| CascaveauaNeagra a întrebat:

De ce nu vor parintii sa afle copiii lor despre sex, relatii intime? De ce se feresc ei de acest subiect?

10 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Pentru ca marea majoritate considera ca sexul este un subiect tabu. Prefera sa nu deschida subiectul astfel ei cred ca isi "feresc" copiii de inceperea vietii sexuale prea devreme si de o eventuala sarcina/boala. Mie nu mi se pare normal dar...asta e situatia.

| minrest a răspuns:

Cei care care fac asta spera sa ii tina departe de relatii sexuale premature, dar rezultatul e exact contrariul, plus multe alte dezavantaje.

| ywar a răspuns:

Ca sa nu se-mperecheze prin casa...

| ywar a răspuns:

Nu iti face cinste raspunsul. Daca ai ceva cu mine spune-mi fata in fata. Nu cred ca te tine.

| AirănMeidăn a răspuns:

fiindca sunt closed minded si li se pare un subiect taboo. si uite asa a ajuns corpul nostru o chestie despre care ne e foarte rusine sa vorbim, naspa

| pufulescu a răspuns:

Din cauza conceptiei comuniste invechite ( ce pleonasme am! ) conform careia copilul / minorul nu este fiinta umana ci altceva, nu stiu nici ei exact ce, dar ceva oricum inferior care nu trebuie sa afle aceste lucruri. Si motivul 2 ar fi faptul ca nu pot da explicatii relativ la acest subiect, ori nu stiu ori sunt pudici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de parinti. De exemplu eu si mama vorbim des despre asta. Ea a inceput va imi vorveasca despre sex inca de la varsta de 12 ani. Mi-a zis care sunt riscurile, problemele si m-a invatat multe pe teme acestui subiect.

Nu stiu de ce unii parinti nu vorbesc cu copii despre asta. Consider ca parintii ar trebui sa treaca peste "rusine" si sa le dea si o educatie sexuala copiilor lor.

| e1xtz a răspuns:

Deoarece majoritatea parintilor vin din era comunista, unde sexul si educatia sexuala era un subiect tabu.

| Innsbruck a răspuns:

Pentru ca e ciudat, rusinos, sunt destul de mici pentru asa ceva

| xxxDennisDennisxxx a răspuns:

Pentru ca noi romanu ca popor, avem mentalitatea invechita, noua inca ne este rusine sa cumparam prezervative din farmacie.