| Teilor a întrebat:

Dupa administrarea escapelle la vreo 6 zile am avut acea sangerare vreo 2-3zile..am facut 2 teste de sacina unu la 14 zile..si altul la 21 si amandoua fiind negative.Sa inteleg ca urmatoare menstruatie sa fie dupa 25-30 de zile de la administrarea pastilei? Nu a ejaculat in mine ..doar m-a atins cu mana in vagin cu degetele si presupun ca mai avea lichid preejaculator.Astept raspunsuri!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urmatoarea menstruatie nu va mai veni cand o astepti tu, fiindca bomba hormonala care ti-ai bagat-o in corp "escapelle" ti-a dereglat ciclul, ovulatia si perioada fertila, pe urmatoarele 6-12 luni.
ca atare, sexul din aces moment se poate face numai cu prezervativ, deoarece "pastila de a doua zi" nu-i recomandata decat 1 singura data in viata, fiindca produce modificari hormonale majore, putand forma chisturi, fibroame sau chiar cancere.

| corbulalbrosu a răspuns:

Numai rezultatul testului de sarcina care a fost efectuat dupa ce au trecut cele 21 de zile necesare de la acel joc sexual, poate fi luat in considerare si apreciat ca fiind viabil, valabil si corect in proportie de peste 98-99%. Avand in vedere descrierea ta :''Nu a ejaculat in mine ..doar m-a atins cu mana in vagin cu degetele si presupun ca mai avea lichid preejaculator.'' se poate aprecia si presupune ca pastila contraceptiva Escapelle, a fost folosita si INUTIL dar mai ales cu totul IRESPONSABIL fiindca in continutul lichidului preejaculator in mod sigur NU exista spermatozoizi. De aemenea NU ai precizat daca in acel moment AI FOST sau NU AI FOST in una din zilele care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
Fiindca hormonii sintetici existenti in pastila contrceptiva dupa ce ajung in organismul femeii, actioneaza in mod foarte diferit de la o femeie la alta si astfel dereglarea activitatii hormonale poate fi foarte diferit de la o dereglare foarte slaba la cea grava, severa. Pe baza observatiilor indelungate, s-a constatat ca sunt cazuri in care sangerarea menstruala uneori poate sa porneasca cu cateva zile mai devreme de data preconizata, la cateva zile dupa data rezultata din calculata. Insa in majoritatea cazurilor sangerarea menstruala porneste cu ''intarziere'' destul de mare care uneori in cazuri mai rare poate sa depaseasca chiar si 2-3 luni de zile diferenta. Depinde in mare masura de cum ii este ''norocul'' fiecarei femei in parte. Multa sanatate!