tu stii", "tu vii", "tu scrii "tu revii", "tu devii". Uite cine imi da mie sfaturi si imi spune ca e gresit sa spun NU cand trebuie! Invata sa scrii, bine? Dupa mai vorbim. Daca o banalitate cand sa pui "i" nu ai fost in stare sa pricepi, ce pretentii sa am de la tine?

| Jany123Jane a răspuns (pentru Crackman):

"Eu gandii" perfect simplu, dar te-ai referit la mine, nu la tine.

| Crackman a răspuns (pentru Jany123Jane):

Ok, eu îmi scot auto cotectul laughing)
Tu viata nu o poți scoate
Stai în mizeria ta

| Jany123Jane a răspuns (pentru Crackman):

? mizerie e prostia din mintea ta.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Crackman):

Treci pe la scoala sa inveti sa scrii.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Crackman):

Totuși, mulțumesc pentru raspunsuri. Apreciezi cantitativ, nu calitativwinking

| Invictusman a răspuns:

Nop, e o reacție normala.
Dacă nu te atrage nici fizic nici psihic și te agasează e normal sa îți fie lehamite de el.
Dar dacă tu ești fata din poza cred ca și eu deveneam insistent deși sunt foarte timid laughing

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Esti o persoana toxica, aia e problema! Nu te obliga nimeni sa stai cu el daca nu-ti place, dar sa spui ca ti-e scarba de el...nu stiu, poate e si o problema psihica, asa cum au spus si altii pe aici!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ceva perfect normal, si mie mi s-a intamplat.

| Saiko10 a răspuns:

Pe scurt, da, este o problema sa simti scarba de persoanele care te plac, chiar daca tu nu le placi. daca nu le placi le zici asta si le ignori. nu are rost sa le urasti.

| SociopatuI a răspuns:

E o problema la tine. Nu ne mira de ce nu gasesti relatie. Sper din toata inima ca si tu sa te indragostesti de unul si el sa-ti de-a reject si dupa sa ii fie scarba de tine cat de vede, dar sa ti-o spuna pe fata.

| Jany123Jane a răspuns (pentru SociopatuI):

Vezi ca verbul este "a da", iar conjugat este " sa dea", nu " sa de-a". Doar tu stii ce leaga cratima in cazut tau.

| Morbid a răspuns:

Poate că da poate ca nu.Probabil simți scârbă pentru capul are o mica obsesie fata de tine.

| Hutzy95 a răspuns:

Poate e problema la tine ca ti-e scarba de el, dar poate te-a suparat cu ceva de ti-e scarba de baiatul ala, poate ti-a facut ceva de nu il suporti. Daca nu ti-a facut nimic incearca sa nu mai gandesti negativ, pentru ca asta te poate afecta pe viitor cand vei dori sa ai o relatie. Daca el este insistent si nu renunta ar trebui sa ai o discutie serioasa cu el in care sa ii spui in fata ca voi nu veti putea fi niciodata impreuna si doar il vezi ca pe un bun amic sau simplu prieten si doar atat nimic mai mult. Daca tot insista baiatul si nu intelege s-ar putea ca el sa aiba probleme la mansarda, daca este un baiat ok pe psihic trebuie sa inteleaga...

| Jany123Jane a răspuns (pentru Hutzy95):

Pai, el nu pricepe. I-am spus ca degeaba incearca, dar el nu pricepe. E batut in cap, pur si simplu trage de mine, poate imi place de el. Eu inteleg ca il mananca, dar a gresit persoana cu care sa se scarpine.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Inseamna ca baiatul ala are niste probleme la cap, pentru ca un om normal la cap intelege din prima ce i se spune. Incearca sa il eviti sa-l blochezi pe Facebook pe Instagram evita-l si ignora-l daca trece pe langa tine.
Acum inteleg ce simti pentru ca atunci cand omul devine insistent devine insuportabil, cel mai bine e sa il ignori, chiar daca el se apropie de tine, nu il baga in seama si o sa vezi ca dupa vreo 2 saptamani el renunta sa te mai caute

| Jany123Jane a răspuns (pentru Hutzy95):

Il evit, dar tot la fel face. Cand eram la cantina, venea si se aseza langa mine fara sa ma intrebe. I am spus de atatea ori sa ma lase in pace, nu pricepe. De aceea am ajuns sa il scarbesc.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Aici baiatu ala are deja o obsesie, singura varianta ar fi ori sa il ignori total chiar daca la cantina se aseaza langa tine si se va plictisi pana la urma. Daca nu merge asa ia si vorbeste cu un profesor de al tau si spune-i ca ai probleme cu un elev din scoala, daca nici asa nu se rezolva fa-ti curaj sa ai o discutie serioasa cu el. Aici ii poti spune sa te lase in pace altfel ii faci plangere la politie pentru hartuire, pentru ca e un fel de hartuire si asa te va lasa in pace.
Asa a patit si o colega de a mea de facultate si dupa ce i-a spus unui baiat care era obsedat de ea ca face plangere la politie pentru hartuire el s-a potolit. Nu ar fi rau sa incerci sa ii spui asta, si daca ii spui trebuie sa te impui putin in fata lui spunandu-i asta. O sa vezi ca el singur te va lasa in pace

| Jany123Jane a răspuns:

Citind răspunsurile unora, mi-am dat seama ca analfabetismul functional e in floare.

| Eibogu a răspuns:

Nu ii spune lui asta)
Dar in rest nu-i nici o problema.