| Deea075 a întrebat:

Deci,imi intarzie menstruatia de 2 zile si am inceput sa fiu paranoica deoarece mie imi venea de 1 an incoace numai la 28 de zile.Am senzatia ca m-am ingrasat,ca am diverse pofte,numai la asta ma gandesc! Faza e ca nu am avut niciun contact sexual,doar ca i-am facut iubitului handjob,dupa ce a terminat,ne-am spalat amandoi,dar ma tot gandesc sa nu fi ajuns vreo picatura de sperma... Totusi,se poate sa imi intarzie din cauza stresului, m-am stresat foarte mult cu simularile si plus ca am avut niste probleme din cauza carora am plans foarte mult.,. poate fi asta cauza unei dereglari? Sau sa fi racit deoarece eu mai umblu desculta pe gresie? ...Va rog mult, am nevoie de un sfat care sa ma linisteasca.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Organismul uman nu este un ceas exact,nu e un mecanism rigid,e supus la mii de influente si depinde mult de starea ta de sanatate.
Insarcinata nu esti suta la suta,dar poti avea fie o anexita(din cauza ca umbli cu picioarele goale pe gresie),fie o dereglare hormonala.
Cand te stresezi puternic,te obosesti,faci vreun tratament medicamentos,schimbi obiceiurile alimentare,sa nu crezi ca organismul tau ramane acelasi, el e influentat imediat si hormonii reactioneaza, cautand sa restabileasca echilibrul din organism.
Dereglarile hormonale se manifesta si cu intarzierea menstruatiei, evita stresul din viata ta sau invata sa-l depasesti in asa fel incat sa nu te influenteze.
Nu mai sta cu teama si nu te mai stresa, cu cat te linistesti mai repede, cu atat mai repede organismul tau isi va regasi echilibrul lui dintotdeauna si menstruatia va aparea.
Linisteste-te.

| Deea075 explică (pentru greece12):

Multumesc mult de tot pentru intelegere, se pare ca a fost o alarma falsa si m-am panicat degeaba deoarece mi-a venit aseara menstruatia pana la urmahappy Insa sfaturile astea sunt bine venite pentru viitor.Multumesc din nou

| greece12 a răspuns (pentru Deea075):

Chiar nu ai pentru ce, dar sa ai grija de tine, nu te mai stresa si nu mai umbla cu picioarele goale pe gresie...

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Stresul este cauzat din lipsa documentatiei tale despre sex, despre regulile acestui "joc". Momentan poti fi linistita dar, daca continuati acest joc, cu siguranta ca el va incalca cu buna stiinta regulile, si atunci vei vedea ceea ce inseamna cu adevarat un stres.

| Deea075 explică (pentru neutrino):

Din fericire avem o relatie de aproape 2 ani, si nu ar face nimic impotriva vointei melehappyNu se va intampla acest lucru.

| ElenaSA a răspuns:

Da, poate sa fie de la stres.Nu intotdeauna functioneza ceas organismul. Daca intarzie 14 zile atunci sa-ti faci griji. E cam devreme acum.

| Patricia13BlackCat a răspuns:

Nu e intotdeauna regulat! Poate fi si din cauza stresului, dar cred ca e imposibil cu handjob-ul. Nu ai cum sa ramai gravida. Funda?