| anonim_4396 a întrebat:

De ce iubitul meu se poarta altfel decat acum 3 ani, adica pe la inceputul relatiei? In momentul de fata are niste probleme, dar as vrea sa imi arate ca ma iubeste la fel cum mi-o arata si cum 3 ani sau in tot acest timp, adica sa fie mai atent cu mine. De ce credeti ca s-a mai schimbat ca e mai rece, de spus imi spune ca ma iubeste, facem dragoste, ma saruta de fiecare data cand ma vede ma tine in brate, dar parca inainte era altfel. De unde cedeti ca vine schimbarea asta?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La inceputul relatiei, fiecare partener incearca sa seduca si atunci da ce are mai bun in el. Dupa cam un an, se intra in faza buna, normala a relatiei, cand fiecare e el insusi, cu perioade mai bune si mai proaste. E normal sa fie asa si eu cred ca nici tu nu maiesti ca in zilele in care incercai sa-l seduci. Cred ca mai bine te-ai preocupa cum sa-l ajuti in problemele pe care le are. Lasa-te pe tine pe planul doi, macar pana el isi rezolva problemele si apoi vei vedea ca daca il tratezi pe el ca fiind cel mai important, vei primi acelasi lucru in schimb.

| elena a răspuns:

Asa se intampla in orice relatie/cuplu, intra intre parteneri obisnuinta, poate mai bine punctat... rutina, care in timp omoara putin cate putin flacara dragostei ce frigea si ardea la inceputul relatiei, cand fiecare cauta sa vina cu ceva nou in viata de cuplu. Facand aceleasi lucruri timp de 3 ani totul functioneaza ca un mecanism care este uns la timp, deci de la sine, dar caruia in toti acesti ani, nu i s-a adus nici macar o infrumusetare sau o cat de mica imbunatatire. Prietenul tau daca nu iti reproseaza nimic, inseamna ca este multumit de aceasta situatie, este deci multumit si de tine, nu stiu de ce-ti faci probleme. Poate tu esti ceea care ar trebui sa vii cu ceva nou pentru a mai improspata relatia dragostei voastre. Eu as vrea sa fiu si putin rautacioasa, era mai bine daca ne scriai cu disperare ca te paraseste? Dar tu esti disperata ca te iubeste la fel de mult ca acum 3 ani? Poate iti trece prin cap sa-l schimbi cu un altul, ca asa se imtampla mai mereu, femeia care are de toate, este iubita si respectata, este tot nemultumita, mai vrea si "variatiuni pe aceeasi tema". Daca tot stai si te gandesti ca prietenul tau nu mai este asa de atent cu tine ca la inceput, poti foarte bine sa te gandesti ce metode sa aplici pentru a inlatura monotonia din viata ta, ca vad ca prietenul tau este multumit cu a sa. Sper ca nu te-ai suparat si m-ai inteles corect.

| undercovergirl a răspuns:

Buna,

Pot fi intr-adevar probleme care i s-au intamplat si care il coplesesc. Incearca sa discuti cu el, sa-l faci sa ti le impartaseasca, fii o buna ascultatoare si in cazul in care simte ca nu este pregatit nu il forta.
De obicei dupa un timp relatia se raceste, nu foarte mult, dar nu mai este ca la inceput. Nu stiu cati ani ai, dar poate esti prea mica sa intelegi ca o relatie devine mai monotona cu timpul, nu mai exista acel ceva de la inceputul relatiei. Asta nu este neaparat vina cuiva, dar tu o poti reinvia aducand mici artificii in relatia voastra si surprinzand-ul ori de cate ori ai ocazia.
pupici si bafta pe mai departe happy