| guest12345 a întrebat:

Eu si prietena mea suntem virgini iar in cateva zile urmeaza sa plecam la mare....ai acolo sa aiba loc marele act.Cum ar trebui sa procedez tinand cont ca e prima data si pentru mine si pentru ea? Vreau sfaturi.Multumesc! Mentionez ca amandoi avem aproape 19 ani

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inainte de orice sfat, niciun contact fara prezervativ. Preludiu lung si indicat si ceva lubrefiant prima data.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in intrebarea ta soliciti informatii in privinta sexului de dezvirginarea, trebuie si sa stii dar si sa tii cont de urmatoarele aspecte. Aproape intotdeauna (cu rare exceptii), dar mai ales in cazul fetelor care NU au practicat masturbarea intravaginala prin cunoscuta "degetica" sau orice alta metoda, vaginul lor fiind inca "intact", canalul vaginal este extrem de stramt si din acest motiv dezvirginarea este intotdeauna foarte/extrem de dureroasa sau chiar insuportabila, fiind si imposibila de a se realiza. Durerea foarte intensa care se produce la prima incercare de penetrare se datoreaza faptului ca fibrele din muschii care formeaza vaginul, vor fi supusi unor intinderi continue, bruste, exagerate, mult peste limita lor de alungire. Intinderea fibrelor musculare va fi cu atat mai mare cu cat penisul este mai gros. Vaginul reprezinta un tub elastic care este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari suprapusi, care au o anumita lungime bine definita. Indiferent de cat timp ar dura preludiul (pregatirea vaginului pentru sex), sau de modul in care este executat preludiul, de cantitatea de lubrifiant folosit si cat de relaxata devine atat femeia, cat si vaginul ei si intreaga zona vulvara, lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia muschilor vaginali vor ramane nemodificate, ramanand la fel de lungi si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt si la fel de greu de penetrat. In momentul in care penisul este introdus fortat in vaginul foarte stramt, muschii fiind intinsi instantaneu si in mod brutal, va apare intotdeauna durerea in loc de placere si satisfactia sperata/dorita. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica a vaginului de catre penis se produce mai mult timp, va provoca mereu febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime finala va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune/largime, care ulterior se va mentine ramanand definitiva, dar acest lucru necesita o anumita durata in timp. Din acest motiv de obicei dupa sexul de dezvirginare se constata ca si urmatoarele contacte sexuale, (numarul este imposibil de precizat), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Dupa dezvirginare este indicat sa se faca o pauza de cateva zile pana la data urmatorului contact sexual. In aceste zile singura solutie cu adevarat eficienta de a scapa de durere o poate reprezenta abstinenta. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa sexul de dezvirginare, este necesara o perioada de circa 2-4 zile de pauza/repaus in care sa se efectueze doar jocuri sexuale, petting, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex cat si a tandretii, modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Acest raspuns l-am oferit si in alte ocazii, insa este posibil ca si in acest caz sa ajute intr-o oarecare masura fiindca situatiile de cele mai multe ori sunt aceleasi/similare, astfel ca urmatoarele sfaturi/pareri/indicatii despre modul de abordare a primului act sexual pot fi valabile si in cazul tau/vostru, chiar daca parerile si recomandarile date de unii sau altii pot fi foarte multe si foarte diverse/diferite. Unul dintre sfaturile de luat in seama se refera la faptul ca locul in care urmeaza sa se intretina sexul sa fie absolut sigur/sa ofere incredere deplina, pentru a nu exista teama/stresul de a fi surprinsi sau deranjati de cineva ori de ceva si pe cat posibil este indicat sa se renunte intotdeauna complet la telefonul mobil pe intreaga perioada dedicata acestei actiuni de...dezvirginare. Un simplu apel neasteptat, poate compromite intreaga actiune/partida de sex. In cazul sexului de dezvirginare este recomandat sa se foloseasca intotdeauna fara vreo exceptie prezervativul (fiindca va reduce foarte mult durerea resimtita) sau sa fie folosit un alt mijloc de protectie ( ovule sau creme spermigene, pastile anticonceptionale etc.). Folosirea protectiei este recomandata datorita faptului ca majoritatea baietilor in cazul primelor contacte sexuale din cauza surescitarii nu reusesc sa controleze, coordoneze dar mai ales nu reusesc sa impiedice procesul de ejaculare si din acest motiv se va produce de regula o ejaculare ori instantanee sau foarte rapida. Din acest motiv, de multe ori ejacularea se poate produce; inainte de a incepe, chiar in momentul atingerii glandului de himen sau dupa cateva zeci de secunde in cazul cel mai fericit in care baiatul reuseste sa execute si cateva miscari de penetrare. Din acest motiv este recomandat sa aveti mai multe prezervative la indemana si sa fiti extrem de atenti ca penisul si mainile sa fie intotdeauna perfect curate, mai ales in cazul in care dezvirginarea are loc in perioada fertila a ciclului menstrual (este recomandat sa se evite sexul in aceasta perioada). De obicei in cazul primelor contacte sexuale din cauza excitarii foarte intense chiar si in cazul ejacularii rapide in multe situatii penisul poate/va ramane aproape la fel de erect ca la inceput ceea ce faciliteaza posibilitatea montarii un prezervatv nou (pe penisul spalat sau foarte bine sters de sperma) si inceperea imediata a unui nou act sexual. De obicei acest de-al 2 lea sex va fi mai lung decat primul putand dura chiar mai mult de 5-6 minute, ceea ce se poate considera ca fiind deja un sex aproape normal. Daca nici a 2-a oara baiatul nu se reuseste sa-si satisfaca partenera (asta dupa dezvirginare), nu trebuie sa apara demoralizarea, deoarece trebuie sa incerce si a 3-a oara tot prin sex, sau sa-i faca un oral, o degetica pentru a nu lasa fata nesatisfacuta. Intotdeauna indiferent de metoda folosita (sex normal, sex oral, degetica) la final si femeia trebuie sa fie intotdeauna in mod obligatoriu satisfacuta pentru ca fata sa nu ramana, asa cum se spune "lasata cu ochii-n soare".
Asa este normal sa se intample chiar si in cazul in care baiatul nu poate s-o satisfaca prin sex normal chiar de la inceput. Uneori pot trece chiar si ani pana cand sexul va decurge asa cum ne dorim cu totii pana obtinem experienta necesara. In legatura cu ruperea frenului sa nu va faceti absolut nicio problema. Exista posibilitatea ca durerea din timpul sexului de dezvirginarea sa fie atat de intensa/puternica incat sa se renunte rapid la penetrare. In astfel de cazuri sexul se va relua dupa trecerea a cateva zile, in momentul in care dispare complet durerea din zona vulvara. Atat fata cat si baiatul au datoria sa fie alaturi pentru a se sustine moral, incuraja si felicita, chiar si in cazul in care nu au fost satisfacuti sau pe deplin multumiti de prestatia uneori stangace sau de-a dreptul dezastruoasa a unuia, altuia sau a amandurora. Cu timpul totul se va normaliza. Succes! Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Protectie,preludiu,lubrifiant,o pozitie buna,rabdare.
Deci iti iei prezervative lubrifiate bine daca nu iei chiar lubrifiant in plus (nu de alta da sa nu o chinui prea tare), va excitati inainte ca sa fiti mai relaxati (sarutari, atingeri), ca si pozitie poti sa stai tu pe ea (pe ea o sa o doara cam tare sa poata sa se miste sau sa preia initiativa), si faci totul cu rabdare si incet. Daca va doare sau aveti vreun disconfort te opresti, mai lubrifiezi si incerci iar incet.
Poate pe ea o sa o mai doara si a doua si poate si a treia oara dar dupa va fi ok.

| OldSoul a răspuns:

Sincer?
Cred ca ar trebui sa beti putin inainte, dar nu prea mult.
Si concentreaza-te pe gasitul gauri, nu cred ca ai vrea sa o auzi ca o apuca un ras isteric ca nu i-ai gasit gaura devil

| Necunoscut112 a răspuns:

"Marele act" s-ar putea să fie micuţ de tot, cu o durată de câteva secunde. Aşa că nu te entuziasma prea tare. Important e să va protejaţi şi să aveţi un preludiu satisfăcător, în special pentru ea. Găseşti pe internet tone de informaţii, mult mai utile decât cele ce le poţi primi aici. Good luck!

| FruttiFresh300 a răspuns:

Va fi scurt, stânjenitor probabil și emoționant dacă țineți la momentul ăla.
E important sa fie ea relaxată și foarte udă, adică e nevoie de un preludiu lung și bun ca să nu aveți probleme + lubrifiant + nelipsitele prezervative!

| barosanu69 a răspuns:

O ungi cu vaselină inainte apoi dai ca surdu in clopot sau ca Eminescu in Veronica. bafta

| EmYyYEmilian a răspuns:

Dai ca intra