| ParadiVanessa a întrebat:

De la un timp imi curge un lichid transparent si atunci cand se intareste devine alb.Asta se intampla de o luna.Inca nu mi-a venit prima menstruatie.

Răspuns Câştigător
| simina96 a răspuns:

Buna! Acel lichid se numeste secretie vaginala, este normal sa-ti apara, prin acel lichid organismul se curata si se lubrifiaza. Daca inca nu ti-a venit prima menstruatie inseamna ca, cat de curand isi va face aparitia.Acesta este un simptom al ovulatiei.

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E semnul ca iti va veni ciclul, cat de curand. Mare atentie la igiena!

| corbulalbrosu a răspuns:

Acel lichid care se scurge din "pasarica" ta reprezinta secretia vaginala prin care vaginul se autocurata permanent si este o scurgere absolut normala chiar daca te supara/enerveaza ca-ti umezeste/pateaza chiloteii in zona dintre picioare, adica cea care este in contact cu "pasarica" ta. Daca pe langa acea secretie vaginala au aparut si alte modificari ale corpului tau, probabil ca esti in preajma/inaintea producerii primei menstruatii din viata ta, denumita menarha ceea ce va marca trecerea ta din randul fetitelor in cea a dolescentelor. In general menstruatia apare in momentul in care fatele ajunge la pubertate si incep sa li se dezvolte sanii si apare pilozitatea atat la subrat cat si pe muntele lui Venus deasupra "pasaricii". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta aparitia menstruatiei la o data ulterioara.Acele scurgeri zilnice aparute in ultimele zile si care ti-au patat chiloteii sunt un semnal ca organele tale genitale au inceput procesul de maturizare si prevestesc ca in urmatoarele cateva luni (de obicei 4-6 luni) va apare si prima menstruatie. Pentru prima data s-ar putea ca totul sa se reduca la aceste cateva picaturi de sange de culoare mai maronie si tesuturi mucilaginoase insa ar putea fi si mai consistenta/abundenta, dar aproape sigur in acest mod se prezinta prima menstruatie care se numeste menarha. Din acest motiv incepand din acest moment este indicat ca pe viitor sa ai pregatite si mereu la indemana 2-3 absorbante, atat acasa cat si in geanta de scoala deoarece menstruatia se poate porni in orice moment al zilei deci si cand esti la scoala. Vorbeste si cu mama ta deoarece ea este cea care iti poate da cele mai bune informatii cu privire la modul de intretinere a igienei si tipul de absorbante de folosit. Multa sanatate!

| Kira5854 a răspuns:

Inseamna ca urmeaza cat de curand sa iti vina menstruatia.