| NONAME0101 a întrebat:

E normal ca la 13 ani penisul sa nu fie decalotat complet? Nu pot atasa o imagine pentru ca pot primi ban insa nu e fimoza. Fimoza nu te lasa sa decalotezi deloc insa eu pot face asta dar nu complet. Va rog sa veniti cu dovezi. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă e vorba doar despre fren (ața) care ține pielea „agățată" de gland pe partea dorsală a penisului - da, e ceva perfect normal

| NONAME0101 explică (pentru mihai69):

Mersii mult frate. Cel mai bun raspuns!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Boala numita FIMOZA este clasificata in 4 grade de severitate.
CLASIFICAREA FIMOZEI
-- Gradul I: preputul este complet retractabil si prezinta un inel stenonic in teaca
-- Gradul II: preputul este partial retractabil dezvaluind partial glandul
-- Gradul III: preputul este partial retractabil expunand doar meatul urinar
-- Gradul IV: retractarea este imposibil
Pe baza celor descrise se poate aprecia ca in cazul tau penisul este in mica masura afectat de o fimoza de gradul 1 spre 2.
Acceseaza si citeste cu atentie urmatoarele 2 articole medicale fiindca vei intelege in ce mod este indicat sa procedezi. Multa sanatate!
https://www.i-medic.ro/......parafimoza
http://www.cirp.org/library/treatment/phimosis/jorgensen/index_ro.html

| CodrutElian1990 a răspuns:

Urmareste ce ti-a spus corbulalbrosu. Daca e nevoie, mergi la medicul de familie sau la un specialist. N-ar fi rau sa discuti cu tatal tau, poate si cu mama ta. Depinde de deschiderea lor in acest sens. Dar poate fi o problema medicala de care nu trebuie sa te rusinezi.