| alexwod a întrebat:

Deci eu am o prietena, problema e ca ea nu e la scoala in localitatea mea si ne intalnim foarte rar.Acum cateva zile a intervenit o alta fata, ea vrea sa fie cu mine dar nu am vrut sa o dezamagesc pentru ca ma ajutat cu niste treburi, nu pot sa o refuz pur si simplu. Vorbesc cu ea la tefon aproape zilnic, suntem in clasa si ne intelegem foarte bine.De fiecare data cand vorbesc cu ea la final in spune ca ma pupa si ma iubeste ii mai zic si eu dar depinde de staea mea. Ea acum crede ca suntem impreuna, dar nu stiu ce sa fac, as vrea sa ma despart de actuala dar nu stiu cum sa fac sa nu se simta prost. Aveti vreo idee?
Nu vreau sa ii zic ca mi-am gasit pe altcineva.

Răspuns Câştigător
| monique a răspuns:

E mai bine sa fii sincer, si sa-i zici ca de ceva vreme nu mai simti nimi c fata de ea, iar acum a aparut cineva care te intereseaza, si cum tii la ea si o respecti nu vrei sa o inseli, ci sa ramaneti prieteni, vrei sa-i spui adevarul... atunci probabil ea o sa-ti dea papucii. Daca insista ca vrea sa continuati o iei frumos si-i zici ca nu are rost, daca nu exista iubire chiar nu are rost sa va chinuiti unul pe altul. N-ai cum sa faci sa nu se simta aiurea, tot ce poti face, ca sa-i fie mai usor este sa iei toata vina asupra ta, sa-ti ceri iertare si sa te desparti frumos de ea.

3 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Cel mai bine e sa lasi un pic timpul sa "cearna" aceasta situatie, pentru ca e prea devreme sa spui ca noua este mai buna decat cea veche. Tu o preferi pe noua "colega" pentru ca ti-e mai la indemana.De fapt, eu cred ca nici una nu e cu adevarat "prietena ta". Eu in locul tau, le-as testa, ceva timp. Sa nu patesti ca in povestea "sarea in bucate"-adica, mai tarziu sa te convingi singur, ca bucatele fara sare nu au gust.Cu alte cuvinte, sa nu care cumva ca prima prietena sa fie "sarea°. Nu te grabi, ai de unde alege. Daca esti hotarat sa o parasesti, spune-i ca ti-e din ce in ce mai greu cu o prietena la distanta, ca viitorul vostru e si mai greu, ca ai nevoie de o prietena pe care s-o vezi zilnic, ca mai bine acum decat mai tarziu. Dar spune-i-o frumos! Nu -i vorbi despre noua prietena, ca o vei rani.

| LLO a răspuns:

Nu lasa sa se agraveze situatia sau sa se afle de altundeva happy mai bine fi sincer cu ea. poate v-a intelege

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. eu cred ca ar trebui sa ramai cu aceea care e mai aproape de tine si cu care te intelegi mult mai bine.papa