| LaurLoveAlexandra a întrebat:

Deci este o poveste foarte lunga, iubesc o fata care este la sute km distanta de mine, eu sunt din Romania iar ea din Moldova.Ea a zis ca trebuie`sa astept 3 ani pana ea va veni la mine,dar eu o vreau zi de zi, o iubesc mult si ea ma iubeste. Voi ce ziceti, ce sa facem? Ea a zis sigur ca peste 3 ani va veni la mine, dar este prea mult.dar incerc sa lupt pentru ca o iubesc foarte mult, incerc sa am rabdare. Vreau pareri sincere fara misto-uri...

13 răspunsuri:
| grab a răspuns:

"este o poveste foarte lunga"
+
"sute km distanta"

De aici deducem ca doar distanta e "lunga", nu si povestea!

"Ea a zis ca trebuie`sa astept"
Ce fel de autoritate este ea ca sa iti spuna tie ca "trebuie" sa faci ceva?

"incerc sa lupt" + "incerc sa am rabdare". Daca te uitai mai atent la filmul 300 vedeai ca aia numai aveau nicio rabdare cand era vorba de lupta!

Tu nu lupti, tu nu iubesti, tu doar iti ratezi viata reala si ignori fetele reale de dragul versiunii online a problemei. Daca se ia curentu ce faci? Divortezi? Probabil te-ai "sinucide" virtual (a se citi stergerea contului de FB), dar cum tu nu stii sa gandesti pentru tine, va trebui sa intri pe TPU, dar cum sa intri ca nu e curent! happy

Terminati bai copii cu mizeriile astea de "relatii" la distanta. Sunt doar iluzii si baloane de sapun, sunt placute si calduroase dar cand te trezesti tot frig e.
Sfatul meu.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca peste trei ani e majoratul?
Hai sa nu traim utopic, desi e frumos. Ochii care nu se vad, se uita. Relatia e dificila, sa nu mai zic de increderea acordata unui strain, cat presiunii si tentatiei din viata reala. O sa vezi o fata in realitate la care o sa ai sanse, care te va face fericit prin simpla ei prezenta palpabila, pare mult mai avantajos. N-ai de unde sa stii ce face ea de fapt acolo, s-ar putea sa iti iei o teapa grava, internetul e internet, do you trust Everline?

| Foxyyyy a răspuns (pentru anonim_4396):

Se numeste incredere. Daca vrei sa inseli, poti insela si daca locuiesti cu partenerul in aceeasi camera. Si referitor la ochii care nu se vad, asta e un cliseu, pentru unii ochii care nu se vad se asteapta. E greu, nu imposibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Foxyyyy):

Nu-i cliseu, chiar daca e raspandita vorba, e adevarata.
Ma asteptam sa mi se spuna asta, dar nu ma refer numai la inselat de infidelitate, ci de ascuns de lucruri, trucaje, umflari cu pompa sa para autentic. Relatia se raceste, rabdarea de care spui tu moare, nu ai parte de gesturi incalzitoare, reale. Apar tentatiile apoi ce-s firesti, mai bine lupti pentru o semiiluzie sau pentru o persoana ce stii sigur ca exista?
Cu o persoana pe care o cunosti e mai usor sa iti dai seama daca e infidela, o cunosti si dupa fata inaintea vorbelor, si dupa reactii, o mai vezi si prin oras.

| LaurLoveAlexandra explică (pentru anonim_4396):

Ea nu ma minte, am incredere in ea si o iubesc ..si ea ma iubestewinking

| Foxyyyy a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a zis sa nu se vada deloc? Se pot vedea mai rar. Si ba da e un cliseu, dar doar foarte putine persoane sunt in stare de relatii din astea. Stiu relatii din astea si nu s-a racit nimic cum spui tu, unde e iubire adevarata poate fi si la multi kilomentrii distanta. N-a zis nimeni ca e usor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaurLoveAlexandra):

Ma numesc Evelina, am 18 ani si sunt din Banat.
Ma crezi? Ti-am dat date plauzibile, ce pot fi sau nu adevarate.
Asa si cu ea. Poate sau nu sa fie asa. Traiesti intr-o nesiguranta, o liuzie, o fantezie, o dorinta. Asta in loc sa fii fericit in realitate cu altcineva. Cat crezi ca va tine relatia? Nu te considera un caz la mie. Asa am facut si eu, relatia a tinut cateva luni, deja faceam planuri de nunta, ehe... Doar fiindca aveam o relatie puternica, fara certuri. M-am trezit la realitate.
Asculta sfatul lui grab.
Stiu ca degeaba iti dam noi sfaturi, tu esti sufocat de atractie acum si nu poti gandi limpede. Doar, te rog, trezeste-te.
Se vede cat de imatur esti prin numele ala. Si se scrie "loves" ca e la persoana a treia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Foxyyyy):

Hai sa avem incredere in momentul in care avem si motive!
Nu te-ai prins ca-s mici? Altfel se ducea el la ea. Relatiile astea trec, isi consuma timpul si isi pierde sansa de a fi realizat cu cineva in realitate. Daca sunt atat de atasati de un profil de facebook, in loc sa FACA ceva, nu doar sa butoneze vorbe, nu-i a buna.
Apoi, repet, e siguranta. Cine stie ce face tipa in timp ce ii spune lui "te iubesc!"? Nu-s paranoica sa spun ca mereu e asa, dar poate fi. Si eu sunt atrasa de cineva pe net, insa suntem amandoi constienti ca nu ar merge, ca ne stricam degeaba timpul si socialul.

| LaurLoveAlexandra explică (pentru anonim_4396):

Tuu nu stii despre ce e vorba... ca nu am putut sa zic totul ca imi lua o gramada de timp asa ca am rezumat.dar mai am multe de spus sincer ma iubesteam parola ei si de la mess si de la fb si vb cu un coleg de-al ei si ii zicea cat de mult ma iubeste, ea chiar simte ceva pentru mine, si eu simt ceva pentru ea.dar nu prea putem sa facem ceva suntem micii sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaurLoveAlexandra):

Si tu ce cauti cu parolele ei? Respectati-va intimitatea! Am trait sa o aud si p-asta! Ok, inteleg ca e vorba de incredere aici, dar nici chiar asa. Pe net pot face un fals id, sa imi fac si un personaj de coleg. Sunt sigura ca nu e cazul vostru, dar e semiiluzie. Nu pun accent ca nu te-ar iubi, ci pe dezvoltarea amandurora reala!
Reciteste si discutia mea cu FoxyMetal.
Tocmai ca sunteti mici si imaturi, asta ma face sa spun ca nu o sa reziste si nici nu trebuie, la 14 ani de abia invatati ce e iubirea si nici atunci.
Alo, ai viata sociala? Nu ai vrea sa te simti implnit cu cineva de langa tine? Fete-s peste tot, chiar in apropierea ta.
Daca te simti fericit pe moment, continua, dar, daca se intampla ce am spus eu, nu te speria si traieste-ti viata reala, nu da importanta. Internetul e o iluzie, viata reala e ceva material.
Sper sa pricepi ceva.

| VladGH a răspuns:

Daca este minora atunci nu ai cum sa o ai alaturi. Peste 3 ani o sa ramii doar cu amintirea si ve ride de iubirea asta. Lasa iubirea virtuala, nu este de incredere.

| EleSimoo a răspuns:

Mmm cati ani aveti? Nu poti sa o vizitezi tu daca asa de tare va iubiti?

| darius51 a răspuns:

Pai cand vine la tine pregatesti ranga, o legi, o bagi in camara, si zici dupa acea ca numai pleci de aici.