| Ancuta_Greaca_1993 a întrebat:

De ce mi-a curs sange dupa actul sexual? Mentionez ca am folosit prezervativ dar nu a durat mult pentru ca ma durea si am incetat. Daca nu s-a rupt himenul de tot se poate vindeca? Cat timp o sa mai curga sange. de ieri am facut si pana astazi cand merg la baie curge putin.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei in momentul dezvirginarii apare si o sangerare care este rezultatul unei hemoragii provocate de ruperea unor vase de sange (care iriga acea pielita) in momentul ruperii/deteriorarii himenului. Aceasta sangerare nu depinde de adancimea sau perioada de timp cat a durat penetrarea, se datoreaza in principal marimii vaselor de sange care au fost deteriorate. Durata sangerarii depinde si de viteza de cicatrizare a ranii si este diferita de la o persoana la alta.Himenul se poate rupe mai mult sau mai putin astfel in literatura de specialitate sunt prezentate cazuri in care himenul a fost inlaturat definitiv doar in momentul in care femaia a nascut. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

In urmadevirginarii, este normal sa ai sangerari o perioada de timp.

| BeckhamRZM a răspuns:

O să-ți treacă, o să mai curgă oricum când himenul se rupe.

| Sunshine23 a răspuns:

Este normal. Se intampla la majoritatea fetelor.