| MihaiAlexl669 a întrebat:

Deci mi-a zis un prieten ca trebuie sa trag pielea de pe capul penisului jos cand fac baie, dar am un fel de piele subtire cat 2-3 fire de par prinsa de el si mi-e frica sa il trag jos complet... ce sa fac (am 12 ani)?

Răspuns Câştigător
| iChristiaN47 a răspuns:

Salutare Mihai! Ceea ce ți-a recomand prietenul tău se numește „decalotare". Pentru a mă face cât mai ușor de înțeles, nu voi apela la termeni de specialitate și mă voi adresa pe înțelesul tău.

După cum cred că deja ai auzit, penisul tău deține o așa numită „ață". Cu ajutorul acelei ațe nu vei putea îndepărta total pielea de pe suprafața scrotului vorbind despre prepuț.

Nu este nevoie să tragi în jos complet, deoarece există șansa ca acea ață să se rupă, însă aceast lucru tot va trebui să se întâmple odată în timpul unui viitor act sexual.

| iChristiaN47 a răspuns (pentru iChristiaN47):

Pielea de pe suprafata penisului nu a scrotului, pardon, mă gândeam la altceva.

| MihaiAlexl669 explică (pentru iChristiaN47):

Multumes frumos

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iChristiaN47):

Desi ai funda, sunt cateva greseli. In primul rand preputul acopera glandul, nu scrotul. Scrotul este la testicule.
Preputul se poate trage complet de pe gland, ramanand agatat doar in fren (ata) in parte de jos (fata) a penisului, pe directia canalului urinar.

| iChristiaN47 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am precizat într-un comentariu anterior că am introdus lexemul „scrot" din greșeală.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iChristiaN47):

Da, am observat dupa ce am postat.

7 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Poti sa tragi, ca nu o sa se intample nimic, doar poate o sa te doara.

| Sarpelekingoo7 a răspuns:

Asteapta sa cresti si vine de la sine