| Sara2 a întrebat:

Cand incepe protectia la primul blister de anticonceptionale? dupa 7 zile sau din a 2 luna? (luate din prima zi a menstruatiei)

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

TREBUIE să spui EXACT ce tip de tablete iei ( denumirea ) - că aici nu-i "loterie"!

Răspunsul diferă în funcţie de tipul tabletelor!

Sunt tablete care se iau în prima zi de ciclu şi au efect anticoncepţional doar după 7 sau 8 zile!

Dar sunt tablete care se iau în prima zi de ciclu şi care sunt "inscripţionate" cu ziua săptămânii - dacă iei prima tabletă corect ( deci cea cu inscripţia aferentă acelei zile ), atunci au efect din PRIMA zi!
Dacă nu iei tableta corect inscripţionată ( cu ziua aferentă ), atunci nu au efect decât după 7-8 zile ( depinde de tipul lor )...

Tabletele anticoncepţionale se iau NUMAI la prescripţia medicului, care TREBUIA să-ţi spună şi cum să le iei!

Înainte de folosire TREBUIE citit cu ATENŢIE şi prospectul, şi trebuie urmate cu "stricteţe" recomandările din acesta!

În caz contrar, poţi avea surprize "neplăcute"...

| Sara2 explică (pentru bursuc001):

Medicul a zis ca sunt protejata de la prima pilula
mi-a dat milligest si i-am zis ca nu se mai fabrica apoi mi-a zis sa iau karissa

| bursuc001 a răspuns (pentru Sara2):

După câte ştiu, în cazul tabletelor Karissa, chiar dacă se iau din prima zi a ciclului menstrual, în primele 7 zile NU eşti protejată şi TREBUIE luate măsuri contraceptive alternative ( aceste tablete NU sunt dozate zilnic, nu sunt notate cu zilele săptămânii şi nu se ia o anume tabletă în fiecare zi )!

Doar cele care au inscripţionată ziua aferentă şi se iau doar în acea zi ( pe acelea NU ai voie să le "schimbi" între ele ) induc "protecţia" din PRIMA zi!

Pe prospectul lor nu scrie acest lucru, în cazul începerii tratamentului, dar au această precizare în cazul trecerii de la alt anticoncepţional la Karissa - situaţia este similară, CITEZ :
"În aceste cazuri, sunt necesare masuri contraceptive suplimentare în timpul primelor 7 zile de administrare a noului contraceptiv."

Vezi şi prospectul la linkul : http://www.prospecte.net/prospect-karissa-anticonceptionale/4 SAU http://www.farmaciiledona.ro/......I29807.pdf

| marya1994 a răspuns:

Pai am luat si eu si protectia incepe dupa sapte zile dar eu le luam in ultima zi a menstruatie:*

| ZuZzUz a răspuns:

Nu te poti increde din prima luna in ele. Dupa parerea mea, renunta la ele...iti distrugi organismul, iti spun eu din propria experienta. Faci cum stii.:*

| maiadeac a răspuns:

Eu stiu ca protectia incepe abia dupa 10 zile de la momentul inceperii primului blister(asa mi-a spus ginecologul meu) cel mai indicat ar fi sa consulti un ginecolog pentru a stii cu exactitate si alte lucruri legate de interactiunea anticonceptionalelor cu alte medicamente si multe altele.....asa vei primi raspuns cu exactitate la toate intrebarile din acest domeniu