| Florin_Ioan_Popa_1973 a întrebat:

De ce nu se despart femeile batute de soti, amanti? Sufera pentru bani?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Lasa ca unele se despart.Iar altele nu au unde sa se duca.Iar celelalte sunt proaste.

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Suferă din... iubire!
Dacă ele așa știu să se respecte, să stea bătute!
Sunt contra violenței de cuplu!
Pa, pa.

| RAY a răspuns:

Vad ca uni rad cata prostie, e vorba de mintea umana cu timpul ne obisnuim si simtit ceva pentru cel care ne face rau si desigur si copii, nu e asa usor sa te desparti

| OnuOnulică a răspuns:

Salut!
Da, majoritatea da.
Sunt nevoite să stea pentru un acoperis de asupra capului si bani.

| Dariusuu a răspuns:

De la prima palmă ar trebui să facă asta, nu trebuie să înlocuiască niciodată violenţa cu iubirea.
Oamenii nu se schimbă niciodată, mai devreme sau mai târziu o va face din nou.

Cică 300 de femei mor anual pe an în întreaga lumea.

E trist dar adevărat.

| Felys a răspuns:

Nu,pentru copii, sa nu desparta copii de tatal lor, si poate pentru ca nici nu au unde sa se duca

| Alcyon a răspuns:

Unele au copii si n-au posibilitatea sa-i intretina singure. Iar altele pur si simplu se tem sa plece.

| SimonaCristina a răspuns:

Poate pentru copii, pentru ca n-au serviciu, sau le e teama pentru viata lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este putin mai complicat decat crezi.

Daca nu vrei sa citesti tot ce am scris, te inteleg. Aici este explicatia simpla:

In esenta, abuzatorul initial o prinde pe victima intr-o capcana, reusind sa o faca pe aceasta sa fie izolata de lumea din afara relatiei. Apoi fac victima sa se simta ca si cum ar fi un nimic in viata aceasta, ca si cum nu il merita pe abuzator, si le distruge orice urma ramasa de respect de sine pe care aceste victime le mai au tocmai sa le faca sa creada ca nimeni altcineva nu le mai doreste, si sunt norocoase sa-l aibe pe abuzator langa ele pentru ca sunt atat de nefolositoare, etc.

Daca vrei sa afli si cum si de ce se intampla toate acestea, aici este explicatia stiintifica, si la sfarsit am adaugat si un exemplu pe care nu-l mai traduc din engleza in romana pentru ca este foarte lung si deja cred ca scriu de o ora la comentariul acesta. Daca totusi aveti nevoie sa vi-l traduc, il voi traduce pentru oricine. Acest exemplu real arata cum ajunge ea sa fie abuzata, cum fata din dragoste si iubire, si el e baiatul perfect ajunge sa aiba mintea spalata si ajunge sa fie maltratata si abuzata fizic, verbal si emotional, si totusi sa se intoarca la el.

O sa incep cu niste statistici, sa poti intelege mai bine ce se intampla si ce urmeaza sa scriu.

Aproape toate femeile care sunt abuzate fizic sunt abuzate verbal si psihologic(84%). 72% din aceste femei au declarat ca abuzul emotional a avut un impact mult mai sever asupra lor decat abuzul fizic la care au fost supuse. Intr-un grup de femei abuzate, 46% dintre ele au sustinut ca ceea ce au simtit, emotiile respective este cel mai rau mod de abuz pe care il poti trai vreodata.

-Cand s-au facut studiile nu s-au luat in calcul diferentele de varsta, etnii, rasa si cultura dintre acestea.
Studiile sunt luate din (Follingstad et. al., 1990) si (Lockhart, 1985; Campbell, 1989).

Acum pot incepe sa vorbesc despre aceste abuzuri.

Sa le poti intelege mai bine incep cu abuzul psihologic. Acesta din urma se pare ca se imparte in foarte multe categorii. Dar majoritatea factorilor analizati separat descriu sau se apropie foarte mult de urmatoarele 4 tipuri de abuz emotional mentionat.

Pot intra in amanunte si exemple la tot ce urmeaza sa zic, dar as lungi mult prea mult postul meu.

1) Intimidarea si Denigrarea

Intimidarea si denigrarea sunt intalnite cel mai des in tipul verbal de abuz, cand partenerul critica, devalorizeaza, si ii subapreciaza personalitatea celuilalt, valorile, trasaturile, comportamentul, atitudinea si abilitatile acesteia.

2) Comportamentul pasiv, agresiv observat in suportul emotional si sentimental

Foarte multi oameni pasivi-agresivi actioneaza foarte subtil. Cu cat actul savarsit este mai subtil, cu atat are efect mult mai puternic emotional asupra persoanei de langa ei. Poti lua urmatorul exemplu sa poti intelege mai bine: In mintea unei femei, sa zicem ca este o reuniune in familie. Si ea este nepoliticoasa sau face un lucru care nu-i convine lui. Daca el, de fata cu toti, intr-un moment in care ea se simte bine, se simte iubita si fericita primeste urmatoarele cuvinte, ii va ramane imprimat in mintea ei pe viata. El nu face decat sa-i spuna intr-un mod serios dar mai gingas, ce parere are si cum vrea ca ea sa se comporte. Tu ce ai crede daca ai fi in locul ei? De ce cineva care te iubeste sa-ti spuna lucruri care nu sunt adevarate sau cel putin false din perspectiva lor? Normal ca spune adevarul, deci e ceva gresit la ea. Asta este tot ce retine.

3) Restrictii si Izolarea

Este foarte usor de recunoscut formele patologice ale acestui comportament. Cand intalnim un partener care nu il lasa pe celalalt sa vorbeasca la telefon cu prietenii sau familia, iese mereu cu ea in oras cand face cumparaturile si o discurajeaza pe orice activitate ce necesita iesitul, diagnosticul e clar. Sunt mult mai multe moduri prin care aceasta forma a restrictiei si izolatiei sunt aplicate, dar acesta e doar un exemplu. Poate de exemplu sa o spuna subtil, cum ca profesiile voastre va fura oricum deja destul de mult timp pe care puteti sa-l petreceti impreuna si sa faceti activitati impreuna, astfel incat prefera sa iesiti impreuna la shopping, sa faceti orice impreuna. Astfel o izoleaza pe ea si-i impune restrictii fara ca ea sa-si dea seama macar.

4) Control si Dominare

Foarte des intalnit in relatiile abuzive, controlul si dominarea se manifesta prin: Un partener ia toate deciziile importante in relatie, precum unde mergem in vacanta, ce trebuie sa cumparam, cat sa cheltuim, unde sa locum/traim, la ce biserica mergem, etc. Pana si cand cealalta persoana are o opinie puternica despre ce vrea sa faca, aceasta din urma nu are voie la acces total asupra deciziei. Cumva trebuie sa fie implicat si el, cel care face abuzul, si sa faca si el parte din decizia respectiva.

Un alt exemplu ar fi cand un partener decide cu cine ar trebui sa-si petreaca timpul celalalt partener in weekend, ce ar trebui sa faca celalalt in timpul liber, cine are voie sa sune acasa, care sunt persoanele acceptabile cu care ea(persoana abuzata) poate sa interactioneze, sa aiba un hobby, o pasiune, sa practice un sport sau pana si cu ce rude are voie sa petreaca timpul in vacante.

Partenerul controlat in aceste situatii simte ca el/ea face deciziile acestea bazate pe argumente nationale, pe baza unor influente negative ce aceste persoane au asupra partenerului de viata. Astfel, ele cred ca este normal cand de fapt sunt abuzate.

Acest tip de comportament poate ajunge sa fie extrem, si poate ajunge pana la interzicerea partenerului de a iesi din casa, sau nu are voie sa iasa cu prietenele sale pe motiv ca ar fi si alti barbati, etc.

Acum partea interesanta este aici:

Stiinta arata cum abuzul psihologic are efecte independente asupra sanatatii mintale ale victimii.

Astfel, abuzul fizic si in prealabil cel psihic, lasa rani extraordinar de mari asupra mintii victimei. Acest sindrom este numit Stockholm Syndrome.

Sindromul Stockholm se refera la paradoxul acesta. Motivul pentru care o femeie sta singura ostatica in casa propriului persecutor. Acesti ostatici aproape mereu traiesc cu o mare teama de partenerii lor. In acelasi timp, orice semn de la acestia de bunatate, afectiune si compliment le dezvolta si mai mult speranta ca ceva ar putea sa se schimbe. Se numeste tratament cu potential special. Asteptarile si dorintele unui asemenea moment dragut de dragoste sau afectiune le face sa devina dependente si legate de partenerii lor. Ele nu vad nici un mod de a scapa fara sa creeze o legatura speciala cu partenerul lor, astfel incat sa le fie recunoscuta la randul lor afectiunea si dragostea. Aceste femei ii urasc pe partenerii lor, dar ii si iubesc.

Acest sindrom il intalnim la orice barbat sau femeie care stau in relatii abuzive, care-i devasteaza si le distruge practic orice simt al orientarii si al respectului fata de sine. Terapistii si psihologii de mult s-au intrebat de ce ei inca raman intr-un astfel de anturaj complet daunator pentru ei. Nu suntem toti guvernati de ideea ca mergem oriunde ne este bine si ca noi cautam binele, nu raul? Nu cautam toti placere si incercam sa evitam raul? Acest sindrom descrie inexplicabilul.

Din puncutl de vedere al comportamentului, dependenta de dragoste care se dezvolta fata de partener e bazata pe principiile "intaririlor intermitente". Cand un comportament, o emotie sau o atitudine este intarita prin cuvinte/gesturi intermitent si este neprevazut, aceasta atractie si iubire a victimei devine rezistenta la orice care o poate distruge. Daca partenerul continua sa faca asta, si imprevizibil ii incurajeaza victimii sentimentele de multumire, admiratie sau acte de intelegere, victima va gasi aceste sentimente foarte puternice care o va face sa treaca peste aproape orice doar sa auda din nou cuvintele de dragoste, si blande pe care candva i le spunea partenerul din nou, chiar daca este vorba de numai cateva momente/secunde/minute.

Se creeaza o dependenta de dragoste cum victima incepe sa nege trauma relatiei prin care trece si isi proiecteaza sentimentul si cuvintele spuse de partener, de siguranta si iubire, care ii da mereu putere sa treaca peste.

Toate datele mentionate mai sus sunt adevarate, sunt luate din carti/documente/statistici si pot oferi daca sunt intrebat istoria si cum s-au aflat toate acestea, in detaliu. Pot sa spun numele experimentelor, anii, locul, cate persoane, si statistici si persoane care au participat.

Si acum ca tot am promis, aici este exact ce se intampla intr-o relatie de genul. Cum ajunge ea sa fie abuzata, cum fata din dragoste si iubire, si el e baiatul perfect ajunge sa aiba mintea spalata si ajunge sa fie maltratata si abuzata fizic, verbal si emotional, si totusi sa se intoarca la el. Lectura placuta.

You meet someone. You like them, they like you. They treat you better than you've ever imagined you could be treated. They want to be with you all the time. They do little things that make you smile. You think you've finally found the one. He loves you. He understands you. He knows all your issues and he still wants to be around you. You have someone to be with, finally. You didn't think anyone would ever really love you, but he does. You know it. He doesn't really like your friends, but you understand. They can be annoying sometimes. Sometimes they probably don't have your best interests at heart. He thinks you should stop seeing them so much. You wont be lonely, you have him. It sucks, you really like your friends, he has a point. You should spend more time with him. He loves you, you're gonna get married someday and have kids and besides, your friends aren't always there when you need them. He is. So you agree that you'll stop seeing them so much. Maybe they contacted you and you brushed them off. You're busy. They start to express concerns about it, it seems weird that he is trying to keep you from them but that isn't the case. You're doing it, not him. Why are they getting mad? It's not like we hang out all the time! He isn't controlling, they are jealous he says. He's right. You cut them out completely. It's okay, you have him. He is going to take you out tonight, somewhere nice. First though you have to change your clothes. Too revealing. I mean really, he is YOUR boyfriend. Who else needs to see your hot bod? No one. It's reasonable. You understand where he is coming from. You don't want anyone to look at you like that, you have a man. He starts inquiring about work. Who talks to you? Oh Stacy, cool. Jen? Jen, she sounds ditzy. John? Who the hell is John? No it's not okay you're right, he shouldn't be eating lunch with you guys. He is a man, he wants only one thing from you because men are always thinking about sex. You have to stop talking to John. That's hard though, you work with him regularly. You fight about it. He just doesn't like that you're surrounded by a bunch of guys he doesn't know. He makes enough money, you don't need to work. He'll take care of you. You decide to quit your job. He is right, you don't need that around you and besides, he can provide. You can stay at home now. It's quiet when he is gone. He is gone a lot. If you ask him why he was late, he gets angry. It's none of your business, he had to get gas. What does he have to check in every time he is gone? But you have to check in... its not the same though. Are you upset about him wanting to know where the hell you are? Who are you trying to have sex with? JOHN!? I bet its John. He grabs you and pushes you against the wall. You cry. He has never done that before. He apologizes immediately, he just loves you so much you can never understand how much. It hurts him sometimes how much he loves you. He is scared that he is going to lose you. You assure him he wont, you love him. He brings a bracelet for you the next day. Sweet, he is always thinking of you. A week passes and you are on the phone with Jen when he comes home. Why are you talking to Jen? You don't work there anymore. You were just catching up? Why? It's not like you're ever hanging out. I don't like Jen. She works with John, she is probably passing you messages. He takes the phone with him when he leaves to go to the gas station up the street. He can't trust you alone for a few hours, you're worse than an untrained dog. Really, what's wrong with you? Can you really just not be a *** for 8 hours? He's sorry, he didn't mean that. He knows you'd never mess around, if you did he would just lose it. He would see red you know, he might do things that he couldn't control and he'd never want to hurt you. You don't want to upset him, you stop talking to old friends altogether. You don't even talk to your family. They don't understand, they just try to lecture you. He is troubled but you are the only one who knows him, he is the only one who knows you. Sometimes he hurts you. He can't control it. He said he would work on it, work on your relationship. You only fought 2 times this week. One time you had the nerve to hit him back, and he threw you down the stairs. You stupid idiot, he is stronger than you! Are you retarded or something? See, this is why no one wants to be around you anymore. You didn't cut them out, they cut you out. "You're too sad to be around, I can barely tolerate you but I do because I love you. You realize no one is ever going to love you. You're ugly inside and out. I don't know how you managed to function without me. I love you so much. I'm never letting you go. You'll die without me, you don't want to test it." He scares you but he is right. Who will want you now? You're so pathetic. So stupid. Look at your face, its gross. You're gross. You're a loser, a loser and seriously thank goodness he is still around or else you'd be entirely alone. You just wish he'd stop hitting you. Eventually you'll be good enough for him though, then he wont have to hurt you all the time.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, fiind agresate de mult timp, unele persoane ajung cu timpul să-şi îndrăgească agresorul deoarece s-au obisnuit cu asta, viata lor devenid linistita sau chiar plictisitoare ajung sa duca dorul adrenalinei(sau doar le e dor sa aiba o ocupatie) si ar mai fi si frica de a isi lua viata de la inceput, poate si firca de a fi privit cu alti ochi sau chiar frica de a fi in "lumima reflectoarelor".

| lex79 a răspuns:

Ai auzit vreodata de sindromul Stockholm? banuiesc ca nu, acum ai ocazia sa dai un search ca sa-i explici mai bine astfel de probleme.

| OanaMada a răspuns:

De frica in cele mai multe cazuri.

| trista12 a răspuns:

De teama unui nou inceput. Cred...

| pufypuf a răspuns:

Eu as zice de prostute ce sunt. Pentru bani, pentru copii sa creasca alaturi de tata probabil, oricum nu se merita. O femeie trebuie tinuta in puf nu din palme. Eu sa fiu in situatia sa ma loveasca un barbat ii dau inapoi laughing) daca mai da stie ca a terminat-o cu mine si legea e de partea femeilor big grin

| radomire a răspuns:

Unora le place sa fie batute. iar mai apoi... stii tu.

| Florin_Ioan_Popa_1973 explică:

Mda, oricum cred ca pentru bani, pentru un trai " decent" o femeie ar fi in stare sa suporte orice, chiar si violenta fizica.