| Ira_Irina_1990 a întrebat:

Deci. Am 19 ani si sunt virgina. De pe la 16 ani simt cum tensiunea sexuala vrea sa iasa din mine... In ultimul timp o simt tot mai profund. Si totusi nu vreau sa-mi incep viata sexuala... Dar nu mai suport. Ce as putea face?

12 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Petting. Igiena. Cunoasterea aparatului tau genital. Un tip fin, curat, rabdator, stiutor - sau invatati impreuna ce si cum - care sa te aprecieze, mangaie si respecte corespunzator. Petting.
Daca nu ai prieten si ai alte probleme, te poti stimula/masturba in zona genitala, dar doar exterior, dinspre margini spre clitoris, fara a introduce nimic in vagin, si numai dupa ce te-ai spalat foarte bine pe maini, de fiecare data!
Daca ai tip, ai grija sa se spele si el pe maini foarte bine, si sa aiba unghiile foarte scurt taiate si foarte bine pilite, ca sa nu te zgarie sau infecteze pe acolo!
Petting.

| monycutzza a răspuns (pentru PsihoSex):

O intrebare. daca faci petting cu iubitul e vreun risc sa ramai insarcinata?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru monycutzza):

Bineinteles ca intotdeauna poate exista un risc de un anumit grad de a ramane insarcinata, insa acest lucru se poate intampla doar in cazul in care nu este respectata regula de baza a pettingului si anume ceea potrivit careia sunt admise sa fie practicate/folosite toate fanteziile si jocurile sexuale cu o exceptie si anume "fara penetrare vaginala". Bineinteles si cea de a masturba "pasarica" partenerei numai cu mainile perfect spalate si igienizate. Multa sanatate!

| RAY a răspuns:

Masturbeazate

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca doresti sa ramai virgina inca o perioada de timp, dar simti si nevoia de a fi satisfacuta printr-un orgasm binefacator, ai putea incerca sa te masturbezi intravaginal sau sa practici pettingul. Activitatea sexuala definita prin denumirea "petting" poate fi considerata ca fiind un excelent inlocuitor al sexului real. Insasi din definitie reiese ca acest cuvant "petting" provine din englezescul "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, petting-ul corect executat inseamna un pic mai mult deoarece reprezinta totalitatea sarutarilor, atingerilor, mangaierilor etc. extinse pe intregul corp in vederea excitarii locurilor/zonelor erogene ale partenerului. In timpul petting-ului totul este permis, adica chiar si cunilitia (linsul "pasaricii") cat si sexul oral, insa este interzis cu desavarsire intretinerea sexului real, adica penetrarea vaginala. Petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale si din acest motiv este cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate in care poti sa incerci orice iti face placere cu conditia sa reusesti sa respecti regula de baza, de a nu depasi limita obligatorie impusa; se permit toate perversiunile si/sau fanteziile sexuale adica totul... mai putin penetrarea. Prin petting se intelege practicarea tuturor actiunilor la care pot recurge cuplurile de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, dar care cauta totusi sa-si provoace reciproc placere sexuala care sa se finalizeze prin orgasm si ejacularea. Petting-ul este o forma de provocare a placerii sexuale la care apeleaza tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi un joc erotic (soft sau mai hard, dupa numarul de haine pe care le pastreza tinerii pe ei...), a carui scop final este obtinerea placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa aproape reala a actului intim sau sexual pentru tinerii virgini, fiind de fapt o alternativa de "sex surogat" pentru cei ce vor sa-si pastreze (inca!) virginitatea. Succes si satisfactii in cazul in care vei accepta sa practicati asa ceva. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

De masturbație ai auzit? Atunci, ce mai aștepți?!?

| Emilian65 a răspuns:

Gaseste un prieten cu care sa-ti incepi viata sexuala.

| cristimihailov a răspuns:

Mai bine reevaluezi motivul pentru care nu doresti inceperea vietii sexuale.

Poate acolo e de fapt problema.

| Eduard196 a răspuns:

Mai ai rabdare. Un mod de a scapa de tensiunea asta este sa stai desculta pe pamant. Incearca sa vezi ca nu e prostie ce spun.

| Lina1993 a răspuns:

Daca nu vrei sa-ti incepi viata sexuala (desi din moment ce simti dorinta foarte puternic, se presupune ca ai fi pregatita) atunci nu-ti ramane decat autosatisfacerea. Asta ca sa mai calmezi hormonii.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Ai mai multe variante :
-Iti incepi viata sexuala de pe acum, totusi esti majora
-Te autosatisfaci singura
-Faci petting

| claudiea a răspuns:

Picteaza sau faci in asa fel sa ocupi timpul cu alt ceva