| Catalyn123yt a întrebat:

Deci cand faci sex( cu prezervativ), dupa prima ejaculare cu sperma trebuie schimbat prezervativu sau poti coontinua cu acelasi prezervativ? PS: nu face-ti misto va rog!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se mai continuă actul sexual după ce ai ejaculat în acel prezervativ.

După ejaculare OBLIGATORIU se SCHIMBĂ prezervativul!

Mergi la toaletă, dai jos prezervativul, îl VERIFICI ( să NU fie rupt/tăiat ), îl arunci, urinezi, te speli cu apă caldă + săpun, te ştergi, apoi POŢI continua cu a 2-a "partidă" folosind un prezervativ NOU.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Toate cele bune.

12 răspunsuri:
| catalina_2916 a răspuns:

Normal ca trebuie schimbat! te poti imbolnavi, astea sunt lucruri ce tin de igiena..care de altfel, e foarte importanta!

| mimiwewem a răspuns:

Vai, schimbă-l! ca să nu pățești ceva neplăcut.

| Oana92 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie schimbat! Prezervativul este de unica folosinta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie schimbat.

| yo547 a răspuns:

Trebuie schimbat neaparat.

| Miky1 a răspuns:

Normal,se schimba..asculta-l pe bursuc001, dar sa stie si el ca prezervativul nu face tot.un amic de-al meu a folosit aceasta metoda, dar a luat..Scabie! laughing Sincer, nu te poti feri de toate!

| adrian12349 a răspuns:

Schimbal,cum a zis VânătorulDeFeTe risti sa se rupa dar e si mai igienic.

| Fightthepower a răspuns:

Prezervativul trebuie schimbat dupa fiecare ejaculare.

| SunshineGirliuli a răspuns:

Mda prezervativul trebuie schimbat dupa prima ejaculare, e posibil si periculos ca el sa se sparga si atunci, tot ce e in acel mic balonas happy o sa ajunga la fata in vagin si nu cred ca iti doresti asta, ca de asta folosesti prezervativ!

| allekssxa a răspuns:

Dar nu ti se pare logic ca ar tebui schimbat?! Adica cum continui, dai in continuare cu prezervativul ala plin in ea? laughing) scuza-ma dar asta chiar e intrebare absurda. e chestie de logica!

| Catalyn123yt explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri