| PuFiLiCi98 a întrebat:

Doare prima data cand faci sex? Sunt baiat, 16 ani si as vrea sa incep viata sexuala, insa mi-e frica.

8 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Prima si urmatoarele dati cand faci sex, daca nu vrei sa o lasi insarcinata, foloseste un prezervativ. Prezervativul are un anumit grad de lubrifiere iar vaginul, daca te asiguri ca ii asiguri fetei un preludiu frumos, se va lubrifia de la sine. Daca nu puteti folosi oricand lubrifianti sau uleiuri de masaj. Asta impiedica frecarea excesiva.

Dezvirginarea la baieti are toate sansele sa nu doara absolut deloc. Ata se rupe cam in putine cazuri si oricum nu se compara cu ruperea himenului la fete, te asigur ca n-ai absolut nici o grija cu privire la durere, important e, repet, sa folosesti prezervativul. MUSAI.

| neutrino a răspuns:

Doare ceva si daca ti-e frica este mai bine sa mai astepti.

| Emilian65 a răspuns:

La inceput doare putin, apoi devine placere.

| kar1GaNNN a răspuns:

Tot ce trebuie sa stii inainte de a avea prima relatie sexuala din viata ta
Prima relatie sexuala are loc din curiozitate, din iubire pentru partener, ca o demonstratie sau din graba de a "intra in randul lumii" si a "scapa de povara". E important sa o faci atunci cand simti ca ai intalnit persoana potrivita, va aflati la locul potrivit si esti sigur (a) ca e momentul pentru asta. Indiferent de motivele care te determina sa-ti incepi viata sexuala, prima experienta poate fi neplacuta daca nu stii niste detalii minime despre sex.
La ce varsta?

Media de varsta la care isi incep in general viata sexuala fetele si baietii este de 17 ani. Lasand la o parte statisticile, e important sa nu te grabesti. Exista un moment potrivit pentru fiecare. Daca ai decis ca vrei, dar nu simti asta "cu trup si suflet", atunci nu e momentul. Trebuie sa fii sigur(a) ca ai chef, ca ai starea potrivita, nu sa cedezi presiunilor. Altfel, situatia e stresanta... iar penetrarea devine dificila si dureroasa.

Cum se face?

Raportul sexual complet - adica dezvirginarea - presupune penetrarea. Penisul trebuie sa fie erect iar vaginul lubrifiat, urmand ca miscarile de du-te-vino sa aiba loc pana la ejaculare (da, si orgasm). Suna a tehnica dificila, mecanica, insa cand esti excitat(a) totul vine de la sine, in mod natural.
Ce trebuie sa faci pentru preludiu?

Nu trebuie sa faci decat ce simti ca-ti place. Mangaierile, atingerile, saruturile au loc pentru a va descoperi reciproc corpurile, pentru a vedea care sunt senzatiile care va provoaca placere. Te simti bine cand primesti, dar la fel de bine si atunci cand oferi. Masajul erotic poate fi o varianta de preludiu. Toate astea duc la lubrifierea naturala a vaginului, fara de care penetrarea ar fi dureroasa. Exista insa si lubrifiante pe baza de apa sau uleiuri in magazinele de specialitate (chiar si in supermarketuri si farmacii), ori te poti ajuta de saliva.

Care e pozitia ideala?

Lasati figurile acrobatice pentru mai tarziu. Toate la timpul lor. Nu ezita sa-i spui partenerului sa incetineasca sau sa accelereze intensitatea miscarilor daca simti ca asta vrei. Se spune ca ideala e pozitia clasica a misionarului (ea intinsa dedesubt, el deasupra), pentru o penetrare naturala. Multe fete spun insa ca le-a fost mult mai usor cand s-au asezat deasupra, incalecand la propriu. Asa puteau ghida miscarea, pentru ca penisul sa nu intre prea brusc.
Funda + vot?big grin

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Sexul anal e dureros... o sa te doara prima data, dar te obisnuiesti repede

| Medema a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

EEsti mortal!

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Răspunsul tău merită fundă, având în vedere cum a pus cel cu întrebarea problema... E cel mai potrivit răspuns. laughing

| slenderica a răspuns:

O sa te doara de cateva ori curul dar te obisnuiesti pana la urma.