| Sawarekh a întrebat:

De ce o parte din femeile romance in locul unui barbat loial, inteligent si dragut, aleg un tip ''bombardier'' care este impulsiv, se poarta urat cu ele si mai e si misogin?

Care este problema cu femeile acestea? Sunt sigur ca au ceva probleme la cap, dar ce probleme au si de unde se trag?

17 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Low self esteem, stima de sine scazuta.
Foarte frecventa in Romania.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Le plac bad boys bad boys

| Emma30555 a răspuns:

Tu generalizezi, de parca toată România este compusa de pitipoance și bombardieri. Ăștia sunt oameni de o calitate mai joasa, fără educație. Fetele ce provin din familii bune, educate, deștepte vor aprecia un băiat deștept cu capul pe umeri doar ca trebuie sa fie sociabil. Contează foarte mult acest aspect fiindcă oamenii timizi sunt mai izolați, nici nu prea au ocazia sa întâlnească potențiali iubiți /iubite. Și fetele timide sau retrase întâmpină greutăți în a și face un iubit.

| helpforyou a răspuns:

Eu nu cred ca au nimic la cap. Este posibil sa fie mentalitatea si cultura in care au trait.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma omule, ce nu inteleg cei ca tine e ca ele nu sunt atrase de ei si de comportamentul lor, ele sunt atrase tot de bani, astfel de ''bombardieri'' cum le zici tu stiu cum sa faca bani prin diferite metode legale sau mai putin legale.
Tu fata de ala nu produci probabil nimic, asta e diferenta.

| Alex9999999999999999999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tindere ideea stii care e? Femeile sunt atrase de astia care fac bani nu neaparat ca sunt materialiste sunt atrase de chestia ca oameni aia sunt inteligenti de fac banii aia.Adica sa fim seriosi daca noi am fi femei ce ne-ar atrage mai mult un papa lapte care e la facultate tinut de tacso acolo si singuru lui gand e sa faca facultatea aia sa aiba un salar decent si sa nu moara de foame pana la pensie care face lucrurile astea mai mult ca sa-si impresioneze neamurile sau unu care il doare la pateu de toti sau de toate care isi foloseste creieru sa faca bani din metode din care altii nu ar face care face tot felul de lucruri tampite si chestii care iti aduc adrenalina gen sa dea ca dementu dupa masina prin mijlocul oraslui sau de asta care se duce si baga la pariuri 1 mil pe 10 meciuri? Iti zic eu ca si noi am fi atrasi de astia diferiti nu de cei basichee hee. Chiar am inceput sa le inteleg si pe femeile asteahee hee primesc zilnic zeci de mesaje de la putoi care dau mesaje cu buna frumoaso sau esti frumoasahee hee ce dracu sunt astea ma? Femeia stie ca daca ii dai mesaj ii dai ca vrei sa o combini vor sa fii mai interesant sa ai replici mai interesante. Vrea si ea sa auda niste replici mai interesante DAR nu genu ala de replici basite genwinking ce picioare frumoase ai la ce ora. sau esti cazuta din rai sau alte harneli de astea ca o faci sa se creada importanta si dupa te vede ca un fraier.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex9999999999999999999):

Corect, perfect de acord cu tine dar sa tragem linie si sa vedem unde ne situam. Pasaricile astea de doi lei dependente de atentie de care vorbesti tu acum sunt genul de libidinoase care mananca paine cu pateu si se uita la capatos si asteapta printul sa vina cu yachtul sa le ia la plimbare dar ele nu sunt in stare sa isi faca doua oua in tigaie, mai pe romaneste au zero calitati. Normal ca primesc mesaje non stop de la libidinosi pentru ca fac parte din aceeasi categorie.
Eu cat am folosit tinder si badoo nu am primit niciodata like-uri de la vreo urata, si nici mesaje, ghici de ce!

| Alex9999999999999999999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe tinder nu gasesti fete mistowinking.Pe tinder sunt toate panaramele care au chef de sex si atat.Eu iti zic sa le combini pe alea pe care le vezi pe strada.Alea pot zice da sau nu nu te complici aiurea.

| Sawarekh explică (pentru Alex9999999999999999999):

Sunt atrase cum si eu sunt atrase de tipe cu bani.
Am iesit cu tipe avocate, brokarite cu 12 ani mai mari ca mine, si faza asta e o prostie, doar femeile care sunt incapabile sa faca bani, sunt atrase de barbati cu bani.
Eu am iesit cu tipe cu bani, iti spun asta fiindca cele independente nu se uita nici pe dracu la astia cu bani, la bombardieri astia cu burta, care nu prea au multe calitati, degaba i ridici tu in slavi pe ei, sunt multe care nu mai pun botu la bani asta ca sa stii, eu folosesc tinder si stiu ce vorbesc.

| Alex9999999999999999999 a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu. nu nu..nu ii ridica in slavi ca nici nu sunt bombardierhee hee dar cam asta am observat eu la unele femei ca pe ele le atrag bombardieri astia pentru ca in mintea lor ele daca vad unu d'asta se gandesc ca e destept pentru ca are cascaval facut si nu primit de la parinti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex9999999999999999999):

Tinder si badoo erau doar exemple nici in realitate nu am avut de a face cu urate sau inapte din astea de se cred robin hood.

| Fantaspirit a răspuns:

Fiindcă mediul de care au avut ele parte ( ostil), și haotic,cu scandaluri,certuri,alcool consumat abuziv de părinții lor,bataile administrate de tatii lor,toate astea ele le regăsesc și la cocalari,de aia sunt multe atrase de ei fiindcă au multe chestii in comun,conduită baiatului "bombardier" se aseamănă cu cea a părinților,a mediului din copilărie,că până la urmă radacinele problemelor,a traumelor provin mai toate in majoritatea cazurilor din copilărie. Mai sunt cazuri când unele sunt abuzate,bătute și îi iubesc mai mult ca orice pe lume se numește sindromul Stockholm,dar asta e cu totul altceva.
Pe de altă parte ăștia cocalari emana mai multa încredere și masculinitate decât cei BETA,timizii,pudicii,femeile sunt atrase de masculi nu de copii sau fetițe cu barba care denotă foarte multe insecurități,și probleme grave cu încrederea în sine. Cocalarii,bombardierii au un IQ mai mic,ei nu fac multe conexiuni ca noi sa sufere de overthink,sa se gândească la tot felul de posibilități negative care s-ar putea ivi în urma cunoașterii cu potențiala,,noua cucerire",ei trec la fapte fara sa stea prea mult pe gânduri daca vor fii respinși sau nu,fiindcă au mai fost respinși și nu i-au afectat,sunt mai puternici pe psihism ca noi ăștia care suntem cuminți și puțin mai sensibili,vulnerabili,au o gena favorabilă,care le atrage prin felul lor de a fii,sunt dominatori de fel,nu le place sa fie călcați în picioare își apără cu succes ce a lor,prada,teritoriul,încă din istorie se intampla așa ceva fiindcă știu foarte bine sa le protejeze și să le asigure confort,siguranță,stabilitate emoțională,financiara,ei făceau orice in putință să își apere "gazelele". Ei nu prea se vaită că au probleme gen cum ne dam noi loviți că avem depresie,atacuri de panica,și toate bolile posibile și imposibile,ei tac și fac,trec la fapte. Din ce am sesizat eu femeile nu sunt atrase de băieții,barbatii prea cuminți,timizi, retrași fiindcă nu emana masculinitate și confidenta și așa și este!
Cauzele sunt multiple,pot fi mult mai complexe,și nu e o regula,nu toate sunt atrase de bombardieri că multe au trecut prin traume și le scarbesc tipologia asta de oameni,nu mai își doresc de ăștia,caută altceva sau trec pe femei, unde găsesc confort și liniște interioară.
Nu doar ale noastre sunt așa, femeile în general, asta e natura lor sa fie atrase de bărbații răi, dar nu toate!

| Sawarekh explică (pentru Fantaspirit):

E bine ca nu toate, oricum cazul Tate a dovedit ca romancele sunt atat de naive, fiindca ele vad gresit barbatul.
Barbatul nu inseamna a fi dur, inseamna sa fi protector sigur, dar nu dur cu persoana de langa tine.
In mare parte este interesant ce spui dar pare ca si tu ai avut o educatie conservatoare, cred : ''asta e natura lor sa fie atrase de bărbații răi'' e doar opinia mea.
Fiindca, din ce observ doar fetele indepedente care se impun si au o personalitate, nu cauta astfel de barbati.
Eu inteleg ideea ca, ele cauta un tip dominant, dar si un tip timid poate fi dominant la pat, nu trebuie sa fi bombardier ca sa domini o femeie.
Daca ne lasam dusi de instinct, cum vor aceste femei, o sa devenim toti maimute cu buletin, impulsivi, o sa ne batem din orice, cum s-a uitat urat la gagicamea, cum o sa vin pe el sa-i dau un pumn, nu se ajunge la nimic bun.

Si atunci imi pun intrebarea, e rational acest lucru?

| Fantaspirit a răspuns (pentru Sawarekh):

Depinde, fetele sunt așa în multe cazuri nu și femei,eu sincer caut femeie nu fata pentru relație serioasă că ele au o alta perspectivă asupra vieții. Fetele,multe din ele ( nu toate) fie că admitem sau nu sunt atrase exact de ceea ce ai postat tu,și în mare se întâmplă la ce am răspuns eu mai sus,ogramada de fete fie ele cuminți sau rele au trecut prin copilării foarte grele din cauza mediului familiar,dar nu toate,sunt și fete care apreciază băieții liniștiți dar trebuie sa aibă abilități sociale,ceva a lor cu care sa le atragă,daca sunt pampalai atunci nu au nici o șansă la relație. Nu este totul bătut în cuie și un băiat timid are șanse,mai greu dar are! Sunt și fete de alea dar mult mai puține fata de celelalte,cineva o dat un răspuns bun,fără bani nu o sa stea nici o fată înstărită cu tine,din "familie bună",contează foarte mult și situația financiară,un sărac nu atrage pe nimeni, fără bani nu poți supraviețui în zilele noastre, sunt un most have!
Depinde cat de timid, că poate fi mereu timid și acesta nu prea e dominant, lor nu le plac tipii submisivi ci sa fie dominate nu doar la pat și verbal și un timid nu prea poate cu mici excepții.

| Alex9999999999999999999 a răspuns:

Ideea e asa femeile vad intr-un barbat de genu chestiile astea :
intr-un om loial vezi siguranta si siguranta e plictisitoare, intr-un om loial femeile vad de regula un fraier disperat sa le tina langa el si asta inseamna un barbat care le da atentie toata ziua daca tu ii oferi toata ziua atentie se plictiseste repede. Femeile vor sa le bagi in seama dar nu sa stai pe capu lor toata ziua ca ce sa vezi asta e jobu lor sa te frece la cap toata ziua, nu al tau ca barbat, ele vor genu ala de barbat care se focuseaza mai mult pe treaba lor nu pe femeia aia. PUNE-TE IN LOCUL LOR ce ai alege? Unu pe care il poti avea cand vrei tu sau pe unu care e o provocare sa il ai? Tu cand vrei sa combini o femeie te gandesti ca e un challenge ca trebuie sa te accepte, in schimb la ele nu e dracu niciun challenge pentru ca de regula ele primesc 100 de mesaje zilnic cum fac si ele diferenta? Se uita din astia 100 ce avem? 50 de nea ioni care imi dau mesaj cu buna ce faci frumoaso? Asta arata ca sunt disperati dupa ea, ii taie de pe lista, din astia mai are 30 care sunt urati, ii taie de pe lista, dupa astia mai are 5 care sunt plictisitori ii mai taie de pe lista si mai gasesc sa zicem 2-3 mesaje cu baieti care le baga o vrajeala pe care nu o au toti tarani de exemplu: in loc sa bagi cacatu asta cu buna ce faci sau buna frumoaso hai la o cafea baga ceva de genu :Buna pari genu de fata careia ii place sa danseze hai sa ne vedem maine seara la clubul x, ea are cateva miscari pe care le poate face:
1Sa nu iti raspunda asta inseamna ca lasi mesajul ala acolo nu-l stergi ca un copil si treci la urmatoarea DACA cumva iti raspunde dupa 2 zile n-o mai bagi in seama pentru ca asta inseamna ca a analizat toata optiunile a vorbit si cu altii si la urma ai ramas tu si TU nu esti o optiune.
2. Sa iti raspunda si sa-ti zica pai nici nu ne cunoastem si tu ii i-o bagi pe aia : pai de asta te-am invitat happy ea atunci ori o sa mai bage 2-3 replici si asa legi o conversatie frumos si maine tot iesi cu ea ori o sa zica pur si simplu ne vedem si ai rezolvat-o.
3. Daca iti raspunde cu aia cu am gagic inseamna ca ai sanse sa o combini ca daca are gagic nici nu-ti mai raspundea.Intelegi cum sta treaba? Sa fim seriosi si noi baietii oricat ne-am caca pe noi si noi vrem un tip anume de femeie, personal vreau una care sa comenteze la mine, pentru ca asta imi arata ca e genu de femeie care nu ma linge in cur pentru ce chestii am, personal vreau una care sa fie frumoasa la fata, sa aiba si niste tate decente sa nu am eu pectorali mai mari drq..sa fie mai scunde decat mine si alte chestii de astea asa si ele au fiecare genu lor de barbat. Oricum la baza sta chestia asta barbatu e animalul si femeia e aia mai gingasa cica. Daca aia te vede un papa lapte care cand te suna si iti zice ca vrea x tu te duci ca prostu inseamna ca nu mai esti animalul ala pe care ele ar vrea sa ''il imblanzeasca'' asa pari ca esti deja imblanzit si nu mai e nicio distractie.Iar aia cu bombardieru. femeile vor de astia cum ii numesti tu bombardieri pentru ca astia sunt mai isteti chiar daca nu o arata, bombardierii de regula sunt baietii aia destepti care fac bani din alte chestii nu se duc ca prostii la facultate se angajeaza si aia e toata viata lor pana la pensie..asta e o chestie al dracu de boring.Hai sa-ti mai dau un exemplu chiar daca e un serial. Te-ai uitat la peaky blinders? Nu ti-a placut Tommy? Ba normal ca ti-a placut pentru ca e genu de tip care se pisa pe toti cand vrea el si e foarte destept, nu face chestii banale ca sa faca bani, foloseste creieru. Femeile vor genu asta de barbati care au tupeu, care sunt inteligenti si cauta scurtaturi pe care altii sunt prea prosti sa le gaseasca.Alt exemplu michael scofield de ce s-a intragostit fata aia de el? Pentru ca omu a avut un plan nebunesc sa-l scoata pe fracsu, i-a dat femeii aleia adrenalina si alte de astea.FIX CE faci tu acum arata ca esti un papa lapte pai tu pui intrebari despre cum sa combini o femeie mai pe scurt. Femeia de regula vrea sa te dai la ea dar nu sa stai pe capu ei, vrea sa te dai la ea i-ai luat nr de tel.instau..dupa ai plecat la trebuie ta sa vada ca te intereseaza putin de ea dar atat sa se simta de parca ar fi o optiune. DACA tu o tratezi pe aia ca o zeita aia o sa se creada importanta tu trebuie sa o tratezi ca un om normal si asa o faci sa-si coboare aerele si asta li se pare fetelor misto.Ce sa vezi toata viata lor femeile au fost tinute in puf de parintii lor crezi ca ele vor aceeasi chestie de la baietiwinking? Nu ele vor sa fi altfel decat tatal lor pentru ca la dracu pe femei le excita chestia asta gandu asta ca esti un tip periculos.IN GENERAL Femeile vor barbati care le baga in seama DAR nu le ofera toata atentia ca se plictisesc, femeile vor barbati care le trateaza ca niste femei normale nu ca niste regine.

| Sawarekh explică (pentru Alex9999999999999999999):

Wow cat ai scris, felicitari pentru rabdare!
Insa totusi eu cred ca ele au de pierdut, sa-ti spun si de ce.
Oricat ar prefera barbati duri in locul unui loial, la un moment dat se va indragostii de un tip din asta, fiindca dupa cum stim romancele, multe din ele sunt materialiste. deci o sa isi i-a teala, tipi astia smecheri nu vor relatie stabila, multe tipe cauta relatie stabila, deci degeaba zici tu ca sti cum sta treaba, poate ai si tu dreptatea ta, dar la un moment dat o sa isi de a seama ca barbatii astia ''periculosi'' o sa isi bata joc de ele intr-un final.
Am sa-ti dau un exemplu: am o amica care saraca s-a atasat de un tip cu bani, sarmant, smecheras, omu nu cauta altceva decat niste aventuri. '' a fost cel mai frumos sex'' mi-a spus ea, Ea deja s-a atasat, e disperata dupa el, din pacate el mai vorbeste cu inca 50 de femei, le i-a la el acasa, le fu te si la revedere.
Cam asta fac barbatii smecheri, deci e clar ca ele au o problema la cap de nu inteleg asta, ori se lasa prea mult conduse dupa instinct, ar trebii sa apreciam femeile care se i au dupa ratiune.
Apropo ca sunt eu ''papa lapte'' si ca scriu pe aici, vinerea trecuta m-am combinat cu o tipa in club, m-a chemat la ea acasa.

| ___qAFG a răspuns:

Vor ceva de care sa tragă, vor provocări, nu băieți care sa le iubească.