| princess_9789 a întrebat:

De ce ne place sa complicam dragostea, sa suferim si mai apoi sa iertam?
Buna tuturor! Nu vreau s primesc sfaturi de la cei ce cred in povesti cu zane si ca nu au ce face. Vreau sa primesc sfaturi de la persoane dispuse sa isi exprime cu sinceritate punctul de vedere.
Acum un an de zile am intalnit pe un joc online un baiat. Am inceput sa vorbim in fiecare zi pe mess, apoi la telefon. M-a ajutat foarte mult in ceea ce priveste scoala: mi-a explicat ce nu intelegeam la materiile imposibile pentru mine(matematica, fizica), asa ca am devenit foarte buni prieteni.
In vara aceasta m-am intalnit cu el la mare si am ramas atat eu cat si el placuti surprinsi unul de celalat. Am petrecut o ora in apa fara sa ne dam seara cum a zburat timpul. Ne-am distrat, ne-am scufundat(pardon, m-a scufundat).
El nu este din orasul meu. Este din Bucuresti, iar eu stau cam la 120 de km departare. Mi-a povestit multe lucruri despre el si pe zi ce trece am devenit tot mai fascinata deoarece are un mod frumos de a gandi si de a ma face sa revin cu picioarele pe pamant.
Prin luna lui august am fost la Bucuresti, iar el a venit sa ma ia sa iesim la un suc. Zis si facut. Din nou, ne-am simtit foarte bine impreuna.Radem, glumimm, evident ne aparam prin intermediul orgoliilor si ne tachinam reciproc.
Ideea este ca eu doar ce am facut 18 ani, iar el are 26 de ani. M-am indragostit de el. Mi-am luat inima in dinti si i-am spus asta.
De-atunci a inceput o intreaga nebunie: se joaca cu mine si imi spune : ba ca i-am starnit interesul, ba ca sunt prea copilaroasa si dramatizez prea mult lucrurile irelevante. De aseamenea imi spune ca el de fiecare data va fi langa mine si ma va aduce cu picioarele pe pamant. Foarte des mi-a dat senzatia ca si el ar avea ceva cu mine. Este periculos jocul acesta? Ii este teama de ceva? As vrea momentan cateva pareri si dupa sa va povestesc din nou ce mi s-a intamplat acum 3 seri: m-a derutat si m-a bagat intr o mare ceata.Am nevoie de ajutorul vostru! ati trait experiente similare? Multumesc pentru atentie!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu ii e teama de nimic,se simte exceptional,el conduce jocul!
Tu esti doar victima lui,indragostita pana peste urechi.
Foarte rar,barbatii au caracter de femeie.El a invatat principiul de baza,una calda,una rece si stie ca NU si DA nu trebuiesc rostite niciodata,drept pentru care iti raspunde cu POATE in cele mai multe cazuri.
Ii place ca nu sunteti aproape si nu il poti vedea in toate momentele lui,fie bune,fie proaste,deci nu-l poti descoperi,pentru tine ramane un mister.
Nu-i place ca nu esti langa el,pentru ca se pierde timp pretios in ce priveste instruirea ta ca viitoare iubita si,in plus,ispitele sunt multe si te-ar putea pierde.
Dar jocul asta ii place, de fapt, la nebunie!
De placut te place si mult.Acum,ar trebui pentru data viitoare cand il vei vedea sa ai pregatit un alt aer,desi,daca ceva se va schimba la tine, va simti imediat.
Este mai mare ca tine, are mai multa experienta si gandeste ca o femeie.Astea sunt dezavantajele tale. Avantajele sunt tineretea si naivitatea ta,il interesezi si il atragi.
Jocul nu e primejdios, decat daca tu crezi ca vei ajunge sa-l iubesti nebuneste si el te va parasi.
Dar, eu cred ca aveti un viitor lung impreuna.Chiar daca uneori mai cred si in basmele cu zane!

| princess_9789 explică (pentru greece12):

Multumesc din suflet pentru sfat!:O...La acest sfat nu ma asteptam! Parca l-ai cunoaste si tu pe el de o viata.Am ramas fara cuvinte in urma raspunsului tau...Iti multumesc inca o data!

| greece12 a răspuns (pentru princess_9789):

Nu-mi multumi! Pune-te pe treaba! Devin-o spirituala,vesela,sofisticata,gaseste resursele si puterea sa-l incui, sa-l domini, din departarea ta! Succes!

| princess_9789 explică (pentru greece12):

Dar chiar zilele trecute mi-a spus ca pentru el exista o EA. si a inceput sa imi povesteasca putin despre ea.
Reunosc ca am devenit geloasa si i-am spus: nu ma intereseaza despre EA.
atunci el mi-a spus: Tocmai de-asta pierzi esentialul!
Tocmai ce ma pusese la punct inainte de treaba asta si imi spusese ca in mine el vede o AMICAstraight face lucrurile se bat cap in cap de multe ori.

| greece12 a răspuns (pentru princess_9789):

Minunat!
Nu vei fi geloasa si vei "vrea" sa stii tot ce iti spune!
Informatia corecta ajuta la estimarea cat mai corecta a unei situatii! E teribil de simpatic omul asta, isi sapa groapa singur!

| princess_9789 explică (pentru greece12):

Sfaturile astea sunt foarte tari. sper ca ma vei mai ajuta greece cand voi avea nevoie.Multumesc mult de tot.SA auzim numai si numai de bine si o sa va tin la curent indiferent de drumul pe care povestea mea il ia.Indiferent ca se duce in sus sau in jos

| greece12 a răspuns (pentru princess_9789):

Chiar te rog! Astept.Si curaj!

10 răspunsuri:
| inger02 a răspuns:

Nu este periculos, totusi e destul de mare si cu experienta dar daca voi va iubiti si va intelegeti bine e ok, el se refera ca atunci cand esti viastoare te va face sa gandesti in cael moment adica sa te trezesti la realitate te vede copilaroasa prin felul tau de a fi. un sfat de la mine! daca zici ca ai 18 ani inseamna ca esti majora iar la varsta asta trebuie sa iei lucuruile mai in serios nu totul in gluma sa fi mai responsabila. pentru ca imaturitatea ta te poate face sa pari copila si naviva fi putin mai serioasa ca sa ai dai dovada ca stii multe, succes

| princess_9789 explică (pentru inger02):

Multumesc mult pentru parere. Am trecut prin foarte multe obstacole in viata. Nu stiu de ce fata de el sunt atat de copilaroasa. Uneori vreau sa ma autoconving daca el chiar nu are puterea de a ma alinta si pe mine. O are. Dar nu vrea deloc sa o faca.Imi arata doar unde gresesc. Fata de parintii mei, de profesori si de prieteni ma comport total diferit.Nici eu nu inteleg de ce ma pisicesc asa si imi plang de mila uneori.Multumesc pentru sfat.

| RBebelusha a răspuns:

Buna princess! Sincer nu am trecut printr-o experienta de genu, dar am trecut si eu prin multe in fine nu conteazam, ceea ce conteaza este povestea ta care pur si simplu e foarte interesanta.Din cate mi-am dat eu seama tu te-ai indragostit de carateru lui, puternic si cum spuneai tu "te aducea cu picioarele pe pamant" asta inseamna ca ii pasa de tine si iti vrea binele si toata povestea asta a inceput de niste banale explicatii in legatura cu scoala.Va-ti descoperit fara sa stiti sau poate fara sa va dati seama.Eu zic ca si el te palce atat timp cat "te aduce cu picioarele pe pamant" si atat timp cat de bine te simti langa el cuma ai mai spus si tu.Pentru el probabil a fi "copilaroasa" nu e un defect poate chiar il artage si de aceea a tinut legatura cu tine.Varsta sincer dupa parerea mea nu prea are imporatanta atat timp cat nu e foarte mare. Poate pe el il retine un pic si chestia asta nu stiu ce sa spun.Dar daca tu te simteai bine in prezenta lui cum ai spus inseamna ca si el se simtea bine cu tine.Ai spus ca ati iesit la un suc ma gandesc ca ati iesit in public normal asta inseamna ca pe el nu il deranjeaza sa se afiseze cu tine ai imi spus ca sta in Bucuresti putea sa te invite la ea acasa la un suc.Totusi e bine sa lasi sa decurga lucrurile de la sine si asa vei descoperi si ce vrea el intr-adevar.Ce sa spun mult succes si tare as vrea sa imi scrii urmatoarea data ca sunteti impreuna te-am pu[acit:*

| danyshukaru a răspuns:

Buna.o parere.ar fi bine sa vezi mai multe la acest baiat,si sa ai f f mare grija,sa nu fie ceva de fatada apoi sa nu iti para rau pentru ca ai mers prea departe. Teama lui ar fi aceea. poate mai vrea sa copilareasca, sa nu se lege inca la cap deci intr un cuvant,, mare atentie,,