| sweetcassie a întrebat:

Deci, am luat tratament 5 zile cu Duphaston si astazi este deja a 10-a zi de cand le-am terminat si nu mi-a venit menstruatia sad nu a avut loc contact sexual, doar masturbare din partea iubitului... ar trebui sa ma ingrijorez?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat schema de administrare...

Oricum, la terminarea tratamentului ( de 5 zile ), în cazul în care menstra NU a apărut, ar fi TREBUIT să mergi IAR la ginecolog pentru ca să-ţi PRELUNGEASCĂ tratamentul ( sau să modifice schema de administrare )!

NU ar fi trebuit să întrerupi tratamentul...

Să mergi IAR, cât mai curând, la acelaşi medic!

Toate cele bune.

| sweetcassie explică (pentru bursuc001):

Doctorul m-a diagnosticat cu ovare polichistice si pentru aceasta a zis ca imi trebuie tratament cu hormoni, dar inca nu vreau sa imi injecteze hormoni, si a zis ca atunci cand vreau sa imi vina menstra sa iau Duphaston... Am mai luat si luna trecuta tot 5 zile, o pastila dimineata si una seara, si menstra a aparut dupa doua zile dupa ce le-am terminat. dar acum deja au trecut 10 zile.

| bursuc001 a răspuns (pentru sweetcassie):

NU există o "regulă generală" pentru acest aspect!

DEPINDE de cum "reacţionează" organismul tău, de gravitatea afecţiunii/dereglării ( a deficitului de progesteron ), de schema de administrare, etc.

Este recomandată o doză de 20 mg/zi ( timp de cel puţin 5 zile; dar, uneori, sunt necesare chiar 10-30 de zile ) - vezi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2078_26.10.09.pdf?anmOrder=Sorter_dci

Dacă ai terminat tratamentul prescris şi menstra încă nu a venit, TREBUIE să mergi IAR la acel medic şi să-ţi prelungească tratamentul pe încă 5 zile :(
Cu toate că NU ar fi trebuit întrerupt...

De asemenea, în cazul ovarelor polichistice, NU merge chestia cu administrarea de Duphaston atunci când "vrei să-ţi vină menstra"!

SOP ( ovarele polichistice ) TREBUIE tratate!
Trebuie să faci tratament hormonal ( iei AC ) şi, eventual, să faci alte analize/investigaţii suplimentare.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Multă sănătate.

| Brigaela a răspuns (pentru sweetcassie):

Duphaston este un hormon (si anume progesteron), deci nu ai evitat cu nimic tratamentul cu hormoni. Exista numeroase cauze pentru care intreruperea duphastonului nu duce la menstra, inclusiv sarcina. faptul ca ai avut contact sexual fara penetrare nu este o cauza, atata timp cat esti 100% sigura ca nu a existat posibilitatea ca sperma sau lichid preejaculator sa ajunga pe vulva ta. Mergi luni dimineata la ginecologul care te supravegheaza pe parcursul tratamentulu8i