| anonim_4396 a întrebat:

De unde vine atracția sexuală a unei femei pentru un bărbat? Eu, de exemplu, se întâmplă să fiu în preajma unui bărbat pe stradă, în magazin, etc, și să fie atracție sexuală la prima vedere, chiar dacă el arată bine sau nu. La mine atracția sexuală pentru un tip nu e cauzată neapărat de fizicul ci de atitudinea lui. E ceea ce simt nu ce văd. Știu că e o chestie legată de feromoni, că prin aceștia noi îi putem simți pe cei care au o sexualitate exacerbată sau apetit sexual crescut. S-a întâmplat să mă atragă sexual un tip pe care-l vedeam la serviciu dar nu aveam nicio tangență cu el sau el cu mine. Acesta era însurat și mult mai în vârstă decât mine. Deci până la urmă care-i treaba cu feromonii și de unde apare atracția sexuală?

23 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu știu exact.
Și in cazul meu, excitarea cu atractia fizică nu merg mână în mână.
Credeam că sunt diferită, până să aud fel si fel de dorinte sexuale ale oamenilor.

| Mosotti a răspuns (pentru Ofiintă):

Cum nu merg mana in mana? Bine, sunt si exceptii, dar in general atractia sexuala apare cand apare un partener potrivit pentru perpetuare, inconstientul nostru e programat din trecut (ca nu am evoluat deloc pe ramura asta in creierul reptilian), sa se simta atras de partenerii potriviti.

La barbat masculinitatea, capacitatea de aparare familie, adus resurse, lupta cu altii, bazare, stabilitate. Figurile de barbati bine emit aceste calitati, par putin mai agresivi, figura emite fin asta, conditie fizica mai buna, etc.
Tocilarii aia ce sa emita? Aia daca le dai juma de palma, fac contact cu pamantul rapid asa! Si figurile lor nu atrag pentru ca nu emit acele trasaturi evolutioniste, ei in trecut nu erau deloc buni de cuplat, ca ramanea femeia si fara copil, si fara mancare, teritoriu imediat. Si deci nu se activeaza nici atractia si nici atractia sexuala.
Inteligenta tocilarilor in trecut nu era utila si deci nu se ia in considerare!

La femeie frumusetea fizica, barbatii le vad frumoase ca de fapt frumusetea aia se traduce prin sanatate si fertilitate (asa era atunci, nu vb acum ca are diabet si nu se vede, ca astea nu-s in softul nostru, si ne pacalesc). Adica frumusetea lor asta emite.
Ca daca babele ar fi sanatoase si mai fertile, barbatii le vedeau pe ele foarte atractive si pe tinere nu le vedea deloc atractive.

O parsivitate a naturii pentru scopul ei, nu conteaza ca asta ne poate aduca multa suferinta.

| Ofiintă a răspuns (pentru Mosotti):

Rectific: nu întotdeauna merg mână în mână.

| Mosotti a răspuns (pentru Ofiintă):

Pai am zis si eu, ca mai sunt si exceptii, adica unde nu neaparat merg mana in mana.
Uneori vine excitatia pur si simplu, dar tot ne trebuie apoi scenarii potrivite, la ea se declanseaza in situatiile zise de ea. Io ma gandesc la una care ma atrage, femeile nu stiu poate la unu care le atrage cand se rezolva si fara barbat.
Creieru nu prea face diferenta intre imaginatie si realitate in general (de aia si functioneaza smecheria) chiar daca efectul imaginatiei nu este chiar asa ca lumea ca din real.

Poate merge si pe neutru adica fara nici un scenariu, e posibil ca doar stimularea fizica a centrilor nervosi din vagin sau clitoris sa duca la orgasm, nu neg asta. Eu am zis cum e in 90 % din cazuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Feromoni. Sau biocâmp. Sau imagini subliminale moștenite de când erai în burtă la mama. Sau semnale trimisă direct de la ovule care spun astfel, îmi place sămânța acestui bărbat. nu vreau să mor la menstruație, vreau să ies afară vie, nu moartă la menstruație ( ipoteza mea).

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu are nici o treaba ce ai zis tu. Este chestie evolutionista, am explicat. Se verifica oricand in realitate chiar daca foarte multa lume nu realizeaza asta, nici eu nu stiam pana mai acum 5 ani cand am aflat si am verificat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Cum ai veridicat?

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pai se vede, barbatii bine sunt placuti de f multe femei, si daca te uiti atent, ai sa observi ca au f multe in comun figurile lor chiar daca-s diferite! Si femeile la fel, una misto e placuta de f multi barbati.
Sigur ca de ex din 10 femei de nota mare, mie poate sa-mi placa un anumit tip de figura si alta nu, dar nota fizica toate 10 o au cam la fel!
Si barbatii la fel, una poate sa nu-l placa pe cutare dar pe celalalt da, insa ambii au note mari.

Si iti dai seama si dupa felul acelora de a fi, ca e cam asemanator in general. Indrazneti, tupeisti, bazati, mistocari uneori, clubaristi, mai putin cu chestiile intelectuale.
Se duc usor din floare in floare (natura zice ca trebuie sa f cat mai multe, iari ei chiar asta fac), mai putin sentimentali, mai nepasatori, mai rai uneori.

Nu am zis ca nu exista si exceptii, or fi si tocilari sau barbati aratosi, destepti, buni si fideli, dar in general cam asa este cum am zis. 5 barbati bine se pot lua la bataie cu altii si pot castiga, 5 tocilari cu figurile alea mai cum sunt, si fizicu ala cum e, nu-i vad bine la o bataie.

Si psihologia evolutionista mai spune despre.

Hai ca iti pun aici un fel de dictionar, sa vezi cum se leaga cu realul de nu se poate (nu eu am scos astea, nu e opera mea):

Pleistocen = prima epocă a Cuaternarului, desfăsurată aproximativ între 2.000.000 si 10.000 de ani în urmă.
Inceputul Pleistocenului coincide cu aparitia primilor hominizi.

Atractivitate sexuală = ansamblu de trăsături fizice si psihice, cu ajutorul cărora strămosii nostri vânători culegători au reusit să supravietuiască si să se reproducă.

Bad guy = bărbat ce-i poate domina pe ceilalti masculi din jurul său, cu ajutorul tupeului, duritătii, fortei fizice. Acest gen de bărbat este văzut de către femei ca fiind masculul alfa.

Băiat interesant = băiat (adolescent) atractiv sexual, distractiv, aventurier, dominator.

Bărbat care stie ce vrea = bărbat care vrea să facă multi bani; bărbat cu experientă sexuală.

Bărbat matur = bărbat matur sexual.

Bărbat misterios = bărbat ce pare să aibă în plus alte calităti sexuale, în afara celor deja cunoscute.

Bărbat neinteresant = bărbat ce nu inspiră unei femele nicio urmă de sexualitate; bărbat cu preocupări ce nu intră în sfera intereselor femeiesti.

Caracter = a te purta frumos si a nu-ti însela partenerul de viată.

Carismatic = mascul puternic sexualizat.

Discutii interesante = discutii usoare, banale, menite să creeze o punte de legătură între două persoane de sex opus, care se simt atrase sexual una fată de alta.

Fată cuminte = femelă ce detine capacitatea de a nu-si însela bărbatul.

Fată inteligentă = femelă atractivă sexual, ce poate fi atrasă de un pămpălău.

Inteligentă = Cuvânt cu ajutorul căruia femelele vor să exprime faptul că un anumit mascul poate face rost de hrană prin diferite metode mai mult sau mai putin ortodoxe. A nu se confunda cu inteligenta care ne ajută să scriem poezii, sa fabricăm avioane si calculatoare, acest tip de inteligentă neavând vreo importantă pentru femele.

Mascul beta = mascul cu succes limitat la femei, acesta fiind interesant pentru femele în primul rând datorită capacitătii sale de a face rost de hrană si de a purta de grijă puilor.

Mascul omega = mascul ce nu poate avea niciun fel de legătură cu vreo femeie, cu exceptia relatiilor de amicitie.

Pămpălău = mascul molatic, incapabil de a se apăra pe sine sau pe femela de lângă el.

Personalitate = trăsătură (psihică) atribuită de către femele masculilor atractivi sexual, temerari, guralivi.

Prost = mascul lipsit de tupeu; neatractiv, urât, hidos.

A seduce = a atrage o persoană de sex opus cu ajutorul aspectului fizic, temperamentului, banilor.

Sigurantă de sine = însusire ce-i caracterizează pe masculii duri, cutezători.

Simtul umorului = trăsătură ce are ca fundament agresivitatea verbală, caracteristică masculilor agresivi, tupeisti. A nu se confunda cu simtul umorului din zilele noastre, inofensiv, acesta din urmă neavând relevantă pentru succesul la femele.

Smecher = mascul ce pare să aibă trăsături fizice si psihice pleistocenice, deci relevante pentru reproducere si supravietuire (relevante pentru succesul la femele).

Vrăjeală = Conversatii banale, derizorii, initiate de către un mascul, cu scopul de a iesi în evidentă în fata unei femele.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Măi Mosotti, ai papagal de scriitor. Eu te încurajez să mai scrii, pe bune. Încă puțin și îi dai clase lui Freud.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Uite si coleta Nat1:

"Sa te atraga fizic, sa ti se para drăguț, frumos, arătos da".

Se verifica, multi pot sa iti zica ca se verifica.
Lasa-l pe Freud, aia zicea niste chestii pe care nu le putea demonstra neaparat.
De exemplu "daca se cearta parintii, copilu crede ca e vinovat el la nivel inconstient", si de unde stie el ce e in creierul aluia la 6 luni, 1 an sau 2?
Si eu adaug "si altul copil zice ete cucu, ce treaba am eu cu cearta lor?". La nivel inconstient zic asa cum zice nenea Freud.
Nu zice de acest caz ca se poate si invers sa interpreteze, si nu zice ca genetica decide care din variante ar fi din cele doua (daca ar fi), ce il face pe copil sa interpreteze in primul fel sau in al doilea.

"Intre 1 an jumate si 2 ani jumate se intampla nu stiu ce", si de ce nu pana la 3 ani?! Are aparat de masura sa masoare, sau cum?

Se droga cu cocaina sau cu ce se droga si halucinatiile lui erau prezentate ca viziuni, ca, calatorii in timp, era parca spus despre nu stiu ce biserica in care intrase si vazuse nu stiu ce vitralii care nu erau acolo, si cica de fapt el calatorise in timp nu stiu cand.
Lumea a preluat ca nu au gandit cu mintea lor, a preluat ce li s-a spus.
Ca daca le zicea ca sunt halucinatii, nici dracu nu le lua in seama.

Dar evolutinismul se aplica, se verifica repede in real.
Te atrag femeile frumoase, dar de ce?! De ce le vezi frumoase pe alea? Nu te-ai intrebat niciodata, am explicat eu, de fapt nu eu, ca eu am preluat, am zis, pana acum ceva ani habar nu aveam.
Perceptia e in functie de ce a vrut natura.
Ca si la zahar! De ce gustul dulce ne place? Te-ai intrebat? Nu. Pentru ca se stia ca dulcele are kcalorii necesare, si atunci ne-a adaptat sa ne placa, ca sa mananci.
Ca si sexu de fapt, de aia iti place asa, ca sa te faca sa faci, si secundar sa iasa copilul.
Ca dorinta de sex e naturala, nu dorinta directa de a avea copil, si daca nu-ti placea, multi nu mai faceau.

Ca daca varza avea mai multe Kcal, o percepeai pe aia ca pe prajitura.
Se si stie ca sexul da drumul la cea mai mare secretie de dopamina, apoi mancarea. Ca sa faci ce trebuie.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai prea multă dreptate, combinată cu prea multe prostii. Mă abțin să îți răspund ca să am timp și de altceva pe ziua de azi.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pai daca la varsta ta nu realizezi ca ce am zis e asa, inseamna ca ai trait intr-o lume ideala, ca da, nu e bine cum este, asta este adevarat, ar fi bine sa fie cum crezi tu ca este.
Eu zic ce este, sincer nu imi face nici o placere sa zic ce am zis, mi-ar fi placut sa zic prostii, sincer iti zic, mi-ar fi fost si mie mult mai bine daca ziceam prostii.
Mi-ar fi placut sa zici "ba prostule, du-te si verifica, ca nu e ca tine, o sa constati asta", si ma bucuram! Dar din pacate realitatea e alta.
La multi ne e rau din cauza realitatii asteia, inclusiv la zecile de milioane de copii traumatizati in familii unde partenerii nu se inteleg.

Uite cum colega confirma ca aia frumusei au un comportament nasol, asa cum am zis, nu am zis ca toti, dar majoritatea sunt asa cei frumusei (si am zis-o inainte sa zica ea asta):

"Era perfect fizic, dar gândirea, obiceiurile si alte nebuni erau extrem de proaste la el indiferent cu ce fata era, Nu doar din perspectiva mea.Asa ca, daca el e curvar, nepăsător, imatur, gura spartă, leneș"

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Ești tânăr, foarte tânăr, frate și prieten TPU Mosotti, încă foarte tânăr.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Mda, ma simt tanar, nu zic nu, foarte tanar nu insa. Foarte tanar eram pe la 20 ani, acum deja nu mai e chiar asa.

| Mosotti a răspuns:

Pai care e treaba, zici tu ca nu arata bine, dar acel barbat la care ti se aprinde dorinta sexuala emite trasaturi masculine care in trecutul indepartat ajutau la supravietuire, protectie si altele, iar femeile au fost adaptate sa simta atractie pentru aia, instinctul sexual la asta apare.

Pe strada, la magazin, ce atitudine ca nu ai timp ca i-o vezi, sau ce are in cap, comportament, te atrag niste trasaturi evolutioniste pe care poate nu le constientizezi, inconstientul tau le simte cand vezi si se declanseaza, adica cumva "asta e potrivit pentru specie, fa sex cu el", cam asta e mecanismul.
Ca daca-ti aduc eu acum doi barbati care stiu eu, pe pariu ca nu-ti trezeste nimic, oricat de frumos se comporta, oricat ar avea ceva in cap, oricat de deschisi, prietenosi, veseli sunt! O sa ii placi asa ca oameni poate, si atat.

Da, si cu ala de la munca, nu aveai tangenta dar tot fizicul a atras, sau trasaturile emise de fizic chiar daca aparent zici ca nu arata bine. Si daca era mai in varsta si daca era insurat, nu conteaza, te-a atras.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu cum functioneaza la alte femei dar eu nu am cum sa ma excită doar văzând un bărbat.Adica eu din cate stiu la femei le trebuie un stimul.
Sa te atrag fizic, sa ti se para drăguț, frumos, arătos da.Adica poti sa vezi pe cineva si sa zici "waw, as vrea sa il cunosc" dar nici de cum "mama ce ne-am...".Cel puțin la mine așa e.
Și nu cred nici in faza cu feromoni prin care iti dai seama cat de ok E ala din punct de vedere sexual.Barbatul vede o femeie în fundu sau sani gol i se ridică, femeie vede un musculos la bustul gol e impresionată iar aia pot fi importanți sau frigider dar sa se despoaie pentru ca arata bine nu pentru ca simt nevoie de sex in permanenta.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Da, dar in general unele se si excita cand vede unu aratos. Pai o amica de familie care era alfa zicea "aoleu doar cand ii aud vocea aia ma ud toata, sau cand il vad, mama ce bine arata".
Dar la unele nu e asa, adica cum e la tine.

Dar vezi? "waw, as vrea sa il cunosc", deci tot de la fizic porneste, si abia dupa ce-l cunosti vezi ce calitati mai are, daca nu te atrage fizic deloc, nu mai vrei sa-l cunosti!

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am spus că nu sunt femei ce vor sa cunoasca un timp pentru ca il plac fizic, dar am zis ca din perspectiva mea cred ca e mai greu pentru o femeie sa se excită doar vizual spre exemplu fara un contact fizic.Eu nu prea stiu persoane de aia zic, apoi nu stiu, or fi.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Pai da, unele se excita la chestie vizuala, altele nu, asa cum am zis, depinde de om.
Toate femeile vor sa cunoasca pe ala si sa afle mai multe doar daca atrage fizic macar cat de cat, altfel nu le mai intereseaza. Asa ca om da, ca amic poate, dar nu ca partener.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Ba,eu cred ca am trecut cumva peste faza cu aspectul fizic perfect o dată ce am crescut.Eu acum imi fac o relatie de iubire după una lunga de prietenie.Adica ma imprietenesc cu tine daca avem lucuri in comun, planuri asemănătoare, gândire asemanatoare iar pe parcurs daca ajungem sa fim impreuna ok, dar de luat după cat de bun e ala de la coada de la supermarket si ii dau numarul si asa ne combinam nu ma mai iau. Poate tu nu ai aspectul fizic perfect sau nu esti chiar printul pe cal alb, dar daca pot sa ma imprietenesc cu tine si avem lucruri in comun poate începem o relație.De aceia probabil si in relatiile mele nici unul nu a semănat cu celălalt fizic, pentru ca nu mai caut un tipar fizic de la 12, 13 ani. Daca o sa vreau pătrățele si nu ai, poti sa faci sala daca vrei iar eu sa astept sa le faci etc daca ma inteleg cu tine si esti om cum trebuie am răbdare, pot sa astept sau sa accept lucuri.Dar daca esti doar fizic pe placul meu nu pot sa am răbdare să iti schimbi gândirea ca poate nu o vei face niciodata, asta e mai greu de schimbat.
Uite, prima mea relație bazată pe atracție fizica a mers foarte prost.Era perfect fizic, dar gândirea, obiceiurile si alte nebuni erau extrem de proaste la el indiferent cu ce fata era, Nu doar din perspectiva mea.Asa ca,daca el e curvar, nepăsător, imatur, gura spartă, leneș etc nu am cum sa sper ca se va schimba.In schimb, daca e blond si eu vreau brunet, sau daca e slab si eu vreau gras etc se mai poate modifica.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Da, insa e vb de figura aici nu neaparat de corp, ca si daca nu a semanat fizicul unuia cu al altuia ca tipar, totusi toate aveau nota cat de cat fizica. Insa daca zici tu ca nu ar conta, asa o fi, nu stiu, dar eu cred ca doar nu realizezi tu ca, conteaza, nu ai constientizat.
Cu gandirea si obiceiurile da! Alea nu se schimba.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Fizic nu semănau de loc, nici la fata, nici la corp.
Dar nah, fiecare cum ce ii place sau cum ii e mentalitatea cum zici tu. happy

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Pai nu semanau, dar figurile erau atractive cat de cat ambele! Chiar daca unul arata intr-un fel si altul are alta figura, cont sa fie ambele atractive in felul lor cam de aceiasi nota.
Exact cum sunt 10 femei la fel de frumoase, doar ca au figuri diferite ca tip.
Dar nu una nasoala cu figura neatractiva.
Nu cum ii e mentalitatea, cum simte omu.
Ca tu nu iti dadeai seama, daca nu te-ar fi atras deloc figura aluia, nu stiu daca mai faceai relatie cu el chiar daca aveai in comun aia si aia, faceai maxim o relatie de amicitie.

Multe zic ca nu conteaza fizicu (figura de fapt), dar le vad cu baieti frumusei (ca alea care au din aia nasoi, au ca n-au altceva de ales si deci atractie nu prea e), sau macar vezi ca sunt atrase de din aia daca le pui sa aleaga cu care ar vrea sa fie!