| Serrjj a întrebat:

Deci de unde sa incep, am nevoie de niste sfaturi de la voi.Am 17 ani
Am inceput sa vorbesc cu o fata acum 4 luni si jumatate,ne am apropiat foarte mult,ea fiind din alt oras,vorbeam in fiecare seara pe skype,pe whatsapp,incepusem sa tin enrom la ea si ea la mine,nu exista zi, ora, minut in care sa nu vorbim.
A venit ziua cand ne am intalnit, asta s-a intamplat dupa 3 saptamani dupa ce am vorbit.
A fost cea mai frumoasa zi din viata mea, m-a sarutat si am vorbit ogramada, simteam ca suntem total compatibili unul altuia.Pana cand a inceput dupa cateva zile sa fie indiferenta prin mesaje, ma enervam foarte mult, si pana cand mi-a zis dupa multe discutii ca ma iubeste, dar a murit relatia si trebuie sa ne despartim.Mi a frant inima si imi este o ciuda cumplita.Inca mai vorbim dar ca prieteni,simt ca fara ea as fi distrus,nu pot sa nu ma gandesc la ea in fiecare minut, nu pot!
Stiu sigur ca m-a iubit, dar a intervenit ceva si eu nu stiu, stiu sigur ca nu este alt baiat.Si stiu ca inca tine mult la mine
Vreau doar sa stiu cum sa ma iubeasca din nou!
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

În cartea,, Familia împlită -Un vis ce poate deveni realitate " scrie 98% FÎ 163.2 (Familia împlinită — Un vis ce poate deveni realitate)
Ce trăsături trebuie observate la viitoarea soţie — Iată câteva lucruri care trebuie avute în vedere: Cea cu care te vei căsători va aduce fericire în casa ta? Este ea o persoană chibzuită sau, dacă se va căsători, va folosi nu numai câştigul ei, ci şi pe al tău pentru a-şi satisface dorinţele şi vanitatea de a arata bine? Sunt principiile ei sănătoase în această privinţă? Se bazează ea pe vreun mijloc de întreţinere acum? Eu ştiu că bărbatul care este îndrăgostit nebuneşte şi are gânduri de căsătorie respinge acest fel de întrebări, considerând că nu au nicio consecinţă. Însă aceste lucruri trebuie luate serios în seamă, întrucât ele afectează viaţa viitoare... În alegerea soţiei, studiază-i caracterul. Va fi ea răbdătoare şi sârguincioasă? Sau va înceta să-i pese de tatăl tău şi de mama ta chiar în momentul când aceştia au nevoie de sprijinul unui fiu puternic? Sau va încerca să te despartă de ei, pentru a-şi aduce la îndeplinire propriile planuri, pentru propria plăcere, părăsindu-i pe tata şi pe mama care, în loc să câştige o fiică iubitoare, vor pierde un fiu?
Îţi sugerez să citeşti cartea,, Curtenie completă" de nacz L. Van Pelt de la editura Viaţă şi sănătate. Acolo vei găsi sfaturi bune şi practice. Acolo vei găsi subiecte ca 1. Cum să-ţi manifeşti suferinţa după despărţire, 2. Cum să supraviţuieşti unei despărţiri, 3. Să te săruţi sau nu (la prima întîlnire)? unele gînduri de mai jos sun din cartea asta. 1. Cum să-ţi manifeşti suferinţa după despărţire.
,, Feriţi-vă să începeţi o nouă idilă imediat ce tocmai aţi încheiat una ".
,, Îi mulţumeşti pentru clipele frumoase petrecute împreună şi pleci cu capul sus şi pasul uşor. Apoi, te duci şi dai frîu liber sinţămintelor de regret în singărătatea camerei tale" (asta după despărţire).
2.Cum să supravieţuieşti unei despărţiri
,, În loc să arătaţi şi să vă purtaţi ca şi cînd întreaga voastră lume s-ar fi prăbuşit, păstraţivă respectul de sine".
,, Nu vă simţiţi ruşinaţi de faptul că sunteţi trişti. Este o reacţie normală atunci când aţi fost rănit afectiv. Dacă simţiţi nevoia să plîngeţi, faceţi-o--sfatul este valabalil atît pentru fete cît şi pentru băieţi. Plînsul este un mijloc natural de uşurare şi liniştire după situaţii stresante, prin care se reduce tensiunea nervoasă. Dar plîngeţi cînd nu mai este nimeni de faţă".
,, Da, acordă-ţi timp să plîngi, să regreţi şi apoi să te adaptezi la noua situaţie. Dar, după ce ţi-ai stabilit gradul de responsabilitate pentru ceea ce s-a întîmplat şi ai stat de vorbă cu un prieten despre aceasta, este timpul ca viaţa ta să meargă mai departe. Poate că din cînd în cînd eşti tentat să te afunzi tot mai mult în propria nenorocire şi durere, încercînd să atragi prin aceasta simpatia şi compasiunea prietenilor. Este nevoie să înveţi să laşi trecutul în urmă şi să nu-l mai răscoleşti".

9 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Este clar ca nu o mai atragi, nu te mai stresa daca te iubeste te iubeste asa cum esti tu, intreab-o de ce nu te mai vrea daca nu ti zice e treaba ei.

| Serrjj explică (pentru vocea):

Am intrebat o, dar a spus ca nu mai este acea scanteie, si as face orice sa o reaprind

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil nu i-a palcut de tine cand te-a vazut in "carne si oase". Iar faptul ca nu ti-a spus denota ca nu a vrut sa te jigneasca. Si probabil a crezut ca iti vei da seama singur. Capul sus, nu e un capat de drum. Mai sunt femei destule. Daca ea nu te-a vrut sigur vei gasi o alta care va fi inebunita dupa tine. happy

| Serrjj explică (pentru anonim_4396):

Cand m-a vazut prima data, m-a sarutat de bucurie, eu zic ca nu i aspectul de vina

| anonim_4396 a răspuns (pentru Serrjj):

Atunci probabil nu-i place cum esti tu ca caracter...intreab-o...ar trebui sa-ti spuna!

| Serrjj explică (pentru anonim_4396):

Vreau modalitati de a o recuceri, m-am gandit sa vin la ea in oras si sa i fac o surpriza

| cikone a răspuns:

Nu mai reaprinde nici o scantee! Schimb-o si nu mai suferii dupa una care nu te merita!
Capul sus!

| Serrjj explică:

Si vreau sa reaprind scanteia

| Serrjj explică:

Nu pot s-o uit, as vrea sa fac asta, dar nu pot, vreau sa gasesc o modalitate de a o recuceri