| AndreeaMadalina96 a întrebat:

Hei TPU am si eu o intrebare pentru voi. Sa incepem cu inceputul : mi-a venit menstruatia pe data de 20 iunie si s-a terminat pe 26 iunie. Pe data de 1 iulie am avut primul meu contact sexual cu iubitul meu iar pe data de 5 iulie mi-a venit din nou menstruatia practic dupa 9 zile de la terminarea ciclului trecut. Ce se intampla? Ar trebui sa ma ingrijorez?

8 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Actul sexual nu are cum sa influenteze menstruatia ta.
trebuie sa mergi la un control ginecologic acum ca nu mai esti virgina si sa vezi de ce ti-a venit de 2 ori

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU vă mai raportaţi la zilele scurse după terminarea menstrei!
Este IMPORTANTĂ raportarea la data la care a ÎNCEPUT menstruaţia!

NU ai precizat explicit, dar, înţeleg că atunci ţi-ai început viaţa sexuală happy

După începerea vieţii sexuale este posibil ca durata CM să se modifice ( să scadă/crească ).

NU ai dat detalii privind durata/aspectul PRESUPUSEI menstre din 5 iulie, nici NU ai precizat dacă ai făcut sex protejat sau neprotejat...

De asemenea, este posibil ca sângerarea avută să fie în perioada ovulaţiei : la unele fete/femei, apare ( UNEORI ) o sângerare în perioada ovulaţiei - în general, această sângerare este slab cantitativă; dar, în cazuri RARE, ea poate fi mai abundentă şi poate dura 3-4 zile ( fiind confundată cu menstra ).

În general, prima menstruaţie după deflorare ÎNTÂRZIE ( sau vine la timp ), dar nicidecum nu vine mai devreme cu 2 săptămâni!

Ar fi indicat un control ginecologic!
La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Ar cam trebui!

| pietrean a răspuns:

Cred ca nu ar fi rau, sa-ti faci un control.Nu este normal, ca sa-ti vina mesnstruatia(de fapt, nici nu cred ca era menstruatie a doua oara, era o scurgere de sange), la un interval atat de mic.Medicul,sigur,dupa control,te v-a intreba si de cantitatea scurgerii de sange,culoarea,daca ai avut cheaguri,daca ai facut avort si alte lucruri,care v-a elucida problema.
Asa ca,o vizita,urgenta la medicul ginecolog,ca sa nu fie alte probleme mai grave(o sarcina extrauterina, un fibrom).Nu trebuie sa te sperii(noi ne dam cu parerea, unii din pataniile noastre!), dar cel mai bine pentru linistea ta, ar fi sa mergi la un medic de specialitate.

| AndreeaMadalina96 explică (pentru pietrean):

Contactul sexual a fost protejat. Nu poate fi vorba de vreo sarcina. Si sunt 100% sigura ca a fost menstruatie nu vreo scurgere de sange. Nu a fost nimic diferit fata de restul datilor. Se poate sa se fi intamplat pentru ca a fost "prima oara"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaMadalina96):

Nu, nu se poate intampla ca a fost prima oara. Sunt cazuri foarte rare, aproape inexistente, in care sexul sa deregleze menstruatia.
In cazul in care nu ai menstruatia regulata, e nornal sa-ti vina menstruatia "cand are ea chef"...in cazul in care o ai regulata, nu strica o vizita la medicul ginecolog, fara rusine pentru ca este ceva normal happy

| pietrean a răspuns (pentru AndreeaMadalina96):

Tot ce este posibil!
Menstruatie, in adevaratul sens al cuvantului, nu a putut sa fie.Menstruatia se produce atunci cand ovulul nu a fost fecundat.La un interval atat de mic,nu se poate produce o ovulatie asa repede.Dar,poate,fiind primul act sexual, totul este posibil.
Mai ales ca a fost primul contact sexual, ar fi bine sa mergi totusi la un control, pentru ca ti-ai inceput viata sexuala si ar trebui sa fii precauta pe viitor. Faptul ca folositi prezervativul, nu te scapa de alte probleme de sanatate.Macar o data pe an,nu ar strica niste analize,controala la ginecolog.
Daca iubitul tau, tine atat de mult la tine si doreste sa aveti contacte sexuale, ar trebui sa contribuie si la acesta "placere", de a plati eventual o consultatie, la particular.Nu doar sa-si cumpere prezervative, ca sa nu aiba de platit o pensie alimentara! Putin egoism, nu strica si din partea ta!

| Diabolik94 a răspuns:

Daca contactul sexual a fost protejat nu ai de ce sa te temi.