| Gangsta girl` ;x a întrebat:

Deci. mi-a venit ciclul in 12 aprilie si in 18 s-a terminat.Am avut un contact sexual pe 23 aprilie-a fost protejat(prezervativ), dar can am terminat am observat urme de sperma in afara prezervativului.intrebarea mea este:as putea ramane insarcinata? Sa iau pastila de a`doua zi? Am nevoie de un raspuns urgentcrying

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua pastila de a doua zi dupa ureche. Du-te la ginecolog maine dimineata, fa-ti consult, povesteste ce ti s-a intamplat si vei sti daca ai sau nu indicatie pentru pilula de a doua zi.

Abh
| Abh a răspuns:

De unde stii ca era sperma si nu secretie vaginala? Erai in perioada fertila asa ca daca esti sigura ca era sperma fa-ti un test de sarcina peste2-3 saptamani.

| Floreenofficial a răspuns:

Da ia-o urgent!

| Sara2 a răspuns:

Daca esti sigura ca era sperma ia urgent pastila, stiu ca se zice "du-te la medic" de ce? sa iti zica el sa nu o iei si sa te trezesti ca faci avort? gandeste-te bine, avortul = costa mult + durere ramai marcata pe viata, in schimb pastila e aprox 70 ron si fara dureri, pup, ai grija de u

| marymaryanne a răspuns:

Poate nici nu era sperma. poate era secreti vaginala.nu mai fi speriata. orice s-ar intampla trebuie sa fii tare.aceste pastile nu sunt asa bune la organism.iti poate afecta multe.fii mai atenta data viitoare daca e rupt sau nu prezervativul.sanatate.

| roxpau a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un medic ginecolog el iti va spune daca este necesar sa iei pastila de a doua zi,

| Missy_4676 a răspuns:

Daca prezervativul nu era rupt cel mai probabil era secretie vaginala.Si mai usor cu pastilele astea ca nu sunt deloc bune pentru organism.

| Gangsta girl` ;x explică:

Daca nu poti da un raspun normal mai bine abtine-tetongue

| Gangsta girl` ;x explică:

Bun. Dupa calculele mele nu eram in perioada fertila.La ginecolog nu ma pot duce pentru ca azi e sambatastraight face si maine duminica iar daca astept pana luni nu mai pot face nimiccrying. Si prezervativu nu era ruptstraight face. Deci ce sa fac?crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Pentru a vedea daca esti in perioada fertila calculeaza din prima zi a menstruatiei(23-12=11)Adica erai in a 11-a zi.De obicei perioada fertila este intre zilele13-19.Insa aceste zile fertile pot diferi +/-cateva zile de la organism la oragnism.In privinta pilulei nu pot spune ca ti-o recomand.Are numeroase reactii adverse.Gandeste-te ca luand o tableta este ca si cum ai inghiti o cutie de anticonceptionale.In concluzie solutia este tot medicul. Te poti duce la o camera de garda(ex.Sp.Filantropia sau la oricare spital de ginecologie) si te linistesti.Succes

| (0$t!n@ a răspuns:

Du-te mai bine la doctor si povestestei lui ce s-a intamplat...sa iei pastile si apoi sa nu fii gravidutza si sa dai abnii degeaba? de unde sa stim noi daca tu esti bortzoasa?laughingthinking