| andreiiiiiiiiiiiiiiia a întrebat:

Deci sper sa nu luati in ras intrebarea mea si sa imi raspundeti fara comentarii rautacioase. Sunt noua in lumea asta a sexualitatii, nu mi-am inceput-o, eu si prietenul meu am vrea sa facem baie impreuna, sa ne relaxam. Insa apare dilema: stiu ca nu pot ramane insarcinada daca nu am un contact sexual, insa nu stiu..ar fii vreo sansa daca nu facem nimic, prin apa asa sa treaca mostenitorii lui pana la mine? Deci am o groaza cand ma gandesc la o posibila sarcina si totusi am 19 ani. Ar trebui sa fiu constienta ca nu se poate, dar am nevoie ca cineva sa o spuna. Am citit numeroase articole in care spun ca e posibil, si m-a bagat si mai mult in ceata. Va rog frumusel sa nu ignorati si sa radeti la problema mea laughing.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o garantie ca nu poti ramane insarcinata daca el ejaculeaza in cada, in imediata vecinatate a vulvei tale. Apa calda este un mediu excelent pentru spermatozoizi si e posibil sa nu moara suficient de repede de la clorul din apa, mai ales daca tu stai aproape de el (10-15 cm). Nu am intalnit nici o femeie care sa fi ramas insarcinata astfel, dar nu gasesc nici un argument care sa sustina imposibilitatea (in afara de idiotenia evident falsa ca apa sau aerul omoara spermatozoizii).
Folositi prezervativ daca vreti sa faceti baie impreuna.

| andreiiiiiiiiiiiiiiia explică (pentru Brigaela):

Nu am de gand sa fac sex. ma refer daca de la pupaturi ar ejacula sau lichidul seminal. vom avea chiloti totusi. chiar e necesar si prezervatul?
pun o tona de spumant de baie big grin nu e de folos?

| Cristiann25 a răspuns (pentru andreiiiiiiiiiiiiiiia):

Serios cu chiloti pe voi? La 19 ani iti e rusine de iubitul tau? Urat!

| Brigaela a răspuns (pentru andreiiiiiiiiiiiiiiia):

Spumantul nu e de folos, evident.
Daca veti avea chiloti, intrebarea nu isi are rost, nu poti ramane insarcinata prin chiloti. Nu ai zis nimic de costume de baie, ai lasat sa se inteleaga ca este o baie normala in cada.

greece12
| greece12 a răspuns:

Foarte mica probabilitatea ca sperma care se risipeste pe intreaga suprafata a cazii de baie sa ajunga in vagin. Daca ejacularea are loc in apa calduta, da, sperma poate supravietui.
Dar daca apa este foarte fierbinte sau este tratata cu produse chimice, spermatozoizii nu supravietuiesc mai mult de cateva secunde.
Asadar, slabe sanse sa ramai gravida daca ejacularea se produce in apa.
Daca mai purtati si lenjeria intima si pui o tona de spumant de baie, nici o sansa!
happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

"6. Raman insarcinata daca partenerul ejaculeaza in apa?

E putin probabil ca sperma care se risipeste pe intreaga suprafata a piscinei, cazii de baie sau a marii sa ajunga in vagin. Daca ejacularea are loc in apa calduta, sperma poate supravietui cateva minute. Daca apa este foarte fierbinte sau este tratata cu produse chimice, spermatozoizii nu supravietuiesc mai mult de cateva secunde. Asadar, slabe sanse sa ramai gravida daca ejacularea se produce in apa." - SURSA :
http://depici.ro/preconceptie/raman-insarcinata-daca-9-mituri-spulberate/

http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Pentru linistea ta, fa baie singura, si el la fel, fiecare la casa lui.

| cristimihailov a răspuns:

Mai bine treceti mai departe. Crezi ca prietenul tau vrea doar sa se spele? El incearca prin asta sa te linisteasca si sa te faca mai receptiva la avansurile lui.

| PedoBarbie a răspuns:

La 19 ani nu eşti cam deloc informată.

| Alcyon a răspuns:

Daca nu ejaculeaza in cada, riscul e practic 0. Spermatozoizii oricum nu supravietuiesc in apa fierbinte, cu sapun in ea. Am auzit si eu, tot soiul de povesti, legate de fetite care-au ramas gravide facand baie in piscina. Eu una nu prea cred asa ceva. Am banuiala ca fetitele alea au mai facut si "altceva" cu niste nenisori si pe urma deh, au gasit pretext.

| SorinTudor a răspuns:

Stai linistita daca aveti amandoi chilotii pe voi e slaba sansa sa ramai gravida mai ales daca nu faceti nimic plus de asta mi se pare cam ciudat sa ejaculeze de la pupaturi si saruturi

| darriya a răspuns:

Nu te intrebi, de ce, cele care merg la strand nu raman insarcinate? mai ales ca sunt baieti care se tot freaca prin apa. fetele ar trebui sa nu mai mearga la strand? dupa parerea ta?

| diavolitadulce a răspuns:

Hai pe bune, sunt unele care se chinuie si nu raman. Riscul este foarte mic, ba chiar inexistent, dar uite. http://www.calendarmenstrual.ro/ vezi pe ce data nu esti in perioada de fertilitate si atunci vei fi si mai sigura!

| maturgrizonat a răspuns:

In curand vom afla de aici ca si daca faci baie in piscina trebuie sa-ti faci testul de sarcina...ca cine stie ce picatura a ratacit pe acolo.

| costynel23 a răspuns:

Fa baie linistita si nu mai asculta toti atotstiutorii astia ca nu se ramane gravida chiar asa de usor! Poti face baie linistita alaturi de prietenul tau.