| LASERY a întrebat:

Desi nu mi-am decalotat penisul complet decât foarte târziu (17-18) ani, am observat că nu am nicio urmă de smegma despre care am auzit atâtea. Că s-ar acumula in exces fara spălare in acea zonă, că ar putea duce la fimoză, etc.
Este normal sa nu am smegma? Nu fiecare baiat are smegma?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Smegma nu se produce in cazul tuturor barbatilor si nici a femeilor din cauza faptului ca glandele sebacee care produc componenta principala asmegmei ori nu exista, ori functionarea respectivelor glande sebacee este extrem de slaba cantitativ, adica practic neproductiva. Multa sanatate!

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Fiecare are, pentru ca smegma consta din celule moarte ale pielii. Dar in cazul tau nu a avut loc si atunci nu s-a produs, iar pielea glandului tau a functionat altfel. Asa se intampla de obicei.