| BlondinaBlonda a întrebat:

Deci TPU. Nu știu cum să încep de câteva săptămâni mă simt nașpa mă simt balonată câteodată am grețuri in mare parte ale zilei și rare ori mă ia amețeala? Voi ce credeți că ar putea fi? Nu mi-am făcut un test de sarcină deoarece am avut menstruație, numai că și asta era diferită, iar în timpul menstruației nu am avut grețuri, dar după ce mi-a trecut iar m-au luat și mai simt de parca as avea o pastila in gat ca un nod. Ce-ar putea fi? Prietenului meu nu i-am spus nimic ca să nu se îngrijoreze sau să își facă iluzii, mai vreau sa precizez că luna trecuta pe 28 am făcut sex cu ejaculare in vagin am avut 2 partide și și-a dat de două ori drumul in mine dar de fiecare data puțin, ce-ar putea fi... Îmi puteți da un sfat?!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada mentruatiei
..In prima zi a ciclului menstrual, epiteliul ce captuseste la interior uterul (endometrul) incepe sa se desprinda de pe peretele uterin. Acest moment este marcat de inceputul sangerarilor vaginale (menstruatia). Durata normala a menstruatiei este de 2 (doua) pana la 7 (sapte) zile.
Majoritatea cantitatii de sange se pierde in primele 3 (trei) zile ale menstruatiei. Tot in aceasta perioada femeile pot avea crampe la nivelul pelvisului, picioarelor si spatelui. Crampele pot fi moderate sau severe. Ele au ca mecanism fiziopatogenic contractiile uterine, care contribuie la desprinderea endometrului. In general, toate simptomele premestruale resimtite de femei vor disparea in aceste prime zile ale ciclului menstrual''. http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-normal_1068 Acest fragment este extras din aceasta lucrare stiintfica/medicala semnata de un MEDIC GINECOLOG care contravine raspunsul IMBECILULUI de ''serviciu'' :)) Mihai23Nicu23 =))

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca mesntruatia ta a durat mai putin de 4 zile si a curs sange mult mai putin decat la precedentele poti fi si gravida, daca nu inseaman ca ai unele probleme cu astenia de primavara, probleme digestive etc

| BlondinaBlonda explică (pentru MihaiNicu23):

A durat 3 zile iar a treia zi a curs mai puțin, nu a curs foarte mult sânge pe parcursul menstruație

| corbulalbrosu a răspuns (pentru BlondinaBlonda):

Perioada mentruatiei
..In prima zi a ciclului menstrual, epiteliul ce captuseste la interior uterul (endometrul) incepe sa se desprinda de pe peretele uterin. Acest moment este marcat de inceputul sangerarilor vaginale (menstruatia). Durata normala a menstruatiei este de 2 (doua) pana la 7 (sapte) zile.
Majoritatea cantitatii de sange se pierde in primele 3 (trei) zile ale menstruatiei. Tot in aceasta perioada femeile pot avea crampe la nivelul pelvisului, picioarelor si spatelui. Crampele pot fi moderate sau severe. Ele au ca mecanism fiziopatogenic contractiile uterine, care contribuie la desprinderea endometrului. In general, toate simptomele premestruale resimtite de femei vor disparea in aceste prime zile ale ciclului menstrual''. http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-normal_1068 Acest fragment este extras din aceasta lucrare stiintfica/medicala semnata de un MEDIC GINECOLOG care contravine raspunsul IMBECILULUI de ''serviciu'' :)) Mihai23Nicu23 =))

| artemidak a răspuns:

Exista multe șanse!
Un sfat?
Nu știu!
Sa faci un test de sarcina’

| LarissaLary189 a răspuns:

Poti avea decat niste sangerari si sa fii gravida...nu se stie daca era clar menstruatie daca zici ca a durat decat 3 zile si a treia zi a curs putin...mergi la un ginecolog ori fa un test de sarcina.