| AlaturideIngeri a întrebat:

Buna!
Am nevoie de un sfat, sunt intr-o mare incurcatura in care m-am bagat de una singura!
Sper sa aveti rabdare sa cititi tot ce o sa scriu si sa-mi dati un sfat!
Sunt intr-o relatie cu un baiat de 1 an si 10 luni,el este primul baiat cu care am stat.
De-a lungul relatiei el m-a inselat cu mai multe fete dar eu nu i-am zis nimic,i-am iertat totul de fiecare data si nu am mai adus vorba despre ce a facut.
In ultimul timp ne certam cam des din diferite motive banale si astfel ajungem si la ce a fost in trecut,dar ce ma deranjeaza cel mai mult este ca el nu recunoaste niciodata ca a gresit si imi baga vina numai mie,chiar daca eu nu fac altceva decat sa-l iubesc ca o proasta.
Am multe pe suflet dar nu am cui sa le spun sa ma descarc,daca incerc sa vorbesc cu el,incepe sa tipe,ma face tot pe mine vinovata,si ma face sa sufar mai mult.
Acum o saptamana,intr-o seara am primit un telefon cu numar privat de la un baiat care a format numere la nimereala; in seara aia am vorbit mai multe cu acel baiat, si a ramas sa ma sune el sa ne cunoastem mai bine, eu am fost de acord.
A 2-a zi i-am povestit totul prietenului meu si i-am spus ca as vrea sa vorbesc cu acel baiat,sa-i spun mai multe,sa ma descarc; el a fost de acord.
Cu doua zile mai tarziu mi-a dat un sms acel baiat,eu eram la prietenul meu acasa,nu aveam sms sa-i raspund asa ca l-am sunat dar nu a raspuns.
Am vorbit mai multe cu acel baiat,si intr-un fel am inceput sa ma indragostesc de el,si el de mine,stim totul unul despre celalalt,el este singur.
Treaba devenind mai serioasa m-a pus sa aleg intre el si prietenul meu,eu i-am spus ca nu am cum sa fac asta,dar voiam sa vorbesc si cu el.
Acum l-am mintit ca m-am despartit de prietenul meu,el nu prea a crezut dar am insistat si l-am convins intr-un final.
Astazi m-am intalnit cu prietenul meu(eram certati,si voiam sa ne despartim,el nemai vrand sa fim impreuna),am vorbit,i-am spus mai multe despre mine si acel baiat,acum ramane sa ne mai gandim,sa reflectam la tot ce s-a intamplat intre noi si sa vedem daca ne despartim sau nu.
Eu as vrea sa fiu si cu acel baiat,as vrea sa-l cunosc mai bine,dar nu vreau sa il pierd nici pe prietenul meu.
Nu stiu ce sa fac,cu cine sa raman,imi este frica sa nu o dau in bara daca ma despart de prietenul meu,vorba aceea imi este frica sa nu dau din lac,in put!
Dati-mi un sfat, indrumati-ma sa fac ce ar fi corect sa fac, va rog!
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea.:* :* :*

Răspuns Câştigător
| JulietthA a răspuns:

ăăăăă. știi vorba aia, dacă îl iubești pe primul, în viața ta nu va apărea un ''al 2-lea''. Tu îl iubești pe primul, se cunoaste dupa cum l-ai iertat și după cumm îi suferi nervii, ai avut o poveste frumoasa cu el însă te-a făcut să suferi, eu cred că nu ar trebui să te grăbești pentru că al doilea băiat poate să deie impresii fiindcă e curios ce ascunzi în tine și te poat face să ții și la el. Eu în locul tău m-aș împăca cu primul, ÎNSĂ cu condiția de a nu mai fi atît de încăpăținat și dur cu tine, dar dacă lui nu îi convine înseamnă că nu te iubește ci e doar o amorizare, în caz că ești convinsă că e o amorizare poți încerca cu al doilea, iar de te iubește și te acceaptă cum ești, fiți fericiți, cu al doilea fiți doar prieteni.happy. succese

| AlaturideIngeri explică (pentru JulietthA):

Nu stiu ce sa fac, il iubesc dar nu prea as mai vrea sa fiu cu el pentru ca si-a batut joc de mine prea mult, eu nu i-am gresit cu nimic niciodata, este prima data cand vorbesc cu alt baiat la telefon de cand sunt cu el.

| JulietthA a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

În mare parte majoritatea vor spune să îllpezi pe primul, dar gîndeștete o dată ce -ai iertat și îl iubești a putut să te facă fericit pur și simplu se vede că e distrat și caută mereu nou, lucruri noi, ți-am spus... nu te grăbi să alegi, așteaptă să vezi ce se așteaptă din partea ambilor, o să îți fie greu fără primul, credemă... eu tot sunt într-o relație asemenea, l-am iertat de multe ori și l-am convins că nu merit să-ți bată joc, dacă vrei să afli cum mai multe detalii în privat. sau pe facebook mă găsești
http://www.facebook.com/iuliana.sasu :)

| AlaturideIngeri explică (pentru JulietthA):

Ti.am dat cerere de pe fb lu' fratemeu(Ionut lilian) ca eu nu am, am vazut ca mi-ai acceptat-o.

25 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Ai făcut exact ca prietenul tău! Sunteți amândoi vinovați acum.
Trebuia să-l lași de la început, doar pentru că el este raza ta de soare, nu înseamnă că este bine ceea ce simți tu acum pentru el.
Nu suferi după actualul, deși ai apelat la ceva mai nou, adică la celălalt tot din cauza lui! Ai dat-o în bară mai ceva ca el! Mai ales că i-ai spus de celălalt și a fost de acord, de aici reiese că nu-l mai interesează de tine, însă continua să te învinovățească.
Pune punct relației tale, s-a terminat.

| AlaturideIngeri explică (pentru h3r):

Stiu ca am facut si eu la fel, dar nu m-am gandit la inceput sa fiu cu acel baiat, pur si simplu simteam nevoia sa vorbesc cu cineva care sa ma inteleaga si intr-un fel sa-mi dea si mie dreptate.

| AlaturideIngeri explică (pentru h3r):

A zis ca e de acord doar sa nu ma supere pe mine, dar lui nu i-a conventit ca vorbesc cu altu' la telefon.

| h3r a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Nu, în niciun caz.
Dar mă rog, rupe orice legătură cu el.
Te-a înșelat destul.

| AlaturideIngeri explică (pentru h3r):

Cred ca asa este cel mai bine pentru amandoi,oricum noi nu eram facuti unul pentru celalalt,nu aveam aceleasi conceptii,idei, suntem diferiti, dar imi este greu fara el, adica stiu ca voi suferi, dar mai bine acum decat mai tarziu.
Ms mult pentru sfaturi.

| h3r a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Știu că îți este greu și zici că suferi după el, dar gândește-te cum era dacă te înșela iar.
Mergi mai departe!

Ai grijă.

| Larisssaa a răspuns:

Eu cred că ar trbuii să renunţi la prietenul tău.
Te-a înşelat şi tot a ta este vina? Trebuie să vă despărţiţi...

Şi băiatul cu care vorbeşti prin mesaje, pare dărguţ. Încearcă să ai o relaţie cu el. Voi câţi ani aveţi, şi băiatul e din acelaş oraş cu tine? thinking

| AlaturideIngeri explică (pentru Larisssaa):

Eu am 17, prietenul meu 20 si suntem din acelasi oras, iar baiatul cu care vorbesc la telefon are 23 si e din Bucuresti, st 300 km ce ne despart...

| Larisssaa a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Tu ai 17 si el 23... :/

| AlaturideIngeri explică (pentru Larisssaa):

Da...,crezi ca e o diferenta prea mare? eu nu cred, oricum baiatul trebuie sa fie mai mare decat fata, si intr-un fel el o invata ce este bine si ce nu, pentru ca are mai multa experienta si este trecut prin viata.

| Larisssaa a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Eu cred că e o diferenţă cam mare.
Dar dacă tu eşti fericită cu el, atunci nu mai contează...

| AlaturideIngeri explică (pentru Larisssaa):

Asta ramane de vazut daca o sa fiu sau nu fericita cu el, dar trebuie sa fim impreuna si dupa o sa vedem.

| JulietthA a răspuns (pentru Larisssaa):

și eu am 16 și m-am întîlnit cu de 23 și 24 happy.îți pare ciudat în vîrstă ceva?

| 26Geo a răspuns:

Ce sa zic,e greu sa alegi intre cel care te inseala,se ia de tine din orice, prietenul tau si cel cunoscut la telefon, caruia ii spui totul, esti indragostita de el si simti nevoia sa vorbesti cu el, anonimul.Problema e ca prietenul tau de acum, nu te merita, dar, anonimul ala, trebuie sa il cunosti mai intai si abia apoi sa vezi ce decizie de viitor vei lua.Gandeste-te bine la ce vei face.Bafta

| MuncaLaDomiciliu a răspuns:

Pe prietenul tau il poti pierde linistita...happy
Iti explic si de ce: odata ce te-a inselat, nu mai insemni mare lucru pentru el.
Sfat: vezi ce e si cu celalalt...si pe primul, IGNORA-L vreo 2 saptamani, apoi da-i REJECT TOTAL

| AlaturideIngeri explică (pentru MuncaLaDomiciliu):

El zice ca nu m-a inselat, chiar daca s-a intalnit cu alte fete cu care vorbea la telefon, zice ca doar a vrut sa l cunoasca, nimic mai mult.

| ஜÐαɾκPαɳteɾஜ a răspuns:

Pe "iubitul tau " care te-a inselat trebuie sa il uiti. IGNORE HIM! Pe celalalt ..nu se stie cu cine vorbesti...E cam periculos esti cu el 1 an 2, 3 si apoi te fraiereste.Cine stie te baga in masina te duce in padure si nu mai zic..Mai bine gaseste pe altul care il cunosti de mult e frumos inteligent si respectuos.
Asta a fost sfatul meu.Dar faci ce iti spune inima!

| 5yr0Kk a răspuns:

Dupa cate a facut "prietenul" tau ce ai de pierdut?
Eu zic sa il parasesti. fara regrete si vezi ce poti face cu al2lea baiat.mie nu mi se prea pare o incurcatura....nu merita sa iubesti daca nu primesti iubire in schimb. durerea e si mai mare daca sentimentele nu sunt reciproce..deci fa ce e cel mai bine

| sharlyn a răspuns:

Nu ai frica ca o sa dai din lac in put pentru ca nu ai ce pierde daca il lasi pe primul pentru ce sa mai fi cu el sa te insele din nou? dai o sansa baiatului asta si vezi daca cu el merge daca nu merge nici cu el o sa iti gasesti o data baiatul potrivit nu sunt numai ei 2 pe pamant, si pe primul eu in locul tau il lasam deja de mul nu ii acceptam toate prostiile, tu fa cum iti zice inima ta dar dupa mine e cum am spus in randurile precedente. Pup happy

| AngelWhite99 a răspuns:

Parasesteti prietenul te foloseste si te face sa te injosesti asa cum nu meriti.

| AlaturideIngeri explică (pentru AngelWhite99):

Stiu asta! Am vorbit cu mai multi despre el si mi-au zis la fel, au zis ca-si bate prea rau joc de mine si ca nu ma merita.Ms mult.

| MyLoLiPoP a răspuns:

Nu fugi dupa doi iepuri. happy