| CοnstruimCatedrala a întrebat:

De ce mastrubarea este un lucru rau atat pentru spirit cat si pentru trup?

Răspuns Câştigător
| Correct a răspuns:

Din punct de vedere spiritual se opune cuvantului Domnului „Să nu poftești femeia aproapelui tău și să nu dorești casa aproapelui tău, nici țarina lui, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici asinul lui, nici orice dobitoc al lui, nici nimic din cele ce sunt ale aproapelui tău!" (Deuteronom, 5, 21).
Plus ca Dumnezeu vrea ca oamenii sa se contopeasca trupesc, barbat cu femeie.
Iar din punct de vedere trupesc pot aparea eczeme, iritatii, bubite de la pori acoperiti, crapaturi si pierderi de sperma ce pot afecta individul pe viitor.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Correct):

Cat de adevarat...
De ar fi ochi sa vada si ureche care sa inteleaga ce ai scris.

Simt o forta intunecata la aceasta categorie. E de datoria noastra sa o curatim de spurcaciunile cele rele.
Amin.

| Oana92 a răspuns (pentru Correct):

Aoleuuu! Tot ce ai spus legat de efectele masturbarii asupra corpului e complet FALS! Nu patesti nimic daca te masturbezi! Din ce surse cretine luati informatiile astea?

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Oana92):

Nu iti permit sa imi corupi tanarul ucenic cu minciuni diavolesti.
Masturbarea produce si orbire, atrofierea globilor oculari, cancer de testicule, moartea neuronilor si multe altele.

| 4psiho a răspuns (pentru Oana92):

Oana,
Uită-te la id-ul lui și la fotografia de la profil și ai să identifici sursa!

| Oana92 a răspuns (pentru 4psiho):

Am vazut...la inceput am crezut ca si-a pus numele ca misto la adresa religiei. Dar nu e asa. Si am dat si de alte raspunsuri, la fel de idioate. Sunt curioasa cine la baga astfel de idei in cap sad Pentru ca nu cred ca e vorba doar de o educatie religioasa strica. Am vazut ca spunea la o alta intrebare ca in Biblie scrie ca femeia are voie sa se casatoreasca si a doua oara daca isi face opeatie de himenoplastie laughing Sa fim seriosi, nu am citit eu Biblia din scoarta in scoarta, dar sunt convinsa cu ideea asta nu e scoasa din Biblie. Cineva le baga astfel de idei in cap unor oameni realmente prosti!

Si sunt la fel de curioasa cat dureaza pana cand adminii site-ului se vor sesiza sa le blocheze conturile pentru ca promoveaza violenta!

| mihai69 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

„Masturbarea produce si orbire,..., moartea neuronilor"
===
Aferim! mă-ntreb totuși, tu cum de mai vezi, că de gândit se vede că nu mai ai cu ce?!?

| Jessica007 a răspuns (pentru Oana92):

Asa i-am raspuns si eu la comm, dar dupa cum ai spus si tu, cineva le baga in cap ideile astea, am ramas masca.

| 4psiho a răspuns (pentru Oana92):

Am văzut și eu aia cu "a doua virginitate". laughing

| Oana92 a răspuns (pentru 4psiho):

Le-am dat raport. Sunt curioasa cat dureaza pana le sunt sterse comenturile, avand in vedere ca intrebarile legate de teme de casa sunt sterse foarte rapid.

Oricum, problema e de fond. Pana acum am dat peste 4 astfel de useri pe TPU si peste inca 2 care promovau islamul. In viata reala cel mai probabil lucrurile stau mult mai rau. Trist e ca oamenii astia umbla liberi si tampesc si alti oameni vulnerabili.

| Drimmero a răspuns (pentru Oana92):

Sunt oameni in lipsa de ocupatie. Ma scarbesc astfel de trolli virtuali, incerc sa ignor cat pot de mult, am vazut ca si pe TPU au inceput sa apara. Pe site-urile pe care le accesam erau ''imbacsite'' de trolli! Foarte bine faci ca le dai report!

| DonaldTrump a răspuns (pentru Oana92):

Cat de greu e sa realizezi din numele si poza si postarile sale ca e un troll pentru numele lui Allah laughing

| DonaldTrump a răspuns (pentru Oana92):

Care sunt aia de promoveaza islamul (vreau prieteni noi)?

Allah fie cu voi.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru mihai69):

De ce ma jignesti?

| mihai69 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Da' tu de ce jignești o lume-ntreagă?!?

| CοnstruimCatedrala explică (pentru mihai69):

Cu ce te-am jignit?

| CοnstruimCatedrala explică (pentru 4psiho):

Degeaba ma persecutati. Nici un ateu nu imi poate fura credinta.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru 4psiho):

Ce e ineregula cu fotografia si idul meu?

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Oana92):

Daca nu esti crestina de ce mai vorbesti?

| Oana92 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Sunt crestina, nu cretina! Diferenta e uriasa!

| doctorandus a răspuns (pentru Correct):

"pierderi de sperma ce pot afecta individul pe viitor." -- Unde-ai auzit fraza asta, la Cascadorii rasului? Ca intr-un tratat medical din ultimii 25 de ani sigur n-ai citit-o. De fapt, dupa cum vorbesti n-ai vazut niciodata un tratat medical.

| minrest a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Sa stii ca daca de la tine au dezertat cateva sute de mii de neuroni (se observa), nu inseamna ca are asupra tuturor acelasi efect. E si greseala voastra in parte, la seminar trebuia sa va masturbati fiecare pe el insusi, nu unul pe altul.

| Goete a răspuns (pentru Correct):

Si de ce ma rog s-ar opune? Masturbandu-te nu ajungi sa poftesti femeia altuia.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Jessica007):

Tu te masturbezi?

42 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

NU este lucru rau. este lucru normal fiziologic si antropologic, stramosii nostri au luptat pentru noi sa avem acest drept

| Drimmero a răspuns:

Nu este nimic rau in ea, te face sa te cunosti mai bine, sa te autosatisfaci. Poate provoca dependenta, dar si probleme in socializare, asta daca esti un dilau care isi rupe incheietura de 20 de ori pe zi. Nu are efecte adverse. Religia NU interzice nicaieri masturbarea!

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Drimmero):

Ba interzice.
Când te masturbezi poftesti la femei. Si nu ai voie sa poftesti la femeia altuia.

| doctorandus a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Dar daca nu sunt casatorite nu pot fi "femeia altuia". La asta nu te-ai gandit?

Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| Fatamuntilor a răspuns:

Pai tu stii foarte bine
Dar nu inteleg de ce ai pus aceasta intrebare la,, dragoste si sex'' care tinde spre religie?
Masturbarea incepe de la varste foarte fragede (18 luni)Parintii sunt sfatuiti sa ignore acest comprtament.
http://www.sfatulmedicului.ro/......i-mici_292
Din linkul prezentat masturbarea nu ar lucru rau!

| LoveSleep a răspuns:

Aoleu, Doamne iartă-i, că nu știu ce freacă!

| Doub a răspuns:

Pentru că ratonii verzi împreună cu unicornii coloraţi în curcubee vor face o întâlnire super secretă în subsolul armatei americane.

| sofisis a răspuns:

Dar nu este. Decat cei habotnici, religiosi la extreme, cred asta.
Autosatisfacerea este o metoda foarte buna de relaxare si de autocunoastere. Ajuta la imbunatatirea starii de spirit si uneori inclusiv la concentrare.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru sofisis):

Piei diavole.
E cel mai mare pacat. Dumnezeu nu ingaduie satisfactii sexuale satanice ca astea.

| Goete a răspuns:

Si cine decide daca e rau sau nu? Nirnele societatii?

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca asa a lasar Dumnzeu, ca sexul sa vie intre penis si vagin.

Deci penis si vagin, nu penis/vagin si mana.

Vei zice care este diferenta?
Stiintificii spun ca este o diferenta mare.
Alta este senzatia, unitatea, desfarurarea, satisfactia, etc.

Doar sexul care este facut in casatorie, care produce unitate, produce sanatate.

Masturbarea, vibratorul, si altele, produce boli.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3490558/

| FaraNume1245 a răspuns:

Sper ca esti vreun troll.

| e1xtz a răspuns:

Aratare, vezi ca esti pe net, si tehnologia asta e nascocirea diavolului, ai sa arzi in iad...bine, la ce creier de celenterata ai tu, nu ca ai face diferenta unde te afli!

| e1xtz a răspuns (pentru e1xtz):

Cum meduza rezista de 50 de milioane fara creier, sunt sigur ca de specii de astea super-evoluate ca tine omenirea nu o sa scape niciodata, si ai dracu va inmultiti pe zi ce trece mai multi.

| 4psiho a răspuns:

Nu va mai obositi... conturile alea sunt la plesneala.

| DonaldTrump a răspuns (pentru 4psiho):

Esti noua aici, de realizezi abia acum? laughing

| 4psiho a răspuns (pentru DonaldTrump):

Da, de luna asta am contul, si sunt un el laughing Dar si-a ales bine subiectul oricum, ingenios, ca sa sara lumea la discutie.