| emma_2041 a întrebat:

De un an jumate mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu si o facem fara prezervativ dar nu lasa niciodata in mine am auzit ca pot ramane insarcinata de la lichidul pre-ejacular insa nu am avut niciodata probleme cu ciclul, se poate sa am altfel de probleme?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prietenul tău aplică metoda coitului întrerupt, se poate rămâne de la o singură picătură de lichid seminal (picătura fericirii sau așa cum se mai știe, lichid pre-ejaculator).
Mare grijă la această metodă care are eficacitate de 50% din cazuri.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ca să rămâi gravidă trebuie să ai contact sexual neprotejat și dacă nu rămâi însărcinată într-un interval de 1. 6-2 ani atunci se poate vorbi de sterilitate de cuplu și trebuie să faceți amândoi analize pentru a vedea cauzele!
Voi aveți o metodă contraceptivă, cea a coitului întrerupt.
Pa, pa.

| 2696 a răspuns:

Daca si lichidul seminal are spermatozoizi sigur ca da
ai grija pentru ca daca nu ti s-a intamplat pana acum nu inseamna ca nu se va intampla nici pe viitor...

| maftei a răspuns:

Eu zic ca nu poti ramane ansarcinata din acel lichid pentru ca si eu ma culc cu iubitul meu fara prezervativ.Asa ca stai fara griji trebuie sa asi dea drumul an tine sa ramai.Mai mult lichidul acela este excitarea lui dar nu sperma

| dyablo_4621 a răspuns:

Toata lumea spune "nu mi se poate intampla mie"

raspunsul e DA poti ramane, sansele sunt foarte mici dar nu inexistente, si lichidul preseminal poate contine spermatozoizi.

| emma_2041 explică:

Ok dar deja de atat timp imi pun intrebarea daca nu am probleme de fertilizare