| avelinacsyu a întrebat:

Vreau si eu un sfat in legatura cu ceea ce va voi povesti. Am cunoscut un baiat pe care l-am placut din prima clipa cand l-am vazut, insa el avea iubita si am zis sa nu ma bag. Am devenit tot mai apropiati, toata lumea spunea ca noi doi ne potrivim si ca ne placem, dar el tot avea iubita (fata nu era prea interesata de el dar tot era impreuna cu el). La un moment dat, tipul s-a certat cu cel mai bun prieten al sau, sa ii zicem X, iar X este un prieten foarte bun de al meu de asemenea. X, suparat s-a dus la iubita tipului si i-a zis ca el o inseala cu mine. S-au despartit bla bla, si eu si crush am devenit foarte apropiati, toti amicii lui imi spuneau ca tipul ma place si ca urmeaza sa ma intrebe daca vreau sa fiu cu el. Si eu credeam asta, dar voiam sa ii marturisesc eu prima ce simt pentru el deoarece este foarte cautat de cam toate fetele si nu voiam sa fie prea tarziu. Ei bine, ma trezesc azi si vreau sa ii scriu sa ne vedem si vad la instastory ca s-a impacat cu fosta? Aia nu il iubeste si el este fraier. Mi-am pierdut si prietenul cel mai bun adica X, deoarece l-am injurat cand ii tineam partea crushului meu in cearta lor. Acum, nu mai vreau sa continui sa sper degeaba, dar chiar imi pare rau ca i-am pierdut pe amandoi. Va rog dati-mi un sfat cum pot sa procedez cu amandoi. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Poate e mai bine ca s-a intamplat asa. Daca ajungeai sa i marturisesti sentimentele si poate sa iesiti impreuna la insistentele tale ai fi suferit si mai rau daca observai ca nu tine la tine ci la fata cealalta. Si tot la despartire se ajungea. Bine ca s-a intamplat acum ca sa nu speri degeaba. Faptul ca ti ai pierdut prietenul cel mai bun care a picat cumva la mijloc intre voi-nu zic ca n are nici o vina fiindca nu trebuia sa fie un paracios dar ironic interventia lui ti a deschis oarecum ochii-e un lucru trist si ar trebuie sa ti ceri scuze pentru iesirea ta necontrolata. E pacat sa stricati prietenia pentru o neintelegere. Sa speram ca va trece peste ca si tine de altfel si intamplarea urata sa fie data uitarii. Cat despre crush -ul tau trebuie sa incerci sa l uiti ca n are nici un rost sa stai cu gandul la el daca el nu simte la fel.Numai bine

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatia data, nu ai decat 1 singura solutie, sa-ti vezi de drum si sa-ti cauti un iubit nou!
Oricum, sanse cu ala imbarligat in realtie, nu aveai, ca nu era interesat de tine, asta a fost clar de la inceput, odata ce a ezitat tot timpul sa-ti spuna ceva.
Mai bine ca soarta ti-a jucat festa asta, pentru ca te faceai de rusine si pleceai plangand din fata lui, daca te duceai sa-i declari mare iubire si disperare. Asa ceva nu am recomandat niciodata unei fete, tocmai pentru ca baiatul este dezgustat de cele care par disperate si le refuza.
Cum ti-ai injurat si prietenul comun, acum nu-ti ramane decat sa inveti din cele patite si sa iti cauti prieteni noi.

| Freya1 a răspuns:

In viata mai si pierdem.Ai cam fost fraierita si ai renuntat la tot pentru o iluzie, acum nu ai decat sa accepti situatia si sa te resemnezi.
Cred ca ideal ar fi sa ii lasi in pace pentru ca oricum nu va mai fi ce a fost.

| Hammurabi a răspuns:

În viața asta trebuie să respecți anumite reguli de bun simț dacă vrei să-ți meargă bine.
În primul rînd, nu faci ochi dulci și nu te dai la un tip care este deja într-o relație. Vei fi văzută și cotată într-un fel care nu-ți va plăcea.
În al doilea rând, nu orice tip care îți place ție înseamnă că ți se și cuvine. Nu te îndreptățește nimic să faci orice nerozie îți trece prin cap doar ca să-ți atingi scopul. (inclusiv să-ți rănești prietenii)
În al treilea rând, fi convinsă că tot ceea ce faci are și urmări (asta probabil ai constatat-o deja).
Consideră ceea ce ai pățit ca pe o lecție, iar data viitoare respectă-te mai mult și respectă-i și pe ceilalți.

| avelinacsyu explică (pentru Hammurabi):

Nu m-am bagat intre el si iubita lui si am fost alaturi la bine si la greu de el. imi pare rau acum ca i-am luat apararea lui si l-am injurat pe X si vreau sa imi indrept greseala

| avelinacsyu explică (pentru Hammurabi):

Am zis ca vreau un sfat, nu morala. am inteles si eu ce am gresit, vreau sa stiu cum ma pot impaca cu X. si cred ca nu ai inteles prea bine continutul povestii.

| Hammurabi a răspuns (pentru avelinacsyu):

Uite, asta ai scris tu :
"... insa el avea iubita si am zis sa nu ma bag. Am devenit tot mai apropiati..."
WTF? Când cunoști pe cineva, iar acel cineva are iubită și tu nu vrei să te bagi, spui PA! și dispari din viața lui. Nu devii din ce în ce mai apropiată de el. laughing
Nu știu dacă eu sunt cel care nu a înțeles prea bine conținutul sau tu nu știi ce ai scris.
Dar sunt convins că știi exact ce ai scris, iar adevărul (îl citești ușor printre rânduri în povestea ta) e că, tu chiar asta ai făcut. Te-ai băgat între el și iubita lui, sperând să se despartă de ea să rămână cu tine.
Dacă vrei sfaturi, mai întâi incearcă să suporți adevărul, nu să te superi dacă cineva "n-a pus botul" la povestea "coafată" de tine ca să te avantajeze.
Cine are ochi să vadă, va sesiza că mustești de ipocrizie și de fapt nu vrei altceva decât să-ți validezi o motivație pentru toate greșelile pe care le-ai făcut.
Ține minte o vorbă : Fiecare primește de la viață după caracterul lui.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Te impaci cu amicul si il uiti pe cel ce s-a impacat cu fosta.

| VICTORTPURO a răspuns:

Nu mai trebuie sa dai explicatii nimanui si sa mai incerci sa faci ceva, trebuie sa lasi totul asa, la urma urmei nu tu ai inceput scandalul, tie doar iti placea de acel tip, se intampla in viata sa ne indragostim/placem pe cineva care are chiar pereche, esti totusi bravo ca nu ai incercat sa distrugi relatia si sa te bagi ca alti nesimtiti care de fapt o fac si ruineaza cupluri, nu ar trebui sa te simti vinovata, deoarece prietenasul tau a avut gura mare si a starnit ce s-a si intamplat de fapt, mergi inainte fara regrete, nu mereu obtinem atentia si persoana pe care o dorim, este totusi o experienta fie placuta sau neplacuta, insa capeti ceva pentru tine ca o lectie de viitor, iti urez mult success.