| anonim_4396 a întrebat:

?De ce Femeile din Romania Accepta sa fie umilite batute batjocorite pur si simplu violate chiar.,de asa zisi lor barbati soti"! ?

26 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ce mama naibii, de unde stii ca nu sint sadomasochiste?

| negru30 a răspuns:

Frica de necunoscut - nu numai in Romania se intampla

| cuvant a răspuns:

Deoarece nu au un sport real din alta parte. Sunt manipulate prin bataie si ajung sa nu vada alta solutie decat sa stea acolo si sa raspunda la ceea ce i se cer.

| Paulla a răspuns:

Pentru că sunt slabe.

| AndreeaFarasperante a răspuns:

Pai femeile sufera mult si intodeauna patesc ceva rau.Barbatilor nu le pasa,adora sa faca rau, iar femeile sunt prea bune si prea neajutaorate fata de barbati. Uneori se lasa umilite doar pentru ca-si iubesc barbatii, pur si simplu sunt dispuse sa indure orice numai pentru ca ii iubesc.Fac ce au facut intodeauna.Lupta si accepta orice doar pentru iubire.Ele stiu ca-si distrug viata insa accepta totul.Cat de cumplit e sa ai o astfel de viata! Si cu toate astea...

| AlinaaAli a răspuns:

Nu are rost sa le gasim scuze, sunt proaste si atata tot!
Nu are unde sa mearga? nu cred! tot are o sora, o mama, o prietena ceva unde sa stea pana isi gaseste ceva mai bun, o chirie ceva.
Se gandesc la copii? in nici un caz! daca s-ar gandii la copii, si-ar da seama, ca acelor copii nu le face bine sa stea intr-un asemenea mediu, unde sa auda toata ziua injuraturi, tipete si sa isi vada mama cum plabge si cum ia bataie!
Iar politia, are ce sa faca, crede-ma ca la un salar de 7 milioane, nu cred ca un barbat isi permite sa dea 10 mil amenda sau chiar sa i se faca si dosar penal, si sa mai piarda si drepturile parintesti!
Daca o femeie ar avea cat de cat sange in ea, ar lua masuri!
Totul tine de a vrea si sa nu ii fie frica de a infrunta viata pe mai departe!
Doar ca unele femei accepta aceste lucruri, pentru simplu fapt ca le place si sa fie intretinute, daca pleaca de langa barbat, o sa fie nevoie sa munceasca mai mult sa se intretina, si daca mai are si un copil, e si mai greu, dar decat sa iei bataie mai multa decat paine, cred ca merita!
Si spun toate acestea pentru ca stiu femei, care au copii de 20 de ani si inca mai iau bataie! nu cred ca si acum se gandeste sa nu plece de langa barbat pentru copil!
Deci, parerea mea, este ca s-au obisnuit si le place situatia!

| nicol20 a răspuns:

De proaste sincer eu nu as mai sta cu sotul meu daca mi-ar da o palma automat as baga divortul pentru ca cine da o data da si a doua si a treia etc.Da sotul meu este mai impulsiv cu totul ca spune ca imi sparge gura nu a dat in viata lui in mine desi i-am facut destuli nervi si l-am adus in starea maxima cand are omul rabdare dar nu m-a batut niciodata.Eu i-am spus ca nu s0a nascut barbatul sa dea in mine cine va da in mine vreodata e un om terminat sunt mii de metode pentru a scapa ce acesti pui de zmeu.Bai nene esti tare vrei sa te bati du-te frate si inscriete la un club de box sau macar iesi afara si batete cu un barbat. Unora femei le place sa stea cu un barbat de asta ca cica se simt mai protejate nu stiu sincer dar eu nu as aceepta nici in ruptul capului sa fiu umilita.Trebuie sa stii sa te faci respectata si in plus eu nu voi fi niciodata femeia sa depind finaciar de un barbat.Mult noroc si bafta

| Himera a răspuns:

Pentru ca sunt dependente : emotional, financiar. Au o doza de masochism in ele si poate isi iubesc partenerii, de aceea accepta situatia, cred cu tarie ca poate se vor schimba, ca totul va fi frumos ca la inceput.

Povestea cu copiii e o mare, mare minciuna, un copil s-ar simti mai bine sa-si vada parintii separat insa calmi decat sa-i vada impreuna si nebuni.

E greu sa te desparti de o persoana cu care te-ai obisnuit, pe care ai avut-o alaturi ani in sir. Divortul e un soc imens, trebuie sa o iei de la capat singur, sa te obisnuiesti cu singuratatea si e cam greu pentru o persoana aflata la varsta a 2-a, a 3-a.
Acum stii motivele. happy

| Himera a răspuns:

Ca sa nu mai zic de mentalitatea traditionala: barbatul e capul familiei, el are dreptul de viata si de moarte asupra femeii si a cuplurilor.
Cand barbatii inseala, e ceva normal, "ca doar sunt barbati". Cand mai ridica pumnul asupra cuiva inferior ca putere fizica, iarasi este normal "ca doar sunt barbati". Cand unul zapaceste cate o copila de 13-14 ani si o lasa cu burta la gura, e vina ei, ea se imbraca sumar, ea l-a provocat, ea l-a acceptat. Nimeni nu pomeneste de faptul ca animalul a profitat de sensibilitatea ei, de un dezechilibru emotional ca sa o seduca.
Ai fi surprins sa afli cate femei de cultura, persoane care ar fi trebuit sa depaseasca mentalitatea asta, inca mai promoveaza o astfel de principii si aici dau ca exemplu profesoare, psihologi de sex feminin, oameni de baza, care sunt formatori de opinie subtili.
De ce persista mentalitatea? Hm...nu stiu, stiu dar ca persista si o sa aiba o viata luuunga de aici inainte, recisteste raspunsurile de mai sus happy tot "ele sunt proaste", ele sunt de vina, ma opresc aici, ca altfel o sa ma pufneasca rasul, ras cu lacrimi in ochi.

| Himera a răspuns:

Scuze pentru greselile strecurate. Am vrut sa spun "al femeii si copiilor" scriu in viteza si mi-e lene sa corectez, prost obicei. Am mai strecurat pe ici pe colo litere aiurea, dar cred ca ideile s-au facut intelese si asta conteaza.

| INeverStopLoving a răspuns:

Stii de ce? Pt ca majoritatea au impresia ca daca ele sunt femei, vezi doamne, automat ele sunt conduse de baarbat. Fals! In 99% din cazuri, este impresia falsa a barbatilor ca ei conduc. Si ei stii cum conduc? Cu forta, cu viollenta gen viol batai, amenintari etc. Si femeile sunt proaste sa accepte asta: nu stiu sa-si impuna punctul de vedere! De aia doar nou ni se intampla asta...

| LittleOwl a răspuns:

Iti zic eu ot k mama lucreaza in televiziune pentru a deveni subiecte de stiri

| GEORGE a răspuns:

Stii dc? ca's proaste, sa mor de nu sunt de parerea asta...mama nu a acceptat sa sufle tata in fata ei. adica se certau sau chiar se bateau, dar nu a stat sa ia bataie si nu am vazut-o pe mama vreo data batuta, si tata sigur nu e un pampalau doar ca mama are un caracter mai aparte si nu se lasa calcata in picioare, daca ar fi toate femeile asa sigur nu ar mai exista astfel de cazuri dar...

| Bailey a răspuns:

Sunt mai multe motive, unele stupide, dar este adevarul. :
- unele dintre ele au o familie, au copii si nu vor sa se desparta de sotii lor deoarece cred ca daca se vor despartii copii nu vor avea o viata normala si ceilalti vor rade de ei si nu vor asta. Desi este stupid asa este! Mamele nu vor sa le faca copiilor o viata diferita de a celorlalti asa ca mai bine sufera doar pentru copii sa aiba o viata normala
- unele dintre ele raman alaturi de sot din cauza situatiei materiale. Daca nu au unde sa se duca mai bine raman batjocorite de sotii sai.
- mai sunt cazuri in care femeia este amenintata de sot cu moartea sau cu diferite santajuri doar pentru a nu pleca si a tine-o langa el.
Dar unele femei sunt fraiere si nu actioneaza la timp si vad mult prea tarziu ce au langa ele si pe cine iubesc, dar asta este...

| LikeARollingStone a răspuns:

1. Pentru ca unele dintre ele au copii si nu au unde se duce.
2. Pentru ca acele animale care indraznesc sa le bata, le si ameninta si stau de frica faptului ca, daca o sa plece or sa le gaseasca si o sa le omoare.
3.Pentru ca, cand cineva (o femeie in special) trece prin toate aceste lucruri isi pierde increderea, respectul si stima fata de sine si atunci crede tot ce spune barbatul.Stii ce ii spune acesta: Ca altul ca el nu va mai gasi...

Crede-ma tot ce am scris, am scris in cunostinta de cauza.

| LikeARollingStone a răspuns (pentru LikeARollingStone):

A da, si pentru ca politia mare lucru nu poate face pentru ele...Si, daca indraznesc sa mearga la politie primesc aceleasi umilinte din partea... unor animale.

| VadTot a răspuns (pentru LikeARollingStone):

Lasa ma chestia asta cu copii sunt satul de astfel de mentalitate specific romaneste!

| VadTot a răspuns (pentru LikeARollingStone):

Ia spune mi sincer cate palme ai primit asa in general de la fostii s au actualul iubit? Sa nu mi spui ca la prima palma l-ai parasit ca nu te cred..., stii eu cred ca tine de mentalitate si de caracterul femeii. Adica inca de la prima palma femeia nu trebuia sa accepte asa ceva iar la a doua sa si divorteze bine o palma ia o ca pe ceva metaforic.dar totusi. sincer sa fiu nu mi place deloc raspunsul tau Este specific romaneste si dovedeste ca.dar nu vreau sa te jignesc si sa.in fine.

| LikeARollingStone a răspuns (pentru VadTot):

Stii, la 14 ani e greu sa-ti imaginezi ce simte un parinte...Chiar si pentru mine e greu. Nu doar in Romania sunt probleme de violenta domestica, dar, doar in Romania te trimite politia acasa daca te duci, ca femeie, batuta...

Anyway, o sa cresti...la un moment dat! tongue

| LikeARollingStone a răspuns (pentru VadTot):

Frate, am 16 ani...laughing
Nu am primit nici o palma, dar sora-mea a primit pumni.straight face si multe alte treburi.

| VadTot a răspuns (pentru LikeARollingStone):

Si sincer a facut macar o mica reclamatie la politie? multi inainte!

| LikeARollingStone a răspuns (pentru VadTot):

Vreo 3! Merci!

| VadTot a răspuns (pentru LikeARollingStone):

Off si fara nici un rezultat nu i asa ...imi pare rau nu stiu ce sa ti mai zic.

| Aurelian0709 a răspuns:

In general femeile cauta scandalul, si de aici se ajunge la violenta in familie.
Sa nu bagam copii. ca femeile pleaca si de prea mult bine.

| Himera a răspuns (pentru Aurelian0709):

Familistule!

| Aurelian0709 a răspuns (pentru Himera):

:p