| aDEeLAa a întrebat:

De ce atunci cand suntem mici,parintii ne tin departe de chestiile intime, de ce se feresc sa ne vorbeasca despre sex si alte chestii? De ce pana si filmele porno sunt peste 18?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca sunt lucruri dificil de inteles pentru copii si ii pot traumatiza. Parintii normali incep sa discute cu copiii lor aceste subiecte destul de devreme, pe intelesul lor, iar pe la 12 ani ca pentru adulti.
Cu pornografia este altceva. Ea este o cale uosara spre o placere sexuala obtinuta facil de unul singur. Deseori adolescentii au mai putin discernamant si nu-si dau seama la ce se foloseste pornografia si ajung la tampenii. Adica in loc sa foloseasca filmele porno ca divertisment de cuplu si ca sa-si imbunatateasca autocontrolul si tehnicile sexuale, o folosesc pentru a obtine un orgasm prin masturbare in 5 minute. Si asa ajung sa aiba probleme in a mai intretine relatii sexuale normale, fetele se trezesc ca isi doresc placere imediat si fara nici o daruire si sunt nefericite ca nu o pot obtine de la partener atat de facil, baietii se trezesc ca se obisnuiesc sa ejaculeze in 5-10 minute si in pat cu o femeie fac la fel dand nastere la nefericire de ambele parti. Un adult va sti ca nu te uiti ca prostul singur la filme porno, ci cu partenera ca sa va condimentati viata sexuala, ca nu te masturbezi ca sa termini repede ci ca sa iti exersezi si perfectionezi autocontrolul si sa iti inveti punctele tale sensibile pentru a le folosi in timpul actului sexual, precum si pentru a invata tehnici care sa poata fi incercate in cuplu pentru imbunatatirea vietii sexuale. Problema atunci cand nu ai discernamant si faci tampenii este ca nici macar nu-ti dai seama ca nu ai discernamant si crezi ca e mai bine ca tine, ca tu vei reusi sa fii complet altfel decat celelalte multe miliarde de oameni din lume, ca nici o regula de bun simt nu ti se aplica. mai tarziu, afli ca ai fost un prost, ca trebuia sa asculti de cei mai intelepti decat tine, fiindca de fapt esti un om ca oricare altul, regulile ti se aplica si tie si cand ti-ai batut joc de sexualitatea ta, tragi singur ponoasele

| a3e6u9 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am văzut în viața mea sfaturi sexuale mai neinformate. Până și un eunuc ar putea da sfaturi sexuale mai bune decât tine.

| motan444 a răspuns (pentru a3e6u9):

Bv bine zis happy

| a3e6u9 a răspuns:

Bănuiesc că le e frică că dacă le văd copiii, le vor pune în practică.