| Anxiousy a întrebat:

Dupa 1 an si 5 luni de relatie, m-am despartit de ea din cauza unei discoteci. eu urasc discotecile din zona in care locuiesc (pline de tigani si betivi) iar ea imi reprosa mie ca ii rapesc tineretea, ca nu o las sa se bucure de viata, si i-am spus sa aleaga intre mine si discoteca, si a spus ca se gandeste, atunci eu i-am spus ca daca a ajuns sa se gandeasca, este clar ca nu ma iubeste, si mi-a spus ca nu renunta la discoteca, atunci i-am spus sa isi petreaca tineretea prin discoteci daca asta vrea, si ne-am despartit. a fost o frumoasa, am fost primul baiat din viata ei (primul sarut, primul cu care a facut dragoste), i-am oferit clipe frumoase iar ea ales o discoteca amarata, a dat o relatie frumoasa pentru 3 ore de "distractie" intre betivi la discoteca. Am 18 ani, ea are 17, vreau si eu sfaturi de la voi cu ce as putea eu sa fac.

17 răspunsuri:
| pinkflower a răspuns:

Pai intr-un fel trebuie sa o intelegi si pe ea ca vrea sa se distreze, este inca tanara, are 17 ani...Acum este momentul. Nu la 25-30 de ani cand ai toate grijile pe cap. Tu ai pus-o sa alege dintre tine si discoteca... hmm, de ce nu le puteti combina. Sa mergeti amandoi la discoteca ca doi indragostititongue? Mai fa si ce vrea ea, daca o iubestihappy
Bafta!happy

| Emmeii a răspuns:

Bună.

Nu cred că sunt chiar în măsură să îţi dau sfaturi, având în vedere că am doar 15 ani. darr.
Dacă ea chiar ţinea la tine şi vroia să fie în continuare cu tine, ar fi renunţat la capriciile ei, şi ar fi mers cu tine în locurile pe care amândoi le-aţi fi preferat.
Dacă încă ţii la ea, poate că ar trebui să vorbiţi şi să ajungeţi la un punct comun. Asta ar fi cel mai bine.
Baftă să ai şi o zi bună!

| Seby90 a răspuns:

Salut, jumatate din vina iti apartine. In primul rand nu ii poti rapi libertatea nimanui, nu ii poti cere nimanui sa nu se duca unde tu nu vrei. Are 18 ani, nu are copil nu e casatorita cu tine, are dreptul la viata si sa se distreze. Unde a gresit? Daca nu vrei sa te duci, nu te duci TU dar nu impui nimanui sa nu o faca.

Poate a fost o decizie pripita din partea ei, de fapt nu a fost nici o decizie, tu ai decis. Fata poate se gandea la o decizie care sa va ajute satisfaca pe amandoi.

Te-ai grabit, dar esti tanar. Acum faptul e implinit, daca chiar o iubesti, cerei iertare, asta daca o vrei inapoi. Daca nu... drum bun, tiai ales singur calea.

Sper sa intelegi ce vreau sa spun. In cele din urma nu ii poti nimanui sa aleaga intre o persoana si ce ii place sa faca, sanse sunt sa o enervezi mai rau.

| Anxiousy explică (pentru Seby90):

In loc sa se intalneasca cu tine, ai prefera sa o lasi sa se duca la discoteca?

| Seby90 a răspuns (pentru Anxiousy):

Statea toata ziua la discoteca? Si da, daca are nevoie de libertate sa se duca sa se distreze fara mine, nu are nimeni de suferit pe urma mofturilor mele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uită ce a fost,treci peste trecut.
Nu are rost să te tângui aci pentru o curvă,Doamne iartă-mă!
Viaţa merge înainte, nu te descuraja, vei întâlni fata potrivită, în care mertă să-ţi investeşti cu adevărat sentimentele, nu te lăsa!
Te pup!

| Demonull a răspuns:

PLANGI...taie venele ia bautura. wake up.ea a ales.cum vine asta discoteca sau eu? copiii astia

| Xenya a răspuns:

Buna! Poti sa discuti cu ea la un mod serios si fara nervi.Nu poti sa renunti la ceea ce iubesti pentru orgoliu. Vorbiti cu calm si sincer.

| Pitzipoanca a răspuns:

Treci peste. Uit-o. Fii barbat, ce pana mea?! In plus, pentru ridicarea moralului, iti recomand: http://www.youtube.com/watch?v=LB4z1rFb8cw. Sper sa ajute. :)

| Anxiousy explică (pentru Pitzipoanca):

Da stiu asta, dar atunci cand te daruiesti unei persoane (a fost virgina, si m-am implicat mult in relatia asta.) este foarte demoralizator sa treci prin asta, mi-am pierdut cheful de tot. ma simt super aiurea.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Anxiousy):

Tu ai fost virgin? Ce vrei? Am mai vazut cazuri de genul, ea l-a lasat pentru un mos slinos. La propriu mos slinos. Daca e proasta (si e, ca duh, e adolescenta) las-o sa fie. Asculta ce spune Badea, are dreptate. Uit-o.

| Raiiiisa a răspuns:

Dupa cate zici tu mie mi se pare ca gandesti foarte bine si ai si motive sa le urasti pentru ca locul unei fete cu capul pe umeri nu este intre tigani si betivi.O sa-i para rau ca nu te-a ascultat pentru ca tu ai vrut s-o feresti de prostii si sa o protejezi, iar ea a vazut partea cealalta cum ca i-ai fura anii de tinerete.Nici eu n-am ascultat de multe ori de cine nu trebuia si mi-a parut rau tot de atatea ori.Nu prea merg in discoteci, pentru ca prefer sa evit discutiile care nu-mi fac bine, iar cand e sa fie mergem impreuna in locuri calumea.Stai linistit cu siguranta nu o sa dureze mult alegerea pe care a facut-o, dupa ce se va satura de distractii si va vedea ca locul ei nu este printre betivi si tigani, o sa-si dea si seama ca tu i-ai vrut binelehappy

| val31989 a răspuns:

Buna.Nu stiu daca te vor ajuta sfaturile mele... tinind cont ca am doar 14 ani.Toti spun."treci peste","fii barbat","mai sunt fete"...bla bla bla.
Atunci cand te paraseste, orice nu ti-a facut, poate te-a si suparat, poate si tu ai suparat-o...dar pana la urma tot iti dai seama ca suferi, ca inca o mai iubesti.Asta e viata,cu bune, cu rele, asta e! Viata e grea, dar si frumoasa! Priveste partea plina a paharului, si ea a pierdut pe cineva care o iubea cu adevarat.In plus sunt atit de multe lucruri frumoase in jur... sport, plimbarile cu prietenii, o masa in familie, filme, jocuri. etc.
Sper sa treci cu bine peste asta. :*

| Z6 a răspuns:

E inca un copil, ca si tine.Si TU esti cel care i-a dovedit ca nu o iubesti! Ai pus-o intr-o situatie..delicata. E tentata, e si normal! Orice fata de 17 ani viseaza la cluburi..la distractii ..Ai pus-o sa aleaga intre tine si discoteca.
Acuma mno, nu poti sa-i interzici sa nu se mai duca la discoteca doar pentru ca esti tu gelos. e tanara si are nevoie de distractie, chiar daca clubul e plin de betivi tipa are nevoie sa-si ia doza de distractie. De ce n-o insotesti si tu in club?

| Anxiousy explică (pentru Z6):

(Am vorbit cu ea la telefon, ca sa lamuresc ce este intre noi, asa am simtit.)

Am sunat-o, si i-am spus, ca eu nu pot iesi la discotecile de aici, daca vrea putem iesi in alta parte, si a spus ca nu, ea nu iese in alta parte, ea vrea la discoteca, in toata relatia asta, eu nu am scos-o la discoteca, mi-a spus-o ca un repros "timp de 1 an si 5 luni nu m-ai scos deloc la discoteca", si i-am spus "tu preferi in seara asta sa te duci la discoteca, sau sa te vezi cu mine?" si a spus ca se va duce la discoteca, dar eu pot veni cu ea daca vreau, daca eu nu vreau asta nu inseamna ca nu trebuie sa se duca nici ea, ca noi putem sa avem o relatie si sa ne intalnim dupa discoteca (poate are dreptate aici, dar nu ma simt bine in discoteca), si i-am spus ca eu nu ies in discoteca, si sa imi spuna sigur ce vrea sa faca, mi-a spus ca se va duce la discoteca, si am intrebat-o "esti sigura?" si a spus da, si atunci i-am spus "pa" si am inchis. Eu nu ies in discoteca (cel putin cele din zona mea) pentru ca nu le suport, sunt pline de betivi, de drogati, de tigani.

| MariiiaR a răspuns:

E foarte ciudat ca a ales o discoteca amarata, nu stiu ce sa zic, macar daca.dar nu! daca te iubea cu adevarat putea sa te aleaga pe tine si sa mergeti amandoi intr-un loc mai..select sa zicem asa, dar. fete sunt o gramada pe lume, nu e ultima!happy

| BogdanG97 a răspuns:

Eu cred ca trebuiati sa schimbati de discoteca si totul se resolva si daca a trebuit sa se gandeasca intre tine si o discoteca nu te mai iubeste e clar