| Christina5 a întrebat:

De la ce vârstă încep sa se masturbeze fetele si băieții? Fetelor, îmi puteți da si mie moduri de masturbare? Multumesc.

2 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Cauta pe vastul google si gasesti la metodeee. Iar varsta la cere incep unele persoane este varsta la care intra in pubertate, si dorinta creste, iar la fete mai ales in perioada de maxima fertilitate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista o varsta anumita sau dinainte stabilita. Dorinta de a te autosatisface apare si se amplifica de regula odata cu intrarea in etapa de pubertate fiindca activitatea hormonala se intensifica gradual. La varsta ta, mai ales acum la inceput ai putea foarte bine sa te exciti si sa te autosatisfaci stand intinsa pe pat, sau in vana in timp ce faci baie si sa-ti mangai zonele erogene externe de pe corpul tau adica pentru inceput a sanilor si sfarcurile (daca ai asa ceva) precum si mangaierea intregii zone pubiene, a vulvei si a clitorisului. Este cunoscut faptul ca cel mai excitabil organ feminin este clitorisul care ofera de obicei placerea maxima, datorita sensibilitatii extreme a acesteia, datorata existentei in clitoris a unui numar de peste 8000 de terminatii nervoase. Atunci cand excitatia devine suficient de intensa poti sa treci la o masturbare mai avansata, prin mangaierea/masarea vaginului prin asa numita "degetica". Numai dupa ce canalul vaginal se largeste suficient de mult, poti folosi si diverse obiecte alungite cu grosimea potrivita gasite prin casa/camara cu care sa te masturbezi intravaginal, (luminari, morcovi, banane, etc.) In timpul masturbarii in afara de clitoris este indicat sa fie excitate concomitent si alte zone erogene de pe suprafata corpului, cum ar fi sanii, abdomenul, zona anala sau interiorul coapselor. Modul de a te masturba tine de imaginatia ta, cat si de obiectele folosite pentru a-ti provoca excitatia maxima. Doar prin incercari, experimentari si tatonari vei ajunge tu de una singura (daca nu ai un prieten/iubit) sa-ti determini cele mai excitante pozitii sau modalitati de a-ti crea placere, satisfactie sau chiar orgasm. Este ideal sa combini excitarea intravaginala cu una exterioara in timp ce faci baie sau seara dupa culcare la caldurica de sub plapuma. Spor la masturbare. Multa sanatate!