| Julia92Anna a întrebat:

De ce barbatii nu pot sa fiu fideli doar unei singure femei? Eu l-am asteptat aproape un an.Si desigur ca aveam si eu nevoi ca orice om normal.Sa nu se mai zica ca doar barbatii se gandeac la sex.Si femeile fac la fel.In timpul cat a fost plecat am crezut ca o iau razna.Si totusi nu am facut vreun pas gresit.L-am asteptat, pentru ca il iubeam.De ce femeile se pot abtine si barbatii nu? De parca ar avea niste instincte aninalice in ei? Intr-adevar simti nevoia dar te poti abtine.Nu ca barbatii au nevoie mai mult.Pana la urma cu cine fac sex? Nu cu femei? Bine unii cu barbati dar asta e altceva.
Eu i-am fost fidela 3 ani.In acestia trei ani buzele mele nu mai de el au fost atinse.Nu mai cu el am facut dragoste.Chiar nu inseamna nimic asta pentru voi barbatii? Nu cred ca nu va puteti abtine.Doar nu muriti. Daca eu pot sa fac asta, oricine care isi iubeste partenerul poate.Restul sunt doar scuze.

10 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Mai sunt si barbati/baieti fideli, depinde unde ii cauti. Dintre cei pe care ii stiu eu, ei au fost inselati de fete laughing Deci nu se poate generaliza...

| RAY a răspuns:

Diferenta e ca voi femeile simti dorinta sexuala mult mai putin ca barbati de 20 ori mai putin plus ca voi simtiti doar la ovulatie dorinta sexuala mai puternica, noi simtim acelasi dorinta sexuala tot timpul, eu nu pot vorbi pentru alti fiecare face ce vrea el cand nu atragi sexul opus numai are sens sa te gandesti la relati pentru ca sunt fantezi si atat

| mihai69 a răspuns:

Programarea genetică e diferită. Din păcate, foarte puțini bărbați pot depăși această povară.

| SorinelF86 a răspuns:

Am o intrebare, (eu asa vad lucrurile cand vine vorba de subiectul asta) tu daca ai fi rapita de un barbat urat, cel mai urat barbat si toate alea, si legata de maini si de picioare crezi ca ai simti ceva dorinta sexuala in tine? ei bine noi barbatii, mai ales daca suntem dupa o perioada de lunga asteptare daca am fi legati si ar incepe ce-a mai urata persoana sa se joace cu partile noastre intime asa cum ne place noua nu am putea rezista, pentru ca excitatia functioneaza diferit. alt exemplu ar fi ca tu nu cred ca te exciti daca vezi testicolele unui barbat oarecare care sta intr-o pozitie care sa i se vada in pantaloni scurti, noi barbatii trebuie sa vedem doar forma partilor voastre intime prin pantaloni si deja o ia mintea in alta parte.

genetic am fost creati sa ne inmultim, monogamia a fost inventata de oameni gelosi, noi trebuia sa plantam samanta, mortalitatea fiind mare daca asteptai mai mult de un an sa faci al doilea copil dispareau oamenii de pe planeta, era clar ca existau mai multe femei ca barbatii pentru ca barbatii erau la lupta sau la vanatoare si atunci un barbat putea face 10 copii intr-un an, daca intr-un trib un an erau doar 10 barbati si 40 de femei, intr-un an puteau naste 40 de copii cativa mureau dar tot ramaneau mai mult de 10, cati s-ar fi nascut daca erau monogami. chestiile astea nu se invata la scoala pentru ca traim intr-o lume cu reguli binestabilite de niste oameni isteti

| relativsausigur a răspuns:

Nu e vorba doar de inmultire, e vorba si de calitatea vietii. E nevoie si de principii si de abstinenta si de iubire si de respect si de loialitate ( da da, monogamie, exact). Cum ar fi daca doar ne-am reproduce si atata in rest sa numai conteze nimic? Aici spuneti ca da, dar unele lucruri conteaza, asta nu...pai ce facem, suntem selectivi? Conteaza numai ce ne convine? :-), cam multe "tricky minds" pe aici :-). Cand suntem nervosi ne vine poate sa pocnim pe cineva, asta ar trebui s-o facem? Unii cand sunt nervosi ar omora pe cineva, ar trebui s-o faca? Sa-si asculte instinctul? Deci cand esti intr-o relatie (de buna voie si nesilit de nimeni) cu cineva, si ti-ar arde sa fi intim si cu altele, trebuie s-o faci ca asa iti e instinctul? In timp ce vi se pare anormal ca ea s-o faca? Aici sunteti din nou selectivi cu bullshit-uri gen "da, dar ea femeie...e diferita, n-ar trebui sa faca asa, ea e alien, eu sunt om si am sentimente " :-)). Am zis astea doar sa deschid ceva minti incuiate. Da exact, incuiate :-).

| SorinelF86 a răspuns (pentru relativsausigur):

Am fost invatati sa conteze numai ce ne convine, la fel e si pentru tine, ce nu iti convine nu conteaza, si da ar trebui sa ne omorim intre noi ca suntem prea multi, cel mai puternic supravietuieste, asta inseamna selectia naturala, si nu a zis nimeni ca ea sa nu o faca, daca esti intr-o relatie de bunavoie si nesilita de nimeni faci si CE NU ITI CONVINE pentru a satisface partenerul ca de aia pleaca la altii/altele ca nu e satisfacut/a din toate punctele de vedere

| relativsausigur a răspuns (pentru SorinelF86):

Foarte tarziu am depistat raspunsul tau.
O opinie mai gresita decat cea din ultima ta fraza nu poate exista.
Perfect nu are cum sa fie nimeni, perfectiunea e ceva ce nu exista, asta in primul rand.
In al doilea rand ce spui tu, ca daca nu indeplinesti cutare si cutare standard, persoana pleaca la altcineva, pai asta ar presupune ca ar trebui sa fi un fel de robotel, care te strofoci sa faci pe plac cuiva si acolo unde fericirea ta si satisfactia ta e lasata in urma.
De ce ai mai fi intr-o relatie unde fericirea si satisfactia ta e lasata in urma?
Nu e nimeni obligat sa stea cu tine, nu uita asta, fie iubiti, fie casatoriti. Nu schimba cu nimic fericirea omului actele sau legatura in fata lui "Dumnezeu".
Cand nu esti fericit, nu esti si punct.
Cine pleaca la alte persoane, pleaca pentru ca ala ii este caracterul, gestul il defineste ca si persoana, si indiferent cum ar sta lucrurile, mereu ar gasi motive sa faca asta, gasitul motivelor plecand de la faptul ca asa vrea si doar incearca sa caute scuze exterioare, nu sa-si asume ce face.
Asadar, daca virtutea te depaseste, macar fi asumat, nu cauta vina in alte parti.
Iar referitor la ce spuneai de prima data "selectia naturala, ar trebui sa ne omoram intre noi, cel mai puternic ramane" e bullshitul numarul 2.
Eu zic sa te trezesti ca esti programat rau de societate, si un om programat nu mai are discernamant liber.
Nu, nu e nevoie sa dai in cap nimanui, nu e nevoie sa omori pe nimeni, nu e nevoie sa treci peste nimeni.
Nu e decizia ta ca suntem prea multi, nu e decizia nimanui, nu vei stapanii nici tu pe planeta asta o vesnicie, si tu mori ca si toata lumea, si tu caci, etc., nimic diferit.
Iar daca tu ai dreptul la viata pentru ca te-ai trezit aici, si altii au, in mod egal.
E o vorba "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face", oare de ce?
Bine ai zis macar prima faza (ca tot te-am luat descrescator), am fost invatati sa conteze numai ce ne convine.
Pai vrei sa fi oaie?
Mai is multe "oi" care is in viata dar nu traiesc, datorita programarii.

| octa2021 a răspuns:

Nici femeile nu sun usa de biserica,poate nu ai avut tu prietene care sa-ti marturiseasca cu cine o umblat.

Iar cu fideliate,trebuie sa fie o re'latie de prietenie,daca el nu te baga in seama nici macar cu un "buna, ce faci?"inseamna ca are pe alt cineva sau pur si simplu nu il mai intereseaza cum evoluiaza relatia voastra.

Sfatul meu, estebig grinaca esti sigura pe tine du-te si cautati pe alt cineva si mutatea, incearca s-a construesti totul de la capat si vezi ca nu o sa mai fie la fel.

Aaa, intreaba-l:vrei sa mai fi cu mine sau plec?! si infuctie de reactia lui, iti vei face si tu o idei.

Nu pune la suflet totul pentru ca nu merita.

| Dididiutza a răspuns:

Tu 3 ani eu 6 ani si am fost inselata cu vreo 10 fete dar eu tot l-am iertat, da stii ceva barbatii nu se schimba niciodata, daca o data te inseala toata viata ta o sa o faca

| HappinessForever a răspuns:

Luam exemplu un cuplu casatorit : el pleaca 3-4-5 luni intr o delagatie fii sigura ca nu o ia doar la mana, simte nevoie sa se descarce. Voi femeile faceti sex, dragoste doar daca aveti sentimente pentru persoana respectiva, la noi barbatii nu e cazul, trebuie sa fie ceva atractie. Asta e de cand lumea si pamantul, o femeie desteapta stie toate lucrurile astea si atata timp cat in casa nu e absolut nimic schimbat e ok.