| Flllaaa a întrebat:

As vrea sa ma ajutati cu o parere, un sfat, pentru ca nu stiu cum sa procedez intr-o situatie si anume: De 5 luni am inceput o noua relatie cu un baiat pe care il iubesc si cred (sau credeam) ca ma iubeste la fel de mult. Noaptea trecuta am ajuns si la sex cu el, eu nemaifiind virgina, a decurs placut, doar ca mi s-a parut ca era dezamagit ca nu a fost el primul. Asta mi se pare ciudat...mai ales ca mi-a aruncat o replica gen: Ai cam facut pe nestiutoarea pana acum.
Noi am vorbit si inainte despre sex, dar nu si despre virginitate...care nu credeam ca e asa de importanta cat amandoi ne iubim. Voi ce credeti? El chiar ma iubeste? Si ne poate afecta relatia faptul ca el vroia sa fiu virgina?
Eu am aproape 15 ani si el are 21.

17 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca are 21 de ani si tu 15, omul e in primul rand pedofil,nu e vorba de iubire aici.
Si,sa fii sigura ca a fost extrem de dezamagit sa descopere ca nu esti virgina, scopul lui a fost, este si va fi doar sexul cu tine, nu te legana in visul dulce ca te iubeste.
Si daca tu crezi ca nu e adevarat, spune-mi peste un an ca inca sunteti impreuna si totul e lapte si miere intre voi!
Nici nu vreau sa comentez faptul ca la 15 ani ti-ai pierdut virginitatea si deja ti-ai schimbat partenerul.
Sa faci foarte des testul Papanicolau, ti-o spun NUMAI pentru binele si sanatatea ta!

| Flllaaa explică (pentru greece12):

Nu-l cunosti ca sa spui ca e pedofil. Eu chiar nu cred ca e si nici ca sta doar pentru sex nu cred. Oricum o sa-mi fac curaj si o sa-l intreb direct daca el ma foloseste sau nu. In legatura cu testul, chiar se poate sa am risc mult mai mare de cancer de col uterin? Am auzit, dar nu am luat in serios treaba asta.

| greece12 a răspuns (pentru Flllaaa):

Nu am nevoie sa-l cunosc, mi-ajunge sa-i cantaresc faptele, uite ce spune noul cod penal:
"Art. 220 Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Pedofilie, scurt.
Si chiar daca il intrebi, nu va recunoaste niciodata, dar el stie ca te foloseste!
Pe urma, vad ca esti complet neinformata legat de riscurile enorme la care te-ai supus incepandu-ti viata sexuala la 15 ani!
Cancerul de col uterin este principala cauză de deces în rândul româncelor cu vârste între 15 si 44 de ani si în fiecare zi nouă românce sunt diagnosticate cu cancer de col uterin!
Asa ca, informeaza-te si fii constienta ca ai intrat singura in grupa cu risc ridicat de cancer, numai varsta la care ai devenit activa sexual iti mareste de 4 ori nesansa sa faci acest cancer, schimbul de parteneri e si el o cauza serioasa...fa-ti analizele si testul Papanicolau in mod regulat, macar sa descoperi din timp orice neregularitate, nu te mai juca cu sanatatea ta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

Deci asa zice nea codu' asta penal, numai pana la 15 ani? Si-atunci de ce nu le lasa domnule sa se marite de la 16 ani? ca ma si supar acum

| Flllaaa explică (pentru greece12):

Pai nu stiam, adica de asta cu risc marit stiam, dar de testul acela nu am mai auzit pana sa mi-l spui tu. Apoi n-am crezut chestia cu cancerul. Baiatul cu care am facut-o prima data m-a linistit si mi-a spus ca sunt cazuri rare acelea care au facut cancer de col uterin pentru ca si-au inceput viata sexuala mai devreme, dar el se poate sa ma fi mintit si aici, cum stiu ca m-a mintit ca sa o fac cu elcrying Sper ca macar actualul meu iubit sa nu fie la fel.

| greece12 a răspuns (pentru Flllaaa):

Citeste articolul asta, o sa te lamureasca putin si-o sa-ti explice cateva lucrusoare.
http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750
Si sa ai grija de tine, mai mult ce-ti pot spune?

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Nu conteaza atat de mult daca e primul, conteaza dragostea. Ai grija ca nu cumva sa fie cu tine doar pentru asta.

| macktk a răspuns:

E amuzant si trist in acelasi timp. Cum sa nu fie dezamagit cand credea ca macar o fata de 15 ani o sa fie virgina. E exact ca in bancul ala cu tipul care cauta o femeie virgina si nu gaseste, si in final ajunge la gradinita si ia o fetita de 5 ani si ii spune ca o sa o creasca, apoi o sa o ia de sotie, la care fetita: "Si pana atunci, nimic nimic?" laughing)) Cam asa si cu tine. Eu la 15 ani, inca ma jucam cu amicii jocurile copilariei si abia incepeam sa ies cu fetele la suc, tu probabil stii ce-i ala sex de la 13 ani practic si de la 10 ani in teorie. Trista-i lumea asta!

| neutrino a răspuns:

Nici vorba de dragoste, a sperat si el ca se va culca cu o virgina...

| anonimg a răspuns:

"Mi s-a parut ca era dezamagit ca nu a fost el primul."
Si eu care ma tot zbat pe aici spunandu-le tinerilor sa nu isi inceapa viata sexuala mai inainte de casatorie si relatiile de sex opus fara a avea ca scop casatoria, sunt etichetat ca nebun.

Poate ca unora li se pare absurda ideea aceasta. Sunt unii care li se pare absurd ca dupa ce au folosit wc-ul sa se spele pe maini, iar altora nu li se pare absurd lucrul acesta. Intreb dar: care e diferenta dintre cele 2 categorii de mai sus? Dupa ce judecata sa ne luam, si dupa parerea carora sa judecam lucrurile? Ca unii zic ca e bine asa, iar altii spun ca n-are nimic -ca nu a murit nimeni daca nu s-a spalat pe maini...
La fel este si in cazul tau. Moralitatea este una, si dupa ea trebuie sa ne luam, si anume: Biblia. Ea interzice sexul inainte de casatorie. Sunt unii care ar spune: "Bleah! Mi-e sila de Biblie! Sa n-aud de ea!" Dar neascultarea de cuvintele ei duce la suferinta dupa cum vezi pe pielea ta. Pe cand ascultarea de cuvintele ei duce la viata, la fericire si bucurie si la o constiinta curata, fara urma de vinovatie si regret.

Pacatul a distrus fiinta umana -constiinta multora este grav afectata; pe cand altora nu a fost chiar atat de mult afectata.
In mod normal tu ar fi trebuit sa ai parere de rau pentru ca ai intretinut relatii sexuale in afara casatoriei; ai avut si inainte dar si cu acest baiat.
Sunt sigur ca o cat de mica parere de rau ai avut; dar daca ai innabusit-o si nu i-ai dat curs marturisind-o inaintea lui Dumnezeu, ti-a fost mai usor sa o faci si a doua oara. A treia oara iti va fi si mai usor de facut.
Nu este o parere, ci un sfat: opreste-te din umblarea aceasta a ta care nu are nici scop si nici tinta!
"Placa-ti sfatul meu! Pune capat pacatelor tale si traieste in neprihanire, rupe-o cu nelegiuirile tale [...]si poate ca ti se va prelungi fericirea!" (Daniel.4:27) Cauta sa fii placuta inaintea lui Dumnezeu si vei vedea care scopul vietii. Numai asa vei ajunge la fericire.

Si cine crede ca poate exista dragoste intre doi adolescenti se inseala amarnic, deoarece dragostea este in esenta ei matura, si nu tanara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cand vorbeati despre sex era un moment propice sa-i spui ca nu mai esti virgina. Si eu as fi dezamagit daca iubita mea nu ar mai fi virgina si nici nu mi-ar zice asta si ar mai avea si 15 ani.

| Flllaaa explică (pentru anonim_4396):

Probabil si tu esti virgin, ca altfel nu ai putea avea pretentii (pe care nici tu nu le indeplinesti) de la ea. In celalat caz (amandoi nu mai sunteti virgini) nu ti se pare ca e cam aiurea pretentia ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flllaaa):

Ai dreptate, e ca si cum m-ar deranja ca fumeaza prietena mea desi fumez si eu.
Dar el poate a fost indignat de faptul ca nu i-ai spus inainte. Tu stiai ca el nu mai e virgin dinainte sa afle el despre tine?

Răspuns utilizator avertizat
| xBlindBeauty a răspuns:

Pai el a fost? Nu. atunci de ce sa afecteze ca tu n-ai fost. daca ai aproape 15 ani cand ai inceput? -.-

| Flllaaa explică (pentru xBlindBeauty):

Am inceput nu cu mult inainte de relatia cu el. Chiar ai dreptate, nici el nu a fost, asa ca nu ar trebui sa-l afecteze ca eu nu am fost. Sper ca el sa-si fi dat seama ca m-a durut comportamentul lui si ca a facut-o din neatentie si nu o sa se mai repete.

| bdvleu1 a răspuns:

Draga mea, vei vedea singura cat de mult te-a iubit si te iubeste in urmatoarea perioada, n-as vrea sa te dezamagesc dar cred ca replica lui spune multe despre felul lui de a te iubi.nu stiu cat a fost el de deranjat pentru ca nu stia ca nu mai esti virgina dar probabil era deranjat ca au trecut 5 luni pana sa ajungeti in pat, oricum ar fi nu stiu cat de mult simti tu ca-l iubesti dar sunt putin sceptic in ceea ce priveste iubirea lui pentru tine asta datorita si varstei pe care o are, fiind cu 6 ani mai mare ca tine.deci ar trebui sa fii foarte atenta la comportamentul lui sa vezi daca se comporta cu tine la fel ca pana cand ai facut sex cu el. daca incepe sa se schimbe ceva... poti sa gandesti singura cat si cum te-a iubit si te iubeste.iti doresc fii iubita dupa cum iubesti si tu