| anonim_4396 a întrebat:

De ceva vreme, relatia cu prietena mea a devenit mai mult un chin decat o placere. Eu am inceput sa pun suflet cat mai mult si sa ma enervez foarte repede (din gelozie sau in caz de nu imi convine ceva) si sa fiu foarte rece cu ea.

Am observat ca, de cand am inceput sa fac chestia asta, ea a devenit mult mai nepasatoare si nu cred ca ma mai iubeste atat de mult pe cat o facea inainte, desi spune ca ma iubeste foarte mult.

Suntem impreuna de 5 luni, au mai existat certuri intre noi insa acum parca s-a cam saturat de relatia asta. Eu nu pot sta linistit cand o vad ca e indiferenta. Asa am fost si eu o perioada indiferent (cand nu puneam atat suflet) si mi-a mers foarte bine, pentru ca ei ii pasa mult mai mult decat o faceam eu si era la mila mea. Acum, parca e invers. Daca ne-am desparti, nu cred ca ar fi cine stie ce tragedie din partea ei, insa pentru mine, ar fi ceva groaznic. Tin foarte mult la ea.

Nu stiu ce sa fac, problema este ca am devenit disperat si vreau sa ies din starea asta. Simt cum se distruge totul incetisor. M-am saturat sa ma stresez din cauza ei si sa pun atata suflet in relatia noastra. Doresc sa fiu indiferent din nou, dar e imposibil... Chiar nu stiu ce pot sa fac.

6 răspunsuri:
| Roxana0606 a răspuns:

Hai sa-ti dau un exemplu : Cand lovesti un prieten si el nu mai vorbeste cu tine iar tu iti ceri scuzee si esti asa dragut cu eel si el e nepasatori si nu si nu si nu...te saturi sa tot incerci.
Tu cand erai nepasator si ea era indragostita pana peste cap de tine probabil nu i-a convenit. Nu probabil sigur nu i-a convenit. Daca primesti iubire si nu dai iubire persoana respectiva o sa se simta ranita si o sa inceteze sa mai puna suflet sau o sa se prefaca, ca face asta.
Te plictisesti sa tot incerci. Ea asteapta sa nu mai fi indiferent. Te pedepseste intr-un fel si o cam meriti. Eu zic sa vorbiti. Daca vorbiti si va spuneti ce simtiti si cine a gresit si cum a gresit o sa fie mai bine. De ce sa pierdeti 5 luni de relatie pentru un hop?

| Cristiann25 a răspuns:

Tot ce pot sa spun e ca o femeie trebuie sa o ai mereu la picioarele tale (la figurat dupa cum se spune).Nu trebuie sa te faca o femeie sa suferi pentru ca suferinta din dragoste e cea mai rea crede-ma! Succes pe mai departe si sa va iubiti mult!

| Xenya a răspuns:

Buna!
Trebuie sa ai incredere in ea.Trebuie sa o iubesti, respecti si sa ii acorzi libertate si sa nu mai exagerezi cu gelozia.
Cu multa rabdare si ratiune o sa reusesti!
O zi buna!

| madalinamadu a răspuns:

Ar trebui sa nu te mai enervezi atat de repede si nu mai fi atat de rece cu ea daca spui ca o iubesti atat de mult. Daca ea vede ca tie nu iti convine nimic este logic ca a inceput sa devina indiferenta, arata-i cat ti la ea si sigur relatia voastra va reveni la normal.Succes! happy

| beautifullie a răspuns:

Stii vorba ea, roata se invarte. ai fost rece cu ea cand te iubea, acum e invers. nu-ti convine, nu? incearca s-o recuceresti, tu o cunosti cel mai bine. asta in cazul in care n-ai pierdut-o deja

| extreme0708 a răspuns:

Ciao.
Cea mai buna solutie si singura, in opinia mea este de a discuta cu ea... Eu zic sa iesi cu ea in parc si sa ii spui exact ceea ce ne-ai spus noua. Ca o iubesti, si nu iti place sa fie indiferenta. Si poti sa ii spui sa incerce sa se puna in locul tau pentru a realiza cum te simti.
Daca discutati serios si va iubiti aman2 vei vedea ca totul va fi bine iar tu te vei simti mult mai relaxat.