| corina000 a întrebat:

Deci nu stiu ce sa fac, este o poveste lunga. Acum vreo doi ani si m-a sunat un tip. Am continuat sa vorbim la telefon vreo trei luni dupa care am zis sa ne cunoastem. Eu aveam 16 ani jumate el a spus ca are 24. Ne-am vazut, ne-am placut si am inceput o relatie. Dupa vreo 6 luni mi-a spus de fapt ca m-a mintit si ca are 30 de ani si ca a facut asta doar pentru ca s-a temut sa nu ma piarda. In fine, l-am iertat am trecut peste i-am spus doar mamei. El de anul trecut a insistat sa ne mutam impreuna, am spus ca eram prea mica (17 ani ) si am spus ca la anul. Acuma in ultima perioada ai mei nu il mai spuporta pentru ca stiu ca el vrea sa ne mutam impreuna. Am terminat cu bacul si tot a facut presiuni asupra mea. Ai mei mi-au spus ca daca ma mut la el nu imi vor plati facultatea. Lui nu prea ii convine sa fac facultate, vrea copii. Zilele trecute i-am spus ca o sa ma mut la el ( inca nu aveam o decizie luata dar i-am spus asa ca poate se mai calmeaza ) acuma seara m-a intrebat cand o sa ma mut la el si i-am spus ca nu stiu. A spus sa ii sterg numarul de telefon sa am o viata fericita si alte chestii. Habar nu am ce sa fac, tin al naibii de mult la el si nu vreau sa il pierd dar ma mai gandesc si la ai mei sa nu fie dezamagiti de mine. Ce sa fac?

12 răspunsuri:
| swagMeOutBitch a răspuns:

Asculta-ti parintii.El te vrea intoatalitate numai pentru el. vrea sa puna stapanire pe tine.Tu ai idee ce inseamna o casnicie de la varsa asta? vrei sa stai sa speli dupa el, sa ii faci mancare, sa ii ai grija de copii.Vezi-ti de scoala Daca ai luat si bacul Felicitari.Fa-ti un viitor k baieti gasesti peste tot.Nu trebuie sa iti pierzi capul pentru unul si altul

| DdoarEuuu a răspuns:

Stai in banca ta cum se spune, are 30 de ani, da cum spun unii "dragostea nu are varsta " ok am inteles asta, si tu ai 17 ani el vrea sa va mutati impreuna si sa ii facIi copii, sa stai dupa el, asa unde e mai bine de cat la mama acasa, in plus ca o sa o ducii si mai bine, iti vezi de treaba ta, iti terminii studiile, faci o facultate si totul va veni de la sine, cand o sa fie momentul sa ai si un -iubit- si -copii- pana atunci ..om traii si om vedea. STAI IN PANACA TA! LASA-L PE EL!

| grab a răspuns:

Cu toate riscurile de a fi catalogat persecutor, iti spun deschis: omul e dereglat psihic si cu grave tendinte de sociopatie in viitor!

Cum mama dracu sa iti spuna ca are 24 de ani ca sa te prosteasca apoi cand tu abia iti intinzi aripile sa zbori in viata el sa vrea sa te lege cu lanturi de colivie doar pentru ca ASA VREA EL.

Cum ziceam, vorbesc serios aici si iti spun cat se poate de deschis ca asta e un om neadaptat la anii lui.

Daca vrea sa se insoare cu una si aia sa ii faca copii, sunt destule cu facultatea terminata si salariu si status social si au si cativa ani sub varsta lui, gen 26-29. Dar nu, el vrea un copil, vrea sa isi cladeasca fericirea pe puscaria ta. El traieste in limea lui si ceea ce isi inchipuie in dereglarea lui are pretentia ca altii sa ii indeplineasca cu orice, am zis ORICE pret!

Tie ti-am mai zis si in posturile anterioare ca NU E BINE sa pleci de langa parinti doar asa de dragul de a marca majoratul. Mai ai multa multa nevoi de ei pana vei fi si tu pe picioarele tale cu adevarat si dragostea asta mare fara de care nu poti tu nu este decat o capcana si o manipulare emotionala perversa si daunatoare pe care el ca un tampit ti-o aplica gandindu-se doar la avantajele lui. Apropo, esti tu convinsa ca singurul barbat cu care poti avea iubirea adevarat e ASTA? Asta care vrea sa iti fure cu japca toata tineretea si orice speranta de viitor?
Esti tu sigur ca la criza de 40 de ani ai lui nu te va lasa cu 3 boraci de gat si el va fugi cu prima chelnerita dornica sa fie "iubita" de un barbat matur?

Daca vrei sa te lamuresc pana la convingere, da-mi priv msg.

Succes!

| Cristiann25 a răspuns:

Auzi?! Ia mai da-l naiba baieti/barbati sunt cati vrei pe pamant.Stii ce conteaza in viata? Sanatatea si cariera restul vin ele.

| noname2021 a răspuns:

Daca el chiar te iubeste va trece peste asta, daca nu, cred ca e clar ce vrea de la tine...ai grija cu el, si parintii, se ingrijoreaza pentru ca na, tu esti mult mai mica ca el.Stiu ca dragostea nu are varsta si chestii dar totusi, vezi sa nu te fraiereasca, nu te lasa orbita de iubire.Succes!

| Șurubelniță a răspuns:

Uite...inteleg ca ai sentimente pentru el, insa trebuie sa gandesti lucrurile putin la rece.
In primul rand, el are peste 30 de ani, tu de abia ai terminat bacul. Evident, iti doresti sa urmezi o facultate, el isi doreste copii. De aici rezulta ca este egoist si ca pune mai intai ceea ce-si doreste pe primul loc, nu se gandeste si la tine.
In al doilea rand, diferenta de varsta este putin cam mare. N-am nimic impotriva relatiei voastre, doar ca e clar ca treburile nu incep sa mearga, ca nu mai sunteti pe aceeasi lungime de unda.
In plus, reactia sa, aceea de a sterge numarul de telefon, sa ai o viata fericita mai degraba ar fi de asteptat din partea unui adolescent, nu din partea unui om care si-a trait jumatate din viata. Totusi, ar trebui sa ai pretentia ca el sa fie mai copt la minte, mult mai matur si sa inteleaga situatia, nu sa fie asa de egoist.
Aici nu e vorba de dezamagire, e vorba despre viitorul tau. Gandeste-te ca trebuie sa faci o facultate pentru a avea un job bine platit in viitor. Asa... daca faci copii cu acest individ, te poti trezi parasita si cu un copil de crescut la mai putin de 20 de ani. Ei bine, eu nu cred ca ti-ai dori asta.
Singura solutie pe care o vad in rezolvarea problemei, este sa discuti cu el si sa ii explici faptul ca e de inteles ca-si doreste o familie, insa deocamdata tu nu ii poti oferi un copil, deoarece trebuie sa faci o facultate.
Daca va fi intelegator si realizeaza ca asa e cel mai bine, e ok, daca nu, ei bine, iti sugerez sa incetezi relatia cu el deoarece din cauza imaturitatii si a egoismului si vei avea mult de suferit.
El te priveste ca pe o femeie de varsta lui, nu ca pe adolescentul care inca mai esti. Nu spun asta cu rautate, inca esti adolescenta, el este trecut de 30, daca nu incepe sa constientizeze ca deocamdata nu are cum sa aiba o familie cu tine, e de rau. E posibil peste stiu si eu, 7 ani, sau dupa ce termini facultatea sa te gandesti serios sa te muti cu el si sa intemeiati o familie dar mai intai de toate, educatia ta e pe primul loc.
As mai vrea sa punctez un aspect : a mintit in privinta cu varsta sa, pentru ca i-a fost frica ca te pierde. Pe naiba, asta a fost doar o scuza stupida. Omul e complexat de varsta sa si daca iti spunea din start ce varsta are, nu crede ca te-ai fi intalnit cu el. De aici putem deduce ca este complexat de varsta sa. Tot de aici pot trage concluzia ca nu este sigur pe el. Daca era sigur pe el, atunci nu te mintea, iti spunea adevarul si te cucerea indiferent de varsta sa.
Acum sincer, eu ma gandesc de ce s-a orientat spre tine daca vrea copii. Fara suparare, probabil ca arati bine, esti atractiva si poti suci mintile oricarui tip, dar mi se pare aiurea ca s-a bagat in seama cu tine.
Probabil ca si-a dorit o fata mai mica de varsta pentru a o putea impresiona, sau stiu si eu, s-a gandit ca poate fiind mai mica ca el te poate prosti.
Oricum, relatia asta mi se pare ca a ajuns intr-un punct mort. Nu zic sa te desparti de el, incearca sa rezolvi problema prin discutie. Daca intelege bine, daca nu, asta e, indiferent cat de mult ai tine la el, il lasi sa plece pentru ca nu mai are niciun rost sa continui relatia. Singurul motiv pentru care a-i putea-o continua este daca esti masochista si-ti place sa-ti faci rau singura prin faptul ca esti in relatia asta.
Sper ca ti-am fost de ajutor, bafta!

| Constantin112 a răspuns:

Prima data a spus ca are 24 de ani si dupa 30? pai tu chiar nu vezi cum te minte?
Mda faci cum vrei dar eu zic sa ii urmezi sfatul si sa stergi numarul de telefon.

PS : Daca chiar tinea la tine iti spunea adevarul dar el asta a vrut sa te fraiereasca hai ca 24 dupa un timp stia ca o sa il ierti si hai 30 te muti la el prima data hai sa o faceti cu prezervativ ca na e prima data...si dupa pa.
Faci cum vrei doar nu uita el nu este singurul barbat de pe pamant si implinesti doar 18 ani si tu deja te gandesti sa faci copii?
Nici nu stii cat de rau imi pare pentru fetele ca tine care se distrug singure chiar nu iti dai seama ce faci fara suparare.

| cllaudDia a răspuns:

Stai linistita acasa si nu te incurca de la varsta asta cu mutatu la el acasa si facut copii. In primul rand gandeste-te la parintii tai ca au facut atatea pentru tine si vor sa ai viata mai buna si mai usoara. Daca te muti cu el gandeste-te ca nu o sa iti fie bine deloc. In viata trebuie sa treci prin mai multe lucruri pana sa fi pregatita sa iti intemeiezi o familie. El are deja 30 de ani,a avut parte de mai multe experiente,s-a distrat,s-a plimbat, iar acum e normal sa vrea sa se aseze la casa lui. Dar gandeste-te la tine. Tu oare crezi ca poti sa iti inchei viata asa devreme?
Sfatul meu este sa vorbesti cu el, sa ii spui ca il iubesti mult si nu vrei sa il pierzi, dar trebuie sa te inteleaga ca ai o anumita varsta, ca trebuie sa ai o facultate sa poti sa iti faci un rost in viata(ca sa nu depinzi de el) si in primul rand sa ii faci mandrii pe parintii tai de tine.
Bafta! :*

| SammiSchüler a răspuns:

Nu cred ca iubitul asta al tau iti va da de mancare pe viitor. sfatul meu: sunt si alti baieti in lume si pe langa asta, continua-ti fata studiile! e tot ce e mai important la varsta asta. da-i dracu de copii, o sa ai timp de ei toata viata si o sa te saturi de ingrijit la copii si barbat. distreaza-te cat mai ai timp si lasa casnicia pe mai tarziu.

| Constantin112 a răspuns (pentru SammiSchüler):

Pai da asta i-am spus si eu...oi avea eu 17 ani dar gandesc mai bine ca ala de 30.

| Rallu112CrazyKidd a răspuns:

Stai acasa. Parintii iti vor binele, nu cred ca e bine la ca 18 ani sa te muti cu unu de 31 plus ca tu vrei facultate si el vrea copii..Gandestete poate te lasa gravida si dupa aia se desparte de tine. Tu ai 18 ani, el 30 nu ai de unde sa stii la ce sa gandeste el cu adevarat defat. Sfatul meu e sa iti continui facultatea acasa la tine, si daca el este nemultumit sa va despartiti pentru ca este fericirea ta in joc.

| corina000 explică:

Eu am 18 ani impliniti