| username121212 a întrebat:

De ce ma simt balonata dupa ce am intretinut relatii sexuale pentru prima data?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Senzaţia de balonare NU prea are legătură cu dezvirginarea ( şi cu începerea vieţii sexuale )!

N-ai dat alte detalii, eventual alte simptome, deci am să încerc un răspuns - dar nu va fi prea concret...

E posibil ca să ai o mică senzaţie de durere sau usturime acolo jos şi din această cauză ( voit sau involuntar ) să urinezi mai puţin - de acolo senzaţia de balonare ( vezica fiind mai plină )...

Sau e posibil ca în timpul actului sexual să se fi creat o "presiune" asupra vezici tale urinare şi aceasta şi-a schimbat puţin dimensiunile ( şi poate şi-a modificat puţin "activitatea" ) - de acolo senzaţia de balonare.

Ori e posibil ca să se apropie menstruaţia şi acest simptom poate fi unul premenstrual...

După cum vezi, cauzele pot fi multiple - e greu să ghicesc despre ce e vorba ( poate fi chiar o răceală abdominală, etc. )!

| username121212 explică (pentru bursuc001):

Pai, ma simt doar balonta si st constipata...menstruatia mi-a venit la timp, nu am avut probleme cu ea..alte simptome nu mai exista, doar balonarea si constiparea..atata tot ..si sa fie o raceala abdominala..tot ce este posibil pentru ca am cam stat pe jos. va multumesc :*

| bursuc001 a răspuns (pentru username121212):

Mai degrabă senzaţia de balonare se datorează faptului că eşti constipată!

Să consumi salate de fructe sau salate de legume ( la legume să pui ulei, preferabil de măsline ), dimineaţa pe stomacul gol să iei o lingură de ulei ( de măsline, preferabil, eventual cu puţină sare deasupra ), iaurturi, fructe multe - sau dacă preferi medicamente, să iei ceva laxative ( spre ex Dulcolax ), ori ceai laxativ ( ceri la farmacie sau la Plafar ).

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Şi mersi pentru "fundiţă"!

| username121212 explică (pentru bursuc001):

Deci nu are nimic legatura cu inceperea vietii sexuale, sarcina si altele...Multumesc foarte mult! O sa urmez sfatul dvs! Nu aveti pentru ce, o meritati din plin!

| bursuc001 a răspuns (pentru username121212):

Cu plăcere!

6 răspunsuri:
| ravanelu a răspuns:

laughing....pentru ca ai baut mult suc inainte laughing