| johngregory a întrebat:

Deci lucrurile incep asa. Sper sa aveti rabdare sa cititilaughing.

Prin ianuarie am intalnit o fata, ne-a facut cunostinta o prietena comuna, era noapte, zapada, nu ne "vazusem" prea bine.
Tot prietena comuna ne invita intr-o seara la o conferinta pe telefon, o dam din una in alta, ii cer numar de telefon.pauza, nu a vrut. incerc macar un id de mess la fel. Deabia la a 3-a conferinta am reusit sa obtin una din ele. Toate bune si frumoase pana aici, am inceput sa vorbim, sa ne povestim(ea in perioada aia era cu un alt tip). S-a despartit de aceea pers si tot vorbind am abordat fara sa imi placa sau ceva de genu doar cu gandul fie ce o fi. Sunt un pic mai dus cu pluta de fel. Cert e ca a fost cam greu sa o "abordez", tot schimba subiectul mereu. Nu dorea sa ne vedem si chestii de genu. Asa ca am luat-o treptat seara dupa seara sa o conving macar sa iesim. Dupa cam 2 saptamani am reusit, ca sa imi spuna dupa ca vroia sa mai ma tina putin pe jar, dar nu mai poate, vroia mai de mult sa`mi zica ca vrea sa iesim. A durat inca vreo 3 saptamani sa putem sa facem asta. In perioada aia am avut un program incarcat, munca, facultate, scoala de soferi + chestia ca ea e din bucuresti si eu din provincie(asta a fost un doar un mic impediment la inceput). Ne-am intalnit si inca de la prima intalnire a existat o "scanteie" intre noi se vedea in ochii ei si o simteam si eu, mi-a zis si mama ei ca s-a schimbat de cand ne intalnim si suntem si impreuna. De obicei ne intalneam sambata sau duminca, ea fiind la scoala, eu la munca(este o diferenta de 4 ani intre noi) o intalnire de a noastra dura cel putin 10 ore, din care 2 ne chinuiam sa ne luam "la revedere". La fiecare intalnire i-am cumparat cate un buchet de trandafiri, mereu diferit, intotdeauna o floare poate schimba putin sufletul unei fete. Toate bune si frumoase pana cand intr-un week-end ne-am certat putin (a doua noastra cearta), si dintr`o data a venit "macelul". ne-am despartit. Ne mai ciondaneam dar nu puteam sa stam suparati unul pe celalalt. La intalnirea dupa prima cearta am plans aman2 ca 2 "prostii" pentru ca eram prea incapatanati. Se pare ca cearta aia a pus capac la tot.
Intr-o incercare oarecum disperata am fost la ea acasa, din nou cu un buchet de flori, mi-a deschis maicasa, am urcat sus, a trezit-o(dormea cand m`am dus la ea), pana a venit ea am stat de vorba cu maicasa, maicasa din contra tinea cu mine si practic ne impingea sa ne impacam. A fost in zadar incercarea mea.
Totul mi se parea ciudat. Am stat 20de min pe o banca sa dau lucrurilor de cap( mi-as dori cateodata sa nu pot intelege anumite lucruri sa nu le pot da de cap, dar pur si simplu nu pot, niciodata nu a existat un "secret" pe care nu l`am putut descoperii).
Prietena comuna sa imprietenit ceva mai mult cu un prieten de al meu si asa "prietenul" meu a inceput sa vorbeasca si cu fosta mea iubita. Dupa acele 20 de minute am pus mana pe telefon si i-am dat un sms "prietenului" cu : "esti un bulangiu", ca apoi sa imi da mesaj fosta ca nu-l implica pe el ca nu are nici o treaba. Ce ziceam ca mi-as dori sa pun lucrurile cap la cap asa de repede. Dupa o conversatie mai lunga cu fosta la tel aflu ca el tot "lansa" spre ea ca eu ma dau la alte tipe si chestii de genu`. Doar atat am aflat eu ca cine stie cate ia mai zis. Am fost 5 luni cu ea impreuna si au trecut 5 luni de cand nu mai suntem. Am mai tot incercat sa vorbesc cu ea, dar nu se poate, am incercat sa o uit, dar la fel. Cu cate fete as sta, niciuna parca nu are "farmecul" ei, avea ceva aparte care pe mine ma facea sa ma simt in al 9-lea cer. Intre timp m-am impacat cu "prietenul" meu. S-a aflu acum 2 saptamani ca el tot o tine una si buna si ma face cu "ou si cu otet" in fata ei. Eu in tot acest timp tot incercand sa ma impac cu ea. La telefon nu-mi raspunde. I-am lasat de cateva ori la usa buchete de trandafiri si de fiecare data mi-a dat sms ca imi multumeste dar nu trebuia, stia ca altcineva nu avea cine.
In privinta "prietenului" se fereste de mine, stie ca nu sunt persoana pe care trebuie sa o enerveze, daca ma enervez nu prea raspund de mine si cu greu ma opreste cineva.Cred ca a sperat in adancul lui sa nu aflu.
Chiar nu mai stiu ce sa fac. Orice as face dupa atat timp tot la ea imi e gandul.
Am ramas fara idei, dar ceva imi spune sa nu renunt. De cand nu mai sunt cu ea am luat-o si mai rau pe "aratura". Cand beam cate putin si imi aduceam aminte ajungeam intr-o stare deplorabila. Era sa intru de 2 ori in coma alcoolica. Acum am 2 luni de cand nu mai beau si incerc sa gasesc o solutie. dar chiar nu imi pot da seama. Ma simt neputincios pentru prima data in viata mea.
Daca puteti sa-mi oferiti un sfat va voi fi recunoscator.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ti-am citit povestea.
Acum asculta si tu.
Aceeasi poveste,ea si el,studenti,se indragostesc,el o iubea nebuneste,era prima lui dragoste.Ea,il paraseste si refuza cu incapatanare sa-l reprimeasca in viata ei.
El,se ascunde de prieteni,de colegi,de oameni,nu vorbeste,risca sa-si piarda anul,bea in fiecare seara,ajunsese in prag de sinucidere,innebunise!
Realizeaza ca e la un pas de sfarsit si face o nebunie si mai mare! Pe prima care o cunoaste,o cere de nevasta,in doua luni era insurat!
Au terminat facultatea,el insurat, ea pierduta in lumea ei, ii pierduse urma.Anii trec,el se realizeaza,devine tata, incearca sa fie un bun familist, dar...nu reuseste.
Cauta! Cauta mereu.Prima amanta a fost o intamplare, a doua o greseala, de la a treia incolo devenise obisnuinta.In toate o cauta pe ea, pe iubita lui, prima lui iubita.Om insurat,cu copil si nevasta acasa,il atragea un anume miros, o anume pieptanatura, un stil anume.Isi "pastra" familia, incerca sa faca totul cu perdea si anii treceau.O viata falsa, goala.Stii cati ani au trecut asa?
Tine-te bine.22!
Ce s-a intamplat dupa 22 de ani? A reintalnit-o pe ea!
Realizata,casatorita,mama.Dar,neiubita,obosita,dezgustata.
Nu-ti mai lungesc povestea ca te-am obosit,am obosit si eu.
In momentul de fata,locuiesc impreuna,sunt in divort amandoi,ea de sotul ei,el de sotia lui.
Vezi cate vieti distruse? Prea multi oameni sufera acum,pentru o greseala si-o incapatanare!
Greseala a fost a ei,nu stia ce vrea,nu stia atunci demult sa aprecieze dragostea lui.
Acum,chiar daca sunt impreuna,nu stiu daca atatea vieti distruse ii vor lasa vreodata sa fie cu adevarat fericiti!
Asa ca,prietene,baga bine de seama ce faci cu tine!
Nu te incapatana sa ai ceea ce nu vrea sa fie al tau!
Cauta sa te scuturi,cauta sa traiesti pentru TINE,esti cea mai importanta persoana din lume pentru tine!
Ce-ti faci tie,vezi? De ce traiesti ca o prelungire a ei?
Scoate-o din tine,dezintoxica-te, regaseste-ti viata si continua!
Oricat de greu ar fi, tu vei avea de castigat!
Curaj mult si speranta!

5 răspunsuri:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Intotdeauna o floare poate schimba putin sufletul unei fete! Sfatul meu: Nu renunta! nu te da batut. Poate doar te pune la incercare! In dragoste si in razboi totul e permis! Oricum sunt fata, dar nu prea o inteleg.

| ContesaSiContele a răspuns:

Eu zic sa nu renunti, poate vei regreta lucrul asta toata viata, mai acorda ceva timp si implica-te, dar daca tot nu ai un rezultat din partea ei...atunci te calmezi si ...incerci sa iti schimbi ''prietenii'' pe viitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.ai scris un adevarat roman laughing
paaai thinking, naspa situatie:-s.totusi un pot intelege dc " prietenul tau " a facut asta. posibil sa-i fi placut de ea? thinking el stie... ii poti trimite clasica scrisoare de dragoste ( nu copia toate rahaturile de pe net :d) si un gest dragut,poate fii ceva gen : de Craciun asigura-te ca este acasa, vb cu mama ei sau cu vreo prietena de-a ei in care poti avea incrdere, costumeaza-te in mos craciun si du-i un cadou dragut. nu s-o umpli din cap pana'n picioare cu aur, ci ceva simbolic ( un pandantiv cu 2 jumatati de inima sau un ursulet/perna cu o poza cu voi 2 impreuna. nu stiu ceva draguuut, eu as fii vrut ceva cu SpongeBob laughing )imi pare rau pentru starea ta si sper sa te impaci cu ea >:d

| Mirela37 a răspuns:

Daca o iubesti cu adevarat las-o sa plece iar daca te iubeste cu adevarat se va intoarce. Asta e tot ce iti pot spune. Mult succes. P.S. sa bei nu e o solutie pentru ca iti faci rau si nici nu gasesti vreo rezolvare

| johngregory explică (pentru Mirela37):

In bautura mi-am gasit alinarea ceva vreme. dupa un anumit punct nu mai sti nimic de tine si uiti de tot, pentru o zi in cazul meu.