| anonim_4396 a întrebat:

Deci, am nevoi de ajutor si am o poveste mai lunga. Dau si funda! Deci acum 2 ani m-am mutat intr-o alta clasa, acei colegi noi(atunci) se purtau destul de ciudat: nu prea vorbeau cu mine, si se purtau de parca peste 2 saptamani as pleca cu siguranta din clasa lor cea desteapta(erau cea mai buna clasa din oras). Cu timpul am inceput sa mai vorbesc cu unul, altul si incet, incet eram si eu o colega desi nu toti vorbeau cu mine. Am vazut ca mereu fetele(in fiecare pauza aproape) ziceau un alteia: "Hai ma recunoaste ca-ti place de angrynu-i zic numele dar asa o sa-i zic mereu)" "Spune, mai, ca iti place de baiat" ...chesti de jenu, se necajau una pe alta. Eu pur si simplu nu intelegeam ce vad la acel baiat. (era destept si uneori amunzat) pentru ca toate erau innebunite dupa el. Doamna invatatoare(atunci eram in clasa a4-a) m-a mutat cu una dintre cele 3 persoane pe care le cunosteam din acea clasa care satatea in fata lui. Si vorbea cu mine, facea glume, era cel mai destept din clasa si cu timpul incepuse sa mi se para dragut. In excursia din acel an mi-am dat seama ca incepusem sa il simpatizez. In cls a5-a deja il placeam destul incat sa-si dea seama si el. Dar pe-atunci el nu simtea nimic pentru mine(eu eram inca fata cea noua si ma purtam mereu ciudat si mi-era tare greu sa ma deschid cu vreunul dintre ei in afara de prietena mea, o colega care imi devenise cea mai buna prietena). Pana la urma a aflat toata clasa si la sfarsitul anului am zis ca nu o sa imi mai placa de el pentru ca nu e asa cum cred eu e doar un nesimtit(si el era rau si facea glume rele dar el de fapt nu era asa). Intre timp a trecut vara si in clasa a6-a la inceput( in prima saptamana) nu imi mai placea de el si am inceput iar sa-l simpatizez si m-a mutat doamna diriginta in fata lui. Am inceput sa vorbim foarte mult, sa ne uitam unul la alultul( petrecea aproape la fel de mult timp cu mine cu prietenul sa cel mai bun). Ma rog, arata ca ma place si mie a inceput sa imi placa din ce in ce mai mult si m-a intrebat, intr-o zi cu soara :-), daca vreau sa stau cu el si eu am zis (fiindca nu stiam sigur ca ma place, pentru mine era un mare semn de intrebare) : " Ceee? Aaaa, pai da, adica nu, adica nu stiu!". Si el a inceput sa rada( putin) si a zis sa intru pe mess. Iar eu, desi il placea nu prea voiam sa stau cu el de la varsta asta si el fiind foarte orgolios i-am zis ca da( credeam ca daca zic nu se va supara si nu va mai vorbi cu mine). A 2-a zi nu mai vorbea cu mine si l-am intrebat ce se intampla( el de fapt intelesese ca nu vreau) si i-am spus ca vreau sa stau cu el. Orcum tot nu a vorbit cu mine(asta se intampla vineri) si am zis sa-l las in pace ca poate nu stie cum sa se poarte( sau ma rog, nu stiam cum ganteste sau ce are de gand sa faca). Nici luni nu a vorbit cu mine( sambata si duminica nu a dat niciun semn de viata) si marti l-am intrebat ce se intampla( a inventat el o scuza tampita) si pauza viitoare s-a despartit de mine. Dupa cateva zile( 2 maximum) a inceput iar sa vorbeasca cu mine si sa se poarte de parca ma place pana cand l-a mutat si nu mai vorbeam asa mult si a incercat sa mai stea cu mine (in pauza ma refer) si s-a cam racit relatia de prietenie dintre( putin mai mult de prietenie). Si el a inceput sa vorbeasca cu fata pe care o placea in clasa a5-a si...mai multe. Apoi iar ne-a mutat diriginta si din nou eu in fata lui. Iar mai vorbim dar tot o place si pe acea fata care in prezent e CMBP a mea si ma ajuta foarte mult cu el ca il cunoaste bine. Problema e ca toti prieteni lui ma plac si ei zic ca el ma place, prietena mea zice ca ma place. Problema e ca uneori o arat alteori nu. Si ca sa ma placa si mai mult trebuie sa petrec mai mult timp cu el ( de ce trebuie sa ma placa mai mult? pentru ca eu in prezent il iubesc din toata inima si chiar vreau ca in viitor sa fim impreuna, pentru ca chiar ne potrivim: avem multe chesti in comun, prea multe). Problema e ca nu vine niciunde fara un prieten de-al lui. Si cand e cu prieteni lui ori se poarta altfel ori ii lasa pe prieteni lui sa vorbeasca cu mine. Cand e cu mine doar eu, el si colegi neimortanti ( adica fara prieteni lui) se poarta frumos, imi da o casca de la mp3, imi arata poze cu verisorul lui dragut care are 5 anisori, daca e sa fim la scoala si am nevoi de ajutor ma ajuta( de ex la religie aveam de facut ceva pentru nota si el mi-a dat caietul mie in loc sa il dea prietenului sau care statea in spatele nostru, eu stateam in banca cu el). Deci cum sa fac sa petrec mai mult timp cu el, sa ii arat cine sunt eu cu adevarat?

11 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Ma lasi, esti clasa a 6-a si iubesti? Ce iubire e aia? Va invartiti in jurul cozii, exact ca 2 copii. Daca tot va placeti, fiti impreuna, nu va mai jucati atat.

| BloodyBlade a răspuns:

Hey! Deci eu zic sa-l suni o data ce dracul ma? Esti asa o lasa! Il suni il intrebi ce face si il intrebi daca vrea sa iesiti prin oras(poti spune ca vin si ceilalti dar vei minti). Apoi cand intreaba de ce n-au venit spui ca ti-au trimis sms ca nu mai au baterie si ca au trebuit sa plece undeva.Iesiti, va distrati, vorbiti etc.etc.Apoi tu ii spui ca ai vrea sa nu-l superi dar trebuie sa-i spui ca-ti doresti sa fiti mai mult decat prieteni! Bafta!(si asculta-ma macar o data in viata si pe mine!)

| мямιѕтєяισѕ a răspuns:

Nu puteai sa pui intreabarea asta de la inceput adica ultimul rand as fi stat mai putin sa citesc

| catalin02 a răspuns:

Nu e neaparat sa stai mai mult timp cu el dar in acel timp pe care-l petreci in compania lui sa te apropi mai mult de el adica deschide subiecte intime, strangel in brata pupal pe obraz.Se vede ca este un tip timid si eu eram ca el adica cand era cum prieteni eram un tip mai de gasca dar in rest eram cam retras(vrea sa para ca e un baiat misto de gasca). Iar dupa comportamentul sau te iubeste. Bafta a si sa nu uit cerei nr de tel si incearca sa il suni noaptea tarziu...(deschizand subiecte mai romantice)Bafta

| ExpertInLove a răspuns (pentru catalin02):

Ii stiu numarul de telefon. Nu stiu daca pot sa-l sun fiindca am mai incercat. Imi bate tare inima si cant raspunde zic lucruri ciudate findca ma intreaba de ce l-am sunat si nu pot sa-i zic adevarul. Prietena mea zice ca se teme de ce cred prieteni lui, de ce cred eu si de un refuz din partea mea. Asa e? Orcum cand vorbim, nu prea vorbim despre subiecte din acestea.

| AnneSweet a răspuns:

Si mie imi place de un baiat :$si mi-e rusine sa-i zic ce simt stiucum te simti ...am fost impreuna in a2 acu sunt in a 4 dar mi-a dat papucii si ma place dar nu recunoaste mi-e rusine sa-i zic ce simt :$

| DeeaDyaDeea a răspuns:

Buna,
Pai pune si tu pe cea mai buna prietena a ta sa-l intrebe daca te place.Si afli. Dupa ce il intreaba pr ta du-te la el si cerei nr. de tel al lui fai si tu o poza pe pho.to si transmit pe mess.Si poate chiar te place cine stie! Sper ca te-am ajutat si dane si nnoua raspunsul sau uite id meu dumitru.cristina42@yahoo.com! funda?
plz!

| ExpertInLove a răspuns (pentru DeeaDyaDeea):

Pai de placut ma place fiindca daca zice cineva asta nu zice nimic deci este de acor. Am numarul lui dar nu prea raspunde( cel putin acum cand mi-am schimbat nr si nu stie ca e al meu). Pe mess nu intra ca in clasa a5-a fetele ii tot trimitea mesaje cu "mie imi place de tine, dar tie it place?" Multumesc oricum pentru ajutor!

| DeeaDyaDeea a răspuns (pentru ExpertInLove):

Pai altceva ce sa spun nu stiu trimitei un msg si zi daca mai ii oplace de tine sau nu stiu………. acum sincer nu-mi trece nimic prin minte!

| byanka32 a răspuns:

Spune-i sa iesiti la un suc, sau la o plimbare ca sa va cunoasteti mai bine, asa ii povestesti si tu despre tine si parerile tale... i spui ca nu iti place barfa, persoanele egoiste si ca esti o fire sensibila sau infine ii spui despre tine cum esti si cum te comporti, eu in clasa a 8-a am cunoscut un baiat de la liceu era chiar in ultimul an si imi placea chiar foarte mult, el mi a propus sa iesim la o ciocolata calda era iarna love struck :* si ne am povestit multe lucruri, apoi m a condus acasa si ne am sarutat etc... spune-i ce simti cu adevarat..fiii tuu Sper ca am fost de ajutor

| Adele29 a răspuns:

Pai am trecut si eu prin aceeasi faza tot asa m-am mutat la alta scoala fetele ma priveau ciudat si simteam ca au o oarecare invidie...mam imprietenit cu colega de bank eram BF imi placea de un coleg mult mult am fost cu el apoi ne-am despartit, nu stiu dar daca el nu incearca sa fie cu tine ar trebui sa il lasi in pace si sa fiti doar prieteni.Ca sa aveti o relatie trebuie sa simta si el nevoia de a fi numai cu tine el te priveste doar ca o prietena si daca va fi ceva mai mult din partea lui iti va atata in timp.Chiar daca il placi mult nu ai ce face si nu distruge si prietenia dintre voibig grin