| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele fete in ziua de azi nu isi pastreaza virginitatea?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

1. Pt ca nu mai e "cool". Ca sa nu fii marginalizat si sa nu devii tinta misto-urilor, trebuie sa fii ca toti ceilalti, indiferent de consecinte. Daca nu faci ce fac si altii esti etichetat "incuiat" sau vezi doamne nu esti mandru de sexualitatea ta, desi nu vad de ce un orizont largit trebuie sa presupuna o viata sexuala cat mai bogata. Daca inteligenta s-ar transmite prin sex, ar trebui ca toti oamenii care fac sex sa fie genii. Cred ca de fapt "curentul" asta a fost promovat ori de tipe dezamagite in dragoste, care s-au culcat cu unul si au luat teapa, si ca sa nu se simta vinovate, "vai, dar e normal sa o faci/am facut-o din dragoste", ori de tipe care si-au facut un stil de viata din a presta si pentru a nu fi catalogate stim noi cum, iarasi au indus ideea ca e normal.
2. Parintii pentru ca nu le-au dat o educatie adecvata, in special mamele, care daca au fost cum au fost la tinerete, educa fetele in acealsi "spirit"
3. Baietii, care pun din ce in ce mai mult accent pe sex, si conditioneaza bunul mers al unei relatii de sex sau santajeaza fata(daca nu te culci cu mine ne despartim/ma duc la alta). Ce plimbat prin parc, vorbit, mers la film, iesit cu prietenii? Sex sex si iar sex. Hai la mine, la tine. Daca si baietii ar sti sa astepte, poate si fetele ar fi altfel.
Sau daca fetele nu ar ceda asa usor, si nu ar pune totul pe tava si baietii ar fi altfel.

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru raluk27):

Buna sau Salut! (cum preferi)
Sunt in mare de acord cu parerea ta (punctul 1 e foarte adevarat).
1.Ar mai fi si micutul amanunt numit TV si fratele sau internetul. Se pun in relief niste valori false si (cel putin la tv) sunt prezentate "panarame" (nu am gasit un cuvant mai potrivit) care asta promoveaza. De cand cu internetul...cu toti stim.

In legatura cu punctul 2: "Parintii pentru ca nu le-au dat o educatie adecvata, in special mamele, care daca au fost cum au fost la tinerete, educa fetele in acealsi "spirit" "---laughing) si credam ca eu nu vad lumea corect (nu te supara).
Ce zici, de parinti care muncesc 18/24, 6/7, pentru a le asigura odraslelor tot ce e nou si scump. Presupun ca si ei pe ei i-ai laut in calcul, nu?
Sau de mamele singure, care au avut ghinion (poate sunt vaduve, poate au fost pacalite de un idiot iresponsabil)?
Presupun ca la ele te refereai. Nu crezi, ca nu e de competenta ta, sa judeci mamele care desi sunt singure, fac tot ce pot, pentru a le asigura plozilor/plodului cele necesare vieti si unui trai decent.

Nu zic, ca nu exista persoane precum cele descrise de tine, dar hai sa nu ii bagam pe toti in aceeasi oala (nu ai zic nimic de cazuri particulare sau ceva de genu).
Adevarata, problema o reprezinta lispa timpuli (parinti nu mai au timp sa discute cu copii si nici copii nu mai discuta cu parinti).
3.Aici ai dreptate.

Eu aveam ce aveam, cu punctul 2.

P.S. Nu mi-o lua in nume de rau!
Sper sa nu fi deranjat!

| raluk27 a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Or fi si astfel de mame/parinti, insa din punctul meu de vedere, un serviciu solicitant nu e o scuza pentru a nu oferi copilului tau o educatie adecvata. La fel si mamele singure. Oricat de ocupat ai fi, cred ca macar 2 ore pe zi poti sa iti faci timp sa te ocupi de copil. Neglijenta vine din rea vointa nu din lipsa timpului. Sunt mame singure, cu 5-6 copii care "fac armata" cu ei. Nici nu concep sa aiba fete "bagaboante". Eu m-am referit la mame care in mod deliberat incurajeaza comportamentul libertin al fetelor. Le cumpara haine provocatoare, ca de, daca ai ce arata si esti tanara, de ce sa nu arati, in loc sa o intrebe de ce iese din casa imbracata in halul ala. Cred ca ai vazut si tu mame foarte "stridente", machiate in ultimul hal, iar fetele, le seamana izbitor.

52 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai astazi curiozitatea troneaza la loc de cinste, daca in ziua de azi la 12-13-14 ani nu ai iubit/nu ai facut/sex/nu fumezi esti luat in evidenta si catalogat cum e mai rau, iar daca un om matur vine si critica/te invata ca nu e bine ce faci la varsta frageda, esti etichetat ca fiind incult/incuiat si cate si mai cate... exista o vorba cu un efect puternic."Nu e prost cine cere/e prost cel care da" asa si cu voi tinerii care cadeti in pacate mult prea devreme.iar baietii vor sa bifeze/sa se laude si tot asa, puterea e in mana fetelor avand puterea sa refuze actul sexual pana la varsta decenta si fiind pregatite din toate punctele de vedere..este un subiect bine punctat de tine si un semnal de alarma..iti doresc sa fii tare si sa ai puterea sa refuzi de a fi "salteaua" cuiva, iar in momentul care esti decisa sa faci acest pas, sa ai varsta la care regretele sa nu aiba loc in mintea ta si persoana cu care o sa o faci sa fie demn de tine si sa te iubeasca.
O seara frumoasa sa aihappy

| invizibila12 a răspuns (pentru caramela):

Mersi si tu la fel(KISS)

| ania a răspuns:

De fraiere.

Răspuns utilizator avertizat
| PisSsy a răspuns:

Scurt si la obiect, de fraiere! Acum sa argumentez : pentru ca cred minciunile frumoase ale baietiilor, iubesc prea mult si uita ce vor cu adevarat happy!

| ReiVaN a răspuns:

Ca "e rusine" in mintea lor.Ma rog...cui ii pasa?

| invizibila12 a răspuns (pentru ReiVaN):

Practit la unele fete le pasa la altele nu

| ReiVaN a răspuns (pentru invizibila12):

Ma rog, mie nu-mi pasa, nu-si bat joc de viata mea ci de a lor.

| invizibila12 a răspuns (pentru ReiVaN):

Dar daca sia batea cineva joc de viata voastra voi atunci ati intelege totul

| ReiVaN a răspuns (pentru invizibila12):

Asta e altceva.
Daca esti fata si de la 13 ani iti bati joc de viata ta cu acordul tau nu avem noi ce face, ele asta aleg.
Fetele violate sunt altceva.

| invizibila12 a răspuns (pentru ReiVaN):

Pai da

| ReiVaN a răspuns (pentru invizibila12):

Ma bucur ca suntem de acord happy
Imi pare rau pentru tine daca ai patit asa ceva sad

| invizibila12 a răspuns (pentru ReiVaN):

N-am patit si nici n-am sa patesc degraba

| ReiVaN a răspuns (pentru invizibila12):

Oke happy

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Traim intr-o lume in care s-a impus o anumita conceptie, gresita din punctul meu de vedere. In ziua de azi fetele nu mai ajung virgine la 16 ani(nu toate) datorita anturajului. Ele retin faptul ca este ceva rusinos daca nu faci sex pana la aceasta varsta si tocmai de aceea fac acest pas. Asta e parerea mea. O alta vina o au parintii. Ar trebui sa aiba totusi mai multa grija de copii lor. Nu spun sa ii lege de pat si sa nu ii lase sa iasa dar atata timp cat discuti si ai grija de copilul tau se pot evita astfel de situatii. In multe cazuri fetele se trezesc insarcinate si apeleaza la avort fara sa aiba cel mai mic regret. Dar fiecare face ce vrea cu viata lui.

| invizibila12 a răspuns (pentru BlackheartQueen):

Am intilnit un caz in viata reala ca o fata de 9 ani a nascut asta e ceva neobisnuit

| invizibila12 a răspuns (pentru BlackheartQueen):

Intradivar multi parinti nu au grija de copii lor ei cred ca sunt maturi si stiu ce fac

| BlackheartQueen a răspuns (pentru invizibila12):

Am auzit si eu ceva dar nu stiu exact circumstantele. Este ceva neobisnuit, ai dreptate.

| raluca0306 a răspuns:

Aceiasi intrebare le-o poti pune baietiilor.Pentru ca asa ne nastem. Crestem ne casatorim si perpetuam specia!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Fiecare are concepţiile sale.
Unele îşi păstrează, altele nu.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca asta-i generatia din ziua de azi! Si parinti nu sunt atenti!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Nu unele, ci majoritatea! probabil considera ca este ceva la moda si nu vor sa ramana in urma!

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

In primul rand nu stii sa scrii corect din punct de vedere gramatical, in al 2-lea rand nici din punct de vedere al ortografiei nu prea te pricepi.
Invata sa scrii si sa te exprimi corect si dupa mai vorbim si de altii (ca vad ca-ti place sa critici in necunostinta de cauza). Rasule.
Si inca o chestie, din intrebarea ta reiese ca esti asexuala ori cel putin asta ai dat de inteles.

„De ce unele fete in ziua de azi nu isi pastreaza virginitatea?".~Intrebarea ta~

Iar acum intrebarea mea: Pana la ce varsta, ma rog, ar trebui sa stea asa? Ca din ce inteleg eu indicat ar fi, din partea ta, sa moara virgine.
Ca nici macar nu te-ai straduit a te pronunta, in intrebarea ta, in privinta varstei.Deci, atunci ce sa mai intelegem?
Si oricum, ce te "doare" pe tine ce se intampla sub fusta altora? Sa nu spun altfel... obsedata mica.
Un sfat(?):
Du-te de te fa maicuta daca tot te vezi atat de sfanta neprihanito.
Si eventual ia-o mai usor cu obsesia asta sexuala, nu de alta dar cam dauneaza...acolo sus.

-Numai bine.

| Pitzipoanca a răspuns:

Unde s-o pastreze? La banca?
Tonul tau superior nu e ok.

| invizibila12 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

De ce nu e ok

| Pitzipoanca a răspuns (pentru invizibila12):

Pentru ca nu esti superioara fetelor care fac sex. Membrana aceea nu e un motiv de mandrie.

| Vektor a răspuns:

De ce ar face asa ceva?
daca sunt sub 16-17 ani atunci nu cred ca ar fi ok pentru ele, dar dupa 17-18 ani nu mai are nici un rost sa te pastrezi...

| invizibila12 a răspuns (pentru Vektor):

Ba are foarte mare folos

| Vektor a răspuns (pentru invizibila12):

Tu cati anisori ai si de ce esti asa mahnita? happy

| invizibila12 a răspuns (pentru Vektor):

Mihnita nu sunt pe 19 aprilie implinesc 15

| invizibila12 a răspuns (pentru Vektor):

tonguetonguetongue

| Vektor a răspuns (pentru invizibila12):

Draga mea.

Nu te obliga nimeni sa faci dragoste, acest lucru il decizi DOAR TU.
Pana la urma sexul/dragostea este un lucru frumos, care se consuma intre doua(sau mai multe) persoane ce sunt atrase fizic sau si emotional una fata de cealalta/ti.
Daca prietenii tai au avut curiozitatea sa-si inceapa viata sexuala asta nu inseamna ca si tu esti obligata sa o faci.

O seara fainawinking

| invizibila12 a răspuns (pentru Vektor):

Din pacate nu doresc sa incep viata sexuala la virsta acceasta

| Vektor a răspuns (pentru invizibila12):

Bv tia.

pe la 16-17 o sa te streseze hormonii, dar si atunci Tu decizi happy

| invizibila12 a răspuns (pentru Vektor):

Mersi si tie la fel o seara fainawinking

| invizibila12 a răspuns (pentru Vektor):

Nu stiu si nici atunci nu doresc sa am relati sexuale pe mine si acum ma streseaza hormonii

| Vektor a răspuns (pentru invizibila12):

Ca fapt divers.te poti distra si singuricawinking

| caramela a răspuns (pentru invizibila12):

Multi inainte si sa ai grija de puritatea anilor tai.

| invizibila12 a răspuns (pentru Vektor):

Daca faci sex nu inseamna ca esti curva...Si daca esti virgina nu inseamna ca esti sfanta!

| invizibila12 a răspuns (pentru caramela):

Mersi multwinking

| DorelExpertu a răspuns:

E decizia lor, oricum daca nu e virgina automat, se zice ca e curva, iar daca e virgina se zice ca e demodata, si cale de mijloc nu exista.

| RexCuParuCret a răspuns:

Pentru ca sunt c..., virginitatea fizica parerea mea ca nu e nimic dar cea psihica e cea mai periculoasa pur si simplu te distruge cu acea placere in capul tau si iti distruge si viitorul si pe toti din jurul tau.

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Ce sa faci cu ea? sa platesti tva si pentru virginitate?

| Incepator01 a răspuns:

De ce te intereseaza pe tine? Da-le in pl din partea mea, sa faca o satra de puradei. Daca tu esti cu capu pe umeri f bine, daca alea nu, nu-mi pasa de ele!

| invizibila12 a răspuns (pentru Incepator01):

Findka intrebarea asta mi-a data la biologie

| Hopefree a răspuns:

Din 2 motive.Deoarece moralitatea in lumea asta devine din ce in ce mai rarasi 2 din cauza ca ele cred ca vor fi mai smechere daca fac asta.

| Snejok a răspuns:

Fiindca asa e lumea in ziua de azi. Daca ajungi la 20 de ani si esti virgina atunci esti ramasa in urma de lume( sory de expresie). Acuma tinara generatie incep relatiile la 12-14 ani, exceptie la 10 ani este si asa ceva
Dar totusi cred ca virginitatea se pretueste mult