| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu e sanatos sa te masturbezi (la baieti), ce se intampla de nu este sanatos?

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| UsualBoy a răspuns:

Onaniția este practicată de absolut toată lumea, chiar și de bărbați ori femei căsătoriți/e. Este sănătos şi natural să te masturbezi, atât pentru femei cât şi pentru bărbaţi, având numeroase beneficii pentru organism şi pentru starea de spirit. Cu toate acestea, folosită în exces, auto-satisfacerea are şi câteva efecte negative:
*sunt câteva efecte negative la nivelul integrității fizice cum ar fi dureri de cap, infecții urinare ori ale organului, dureri de spate, ejaculări precoce, etc.
* eu unul, aș pune accent pe EFECTELE NEGATIVE la nivelul INTEGRITĂȚII PSIHICE în sensul că, vei deveni un dependent aidoma drogaților iar autosatisfacerea în excess te poate "anestezia" în relațiile sexuale cu viitoare partenere. (posibil să ai nevoie de a te satisface singur pentru erecție, ori să ai nevoie să duci actul la bunsfârșit, partenerele pot înțelege greșit că nu sunt îndeajuns de excitante ș.a.m.d.). Odată devenind dependent de onaniție, vei schăpa cam greu...Așa că, bucurăte de momentele tale de singurătate, dar fă-o moderat!

| TwoSlicesPizza a răspuns (pentru UsualBoy):

Eu am 13 ani si o fac de 2-3 ori pe saptamana deci cred ca e ok.

| UsualBoy a răspuns (pentru TwoSlicesPizza):

Este cam mult pentru vârsta ta! O dată pe săptămână ar fi suficient.

| TwoSlicesPizza a răspuns (pentru UsualBoy):

Am sa incerc sa ma moderez la varsta mea.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In cel mai rau caz ti se va amorti mana...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine te a pacalit ca nu e sanatos?

| TwoSlicesPizza a răspuns (pentru suntserios):

Am vazut unu pe TPU ca ii zicea lu unu ca nu e sanatos...

| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea este sanatoasa, dar cu masura, ca orice lucru in exces, poate sa dauneze daca-i prea des, sau prea mult, sau prea devreme pentru un copil.

| Clorox a răspuns:

Nu e vorba ca-i nesanatoasa, nu trebuie sa exagerezi...

| TroubleInParadise a răspuns:

Este sanatos dar...nici nu trebuie sa o faci de prea multe ori!

| mucificatorul201 a răspuns:

Masurbarea e ceva natural mai ales la baieti dar nu in exces. Poti sa te masurbezi cel mult 1 la 2 zile. Daca ai o varsta frageda(12 ani) cel mult 1 pe saptamana desi eu nu sustin sa faci asta. Viata e scurta profita de ea.
P.S. : daca se intampla ceva nu e vina mea

| TeoriaLuiPytagora a răspuns:

Nu e sanatos sa o rupi in doua, dar regulat la intervale normale de timp cand ai tu chef chiar e bine-venita si sanatoasa. E o vorba : 10 femei nu fac cat o l*ba la timpul ei!