| anonim_4396 a întrebat:

Dragi prieteni de pe TPU,
va rog un sfat de la voi.

Am o relatie de 5 luni cu un baiat..noi suntem foarte apropiati si ne vedem in fiecare zi, petrecem mult timp impreuna. aproape ca m-am mutat la el, intr-un fel, stau majoritatea timpul la el si cateva ore la mine.in weekend stau la el. problema e urmatoarea: eu sunt o fire prea alintata si simt nevoia sa ma alinte din cand in cand, o vorba dulce sa imi spuna.si de cate ori ii cer asta, el se supara si sta imbufnat mult timp.imi spune ca nu mai vrea sa ma comport asa, ca vrea de la mine sa fiu altfel, sa nu mai fiu alintata. in acestte 5 luni intr-adevar nu m-a alintat deloc.nu e genul. dar mi-a zis ca el ma alinta prin somn, eu nu vad asta, ca dorm.n-am de unde sa aflu.cateodata simt ca nu ma iubeste, nu stiu, dar el se comporta frumos cu mine, nu mi-a gresit cu nimic, insa nu suporta sa ma vada pisicuta alintata si rar imi spune te iubesc.si aia cand ii cer eu.dar e aiurea,nu? ca daca e asa, se simte obligat sa imi spuna. zice ca nu vrea sa mi-o zica prea des.saptamana trecuta am avut o cearta.din cauza mea ca am facut un gest urat si am plecat acasa din senin, si el mi-a zis a doua zi ca tine prea mult la mine, pe cand eu...el crede ca tin mai putin.nu stiu de ce are el impresia asta.si sa va mai zic ceva. ii place mult sa fie impacat,adica sa fiu eu cea care il impaca...ii place cand ma intorc eu la el si fac primul pas. acuma nu stiu. e posibil sa fie plictisit de mine? daca iubesti pe cineva oare te plictiisesti? eu de ce nu ma plictisesc de el niciodata? astept raspunsuri, l dau funda pentru cel mai bun raaspuns, multumesc

Răspuns Câştigător
| AndFoc a răspuns:

Buna. Wow, interesant, dupa 5 luni aproape te`ai mutat la el. Nu e cam devreme? Ma rog, asta nu ma priveste, iubirea e mare si ma bucur ca asa e si la voi. Sa trec la subiect. Din punctul meu de vedere, partenerul tau este putin mai diferit, asta nu inseamna ca nu te iubeste, nu e nevoie sa iti spuna "te iubesc" e nevoie sa iti arate asta, dragostea nu o exprimi prin cuvinte ci prin fapte si e mai bine asa, de aceea prefera sa nu o spuna des, pentru ca atunci in cel mai special moment nu ar mai avea nici un farmec. E bine sa fii alintata uneori, insa se pare ca lui nu ii place sa fii atat de alintata, nu prea ii plac "siroposeniile" ceea ce tu ii ceri. Te va alinta cand va simti el nevoia sa o faca, normal ca atunci ca ii ceri tu se simte obligat sa o faca si o face de nevoie nu de voie, numai ca sa nu te superi tu. E pur si simplu normal sa te superi cand persoana iubita iti spune ca n`o alinti si ca vrea sa auda mai des "te iubesc", cred ca ti-a demonstrat de multe ori ca o face. El te iubeste in felul lui, doar ca nu suporta gradul acela de alintatura maxima, pur si simplu nu i`a placut niciodata si nu poate schimba asta, poate ca aici ar trebui sa incerci tu sa te schimbi. Legat de plecarea ta, el a interpretat`o ca o rupere, ca o evadare, tu ai plecat crezand ca nu te iubeste, iar el a ramas privind cum ai plecat crezand ca nu il iubesti. Cant despre faptul ca ii place sa fie impacat, asa se alinta el, barbati sunt de obicei asa, le place ca fata sa faca primul pas, e un sentiment frumos cand cineva vine si te impaca (la fel cum il simti si tu de altfel). In concluzie nu e vorba ca s-a plictisit, doar se simte presat. Multa bafta kiss! Fundita?

| androm3da a răspuns (pentru AndFoc):

Meriti funda andreea. mersi pentru raspunsul tau.ai perfecta dreptate.

| AndFoc a răspuns (pentru androm3da):

Cu multa placere, ma bucur ca te-am putut ajuta kiss.

9 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

Dragostea necesita sacrificii. Daca tii cu adevarat la el atunci ar trebui sa renunti putin la chestiile astea cu alintatul. Nu este bine sa-l fortezi deoarece va renunta intr-un final la tine si ma cam indoiesc ca vrei asta (nu ca ar fi ultimul baiat de pe pamant).

Daca iubesti pe cineva nu te plictisesti de el ci ai vrea sa petreci tot mai mult timp cu el. Si-a pierdut interesul fata de tine. Probabil si relatia voastra a patruns intr-o zona de monotonie, lucru care l-a facut pe el sa se plictiseasca. Lasa-l putin si nu-l mai cauta. Vezi cum va reactiona. Daca te va cauta el si daca ii va fi dor de tine atunci inseamna ca inca tine la tine.

Be smart and take care.winking

| plasticsmile a răspuns:

Si eu am o relatie de 8 luni si de 7 stam impreuna in aceeasi casa, din punctul meu de vedere nu m-am grabit este mai oke sa faci lucrul asta ca sa realizezi cum e de fapt in viata de zi cu zi cel de langa tine...baietii intotdeauna au impresia ca noi fetele suntem lesinate dupa ei si ca mereu o sa incercam noi sa ii impacam cel mai oke este sa faci si tu acelasi lucru ca si el, asteapta sa te impace el pe tine daca nu o face inseamna ca are un orgoliu si o mandrie prea mare si nu se merita. Daca tu consideri ca el s-a plictisit de tine intreaba-l faceti ceva care sa va scoata din starea asta, surprinde l placut cu fel si fel de lucruri si minore daca ar fi ele conteaza iar in relatie intervine plictiseala, monotonia dupa 2 ani cand deja o sa devina mai mult o obisnuinta acum depinde si de modul in care intretineti voi flacara relatiei aprinse.

| neutrino a răspuns:

Se pare ca el a obtinut de la tine tot ce si-a dorit si tot el tine sa fie alintat. Totusi, trebuie sa-l respecti, el nu doreste sa te minta si verbal. Nu te poti plictisi de iubire, dar de o relatie plafonata sigur te plictisesti.

| Xenia16 a răspuns:

Nu este el genul romantic.Nu este plictisit

| androm3da a răspuns (pentru Xenia16):

Multumesc xenia pentru raspunsul tau. ai putea sa il detaliezi.te rog

| elComandantee a răspuns:

Lasă-l.
Nu are rost să stea cu o alintătură ca tine. Îşi pierde tinereţea cu fiţele tale, nu trebuie să se schimbe că aşa vrea una ca tine.

| cristinel87 a răspuns:

Mna...nu stiu ce sa zic. poate e la fel ca mine, nici eu nu spun "te iubesc' de multe ori, dar recompensez prin alte gesturi.Nu-i mai cere sa-ti spuna asta, ca banuiesc ca ti-a aratat prin alte fapte ca te iubeste.Atunci cand simte el ca trebuie sa-ti zica, iti va zice fara sa-l intrebi tu.