| LASERY a întrebat:

Sunt băiat, încă nu mi am început viața sexuală, nu mi am decalotat niciodată penisul, dar mi-e teamă că aș putea avea fimoză..Cum îmi pot da cu exactitate seama daca e vorba despre așa ceva? Când penisul e erect, prepuțul se retrage cam până la jumătatea glandului, dar cam atât. Daca as trage de el, simt cum pur și simplu nu vine mai jos. s-ar putea sa fie prea strâmt? Sau se va retrage complet în urma unui contact sexual? Sunt foarte speriat. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Nu e neaparat fimoza, poate sa fie un fren prea scurt (fren = ata care leaga pielea de gland).

Cand te m@sturbezi si lichidul pre-seminal (prima picatura) intra in contact cu frenul, o sa vezi ca il relaxeaza si poti trage de el mai mult.

Masturbeaz@-te si incearca se decalotezi putin cate putin. In timp frenul se dezvolta si la un moment-dat n-o sa te mai jeneze.

Daca nu se dezvolta suficient, exista creme cu hormoni care se folosesc inaintea actului sexual si care il relaxeaza suficient pentru decalotare.

Daca nici asta nu e o optiune convenabila, exista o interventie chirurgicala care se cheama frenuloplastie. Se face sub anestezie locala si lungeste frenul definitiv.

| madalinfindrihan a răspuns:

Mi s-a intamplat, si din experiența iti zic ca trebuie sa "exersezi" in fiecare zi cate putin pana o sa se vada rezultatele + sunt o mulțime de articole pe net despre asta.

| LASERY explică (pentru madalinfindrihan):

Și ai reușit să remediezi problema?

| madalinfindrihan a răspuns (pentru LASERY):

Da, dar la mine e altfel ca mi s-a intamplat sa nu mai pot si aveam mâncărimi dar dupa cateva zile mi-a trecut. Dar cred ca o sa mearga si asa.

| Cristismecher a răspuns:

Buna.
M am confruntat si eu cu asa ceva. Deci iti spun din propria experienta.
Tot ce trebuie sa faci este ca in fiecare seara sa faco o baie calda si sa incerci putin cate putin sa il decalotezi. De preferat in state erecta.
Nu l forta prea tare deoarece ustura. Dar odata la o saptamana iti poti lua inima in dinti sa tragi putin mai tare.
Toata chestia asta o sa dureze ceva. Dar se rezolva pe parcurs.
Stai calm deocamdata. Si eu am fost speriat ca si tine.